Pentium 4 Northwood 2GHz - podkręcanie

Witam posiadam procesor Pentium 4 2Ghz, podaję link do loga z CPU-Z 1.41, który dużo więcej powie o moim procku tym którzy dobrze się znają na OC: http://up.wklej.org/download.php?id=830 … 81be5bdb6f

Posiadam płytę główną Mercury Kobian KOB P4X266 NFSX, czyli bardzo stara i chciałbym na niej przetaktować wyżej wymieniony procesor. mam trochę nietypowy bios bez blokady napięcia AGP i PCI a pentium 4 można podkręcić tylko poprzez FSB.

Napiszę jeszcze, że w czasie spoczynku temperatura procka wynosi około 40-42stopni, podczas stresu jest to około 50-53stopnie, ale mam zamiar dać z tyłu obudowy wiatraczek wyciągający ciepłe powietrze więc temp. powinna jeszcze trochę spaść. (temperatury mierzone czujnikiem. wiem, że mało wiarygodne ale lepsze to niż nic)

Otóż wchodze do BIOS-u i wybieram opcję:

Frequency/Voltage Control i mam tam następujące opcje (w kwadratowym nawiasie zaznaczone są moje ustawienia):

Auto Detect PCI/DIMM Clk:

[ENABLED]

Spreas Spectrum:

[spectrum +/- 0,5%]

Spectrum +/- 0,3%

Disabled

CPU Host/AGP/PCI Clock:

[Default] (czyli pewnie 100/66/33Mhz

100/66/33 Mhz

103/69/34 Mhz

107/71/36 Mhz

110/73/37 Mhz

133/66/33 Mhz

137/69/34 Mhz

140/70/35 Mhz

143/71/36 Mhz

145/73/35 Mhz ( mogę wybrać tylko takie opcje nie mogę dowolnie zmieniać tych wartości)

Mam kartę graficzną Radeon x1050 na agp która także jest podkręcona z domyślnych 250GPU 200 pamięci na 350GPU 250pamięci i chciałbym aby tak pozostało.

Posiadam 1024MB DDR Ramu Geila w dwóch kościach pamięci (2x 512MB)

jak myślicie czy da się go wykręcić tak aby działał stabilnie i dało to wymierne rezultaty? Nie stać mnie na nowego kompa a ten procek nie daje już niestet rady tymbardziej, że jest na FSB 100MHz ale zaletą niewątpliwie jest wysokie mnożnik (20x) no chyba, że się mylę to mnie poprawcie bo jestem laikiem w tych sprawach.

Ewentualnie czy opłacałoby mi się wymienić płytę główną? Np. na jakiegoś używanego asrocka p4i65G, biostara P4TPT, lub Gigabyte GA-8SG667 z allegro. Czy mój procesor bedzie pasował na te płyty główne? - socket niby ten sam. Co o tym myślicie?

Z góry dziękuję za porady

Pozdrawiam

W twoim przypadku już nie opłaca się wymieniać płyty

poczytaj tutaj

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … highlight=

Niestety nie widze obrazka z cpuz, jeśli masz fsb 100 teraz to możesz próbować 133, w innym wypadku możesz sobie usmażyć dysk twardy. A wymiana płyty głównej… zależy jaki masz budżet, jeśli nieduży to wymiana na coś w stylu abita ic7 byłaby świetnym rozwiązaniem bo ta płyta którą masz nie na daje się do niczego.

No cóż. Na innym forum podsunęli mi nie głupi pomysł aby zmniejszyć mnożnik i ustawić FSB na 133. Jeśli zmniejszyłbym mnożnik z domyślych 20x na 15x taktowanie procesora przy FSB 133 oczywiście wynosiło by 1995Mhz. Pomysł całkiem ciekawy, bo nawet gdyby procek nie podkręcił się bardziej to i tak pracowałby wydajniej. W instrukcji płyty głównej znalażłem nawet, że mogę zmieniać mnożnik procesora! i jest niestety jedno ale. Kiedy wchodzę do biosu mam wszystkie opcje oprócz CPU Ratio (zmiana mnożnika). Nie wiem dlaczego w instrukcji opcja ta jest nawet opisana a w Biosie już jej nie ma.

Może ten Pentium ma zablokowany mnożnik?

zapodaję zdjęcie z pierwszej zakładki programu CPU-Z:

cpuzuq2.th.jpg

Chciałbym jeszcze zaznaczyc, że mam pamięci geila o firmowych timingach 2,5-3-3-6, ale obecnie bez problemu działają na 2-2-2-5

Pozdrawiam

Może na tej płycie mnożnik zmienia się zworkami fizycznie na płycie głównej, zobacz w instrukcji płyty głównej. A mnożnik x15 były na początek dobry do sprawdzenia czy pójdzie z takim fsb, jeśli by poszedł to możesz próbować go zwiększać.

No właśnie w instrukcji jest napisane, że można to zrobić z poziomu biosu chyba że trzeba najpierw przestawić zworkę aby taka możliwość się pojawiła. Poczytam dokładniej instrukcję i dam znać.

Albo może mam jakąś starą wersję biosu, ale to jest mało prawdopodobne ponieważ komputer był kupowany w 2002 roku i wersja biosu też jest z 2002 roku (sprawdziłem everestem). Na stronie mercury najnowszy bios do tej płyty głównej jest… zgadnij - z 2002 roku :stuck_out_tongue_winking_eye: więc nie wiem o co w tym chodzi.

pozdrawiam

Bios może być spokojnie jeszcze rok starszy :stuck_out_tongue:

Czyli co? Będę musiał flashować? Trochę to dziwne bo w instrukcji wszystko wygląda tak jak w biosie tylko że brak tylko tej jednej opcji!

W instrukcji jest cos napisane o zminie fsb przez zworki ale nie ma instrukcji gdzie ona się znajduje, zresztą nie o fsb mi chodzi a o mnożnik.

  1. ta plyta jest za cienka na OC - ma co prawda 4 fazowe zasilanie, ale… ma tez niezablokowana szyna fsb/pci i niedowoltowuje proca - powinno byc 1.5-1.55v

  2. brak blokady, moze powodowac niestabilnosc - podnoszac fsb, podnosisz pci/agp

  3. procesor ma zablokowany mnoznik, wiec tu nic nie wykombinujesz - x20

  4. pamieci, o ile sa na 133mhz cl2, powinny ruszyc na fsb133/66/33 - bezpieczne ustawienia dla fsb/agp/pci

5.w biosie ustaw fsb133mhz i spod windowsa, przy pomocy softfsb mozesz probowac dobic do fsb140mhz - wczesniej sie upewnij, ze wiesz gdzie jest clear cmos - jak sie wywali, to byc moze zajdzie potrzeba jego resetu

mam identycznego proca i spokojnie chodzi na 130mhz, czyli 2.6ghz, chlodzenie z boxa intela skt775… dzis powalcze o wiecej, ale moja plyta to mniej wiecej to samo co i twoja, wiec rekordow sie nie spodziewam… :slight_smile:

Ale żeby tak od razu przetaktowywać procka o 600Mhz? W poradnikach o podkręcaniu zalecają zmianę FSB o 5-10Mhz. Wiem, że inne opcje oprócz 100/66/33 i 133/66/33 są niebezpieczne i napewno nie będę ich ustawiał ale czy nic złego się nie stanie po takim skoku taktowania?

Pozatym mam standardowy radiator i wiatrak, nie zmieniałem chłodzenia - zresztą nawet nie mam zamiaru w nie inwestować bo jest to po prostu mało opłacalne.

Po podkręceniu jaką masz mniej więcej temp. procka w stresie?

dzieki za odpowiedz

EDIT

Czy temeratury na moim procku trzymają się normy czy są trochę zawyżone?

poradnik swoja droga a zycie swoja… plyta nie ma mozliwosci dowolnego ustawiania fsb, ze wzgledu na brak blokady fsb/pci - ruszy albo nie, mozesz sprobowac ustawienia posrednie 107/71/36 - troche niebezpieczne,ale… a noz-widelec :slight_smile:

ten proc, az tak sie nie grzeje - po 2h orthosa nie wyskoczyl ponad 60C (limit na 70C ma) - temp ze speedfana i palca wlasnego :slight_smile: w idle ma ~40C

a’propos… takie zabawy warto robic na stole - wszystko widac i czuc, szybki dostep do clcmos itp., z minimalnym zestawem - 1ram, 1hdd ew. cd, gdy potrzeba boot’a z winda po wywaleniu :slight_smile:

ten proc, na dobrej plycie chodzi na 3ghz :slight_smile: - musi miec co najmniej 1.6vcore(max, co widzialem to 1.75v) i dobre chlodzenie

ps. tu troche wiecej o mozliwosciach mobo+proc :slight_smile:

http://www.digit-life.com/articles/pent … index.html

No dla mnie nie ma nóż widelec, bo jak coś sie zjara to zostanę bez kompa, więc dobrze musze przemyśleć wszystko zanim zacznę coś robić. Nie ma się co oszukiwać - dzisiaj ten procesor to jest już chłam, ale zanim wymienię kompa minie jeszcze z 2 lata dlatego chciałbym jeszcze coś wyciągnąć z tego kompa.

ja nie myślę nawet o podkręcaniu go do 3ghz. jakby działał stabilnie na 2,6 to już byłby sukces. Nie wiem właśnie jak to będzie jeszcze z tym vcore, bo ta płyta nie ma jakichś zaawansowanych opcji posnoszenia napięć - zastanawiam się czy w ogóle można coś tam regulować.

Po wymianie płyty byćmoże udałoby się jeszcze coś z tego sprzętu wycisnąć ale wydaje mi się, że będzie to jednak mało opłacalne.

pozdrawiam

[EDIT]

Znalazłem jeszcze taką stronkę:

http://www.dyski.wirt.pl/procesory/prockiintel.htm

jak widać Northwood 2660Mhz działa na vcore 1.52 a 2000Mhz na 1.5. Czy u ciebie trzeba było podnosić napięcie, żeby komp ruszył, czy po prostu postawiłes na jedną kartę podniosłeś FSB i działało?

Po chwili przemyślenia i pooglądania tabeli dochodzę nawet do wniosku, że są to bardzo podobne procki, tylko P4 2,6 jest na FSB 133. czy to nie są te same procesory tylko 2Ghz-owy jest na niższym FSB?

heh, to wlasnie sa dylematy OC :stuck_out_tongue:

zawsze moze sie cos… niepowiesc i trzeba do kieszeni siegac :frowning:

ale ile zabawy przy tym… dwa dni zajelo mi odpalenie plyty po zwisie- po prostu przestala dzialac, nawet dzwieku nie wydala - wymiana kondensatorow, choc nie byly wywalone, na lepsze i dolozenie radiatorow na zasilanie - pomoglo, chodzi, ale jeden slot ram wywalilo chyba, bo nie zawsze chce czytac- albo zaniza wartosc ramu, albo nie odpala wcale :frowning:

moje ustawienia:

<a href=

No zabawa jest niezła. Wiem bo przetaktowywałem kartę graficzną. Mogła by pójść jeszcze wyżej ale bez dodatkowego chłodzenia nie chciałem ustwić za dużego taktowania.

Może zaryzykuję i ustawię od razu FSB 133mhz i zobaczę jak to będzie działać. Mam nadzieję, że u mnie nie będzie takiej przygody z płytą główną jak u ciebie bo ja sam nie potrafię wymienić kondensatorów na płycie głównej.

nie wiem co mam robić, trochę się boję coś spartolić.

PS. a tak na marginesie to na jakich sterownikach najlepiej podkręcać kartę graficzną? Omegi czy Ctalysty. Catalysty mają ponoć blokadę overclockingu ale u mnie nie było żadnego cofania zegarów podczas podkręcania ati tray toolsem.

Procesor postanowiłem podkręcić, bo pomimo niezłego podkręcania się tego radka x1050 w grach nie zauważyłem żadnego przyrostu wydajności. Pewnie to wina procesora, bo w benchmarkach graficznych przyrost mocy przy taktowaniu 350/250 (domyślne 250/200) był równy około 40%.

przyrost jest, chocby w nfs carbon, oczywiscie w momentach duzej akcji, proc daje znac o sobie mulac, ale nie jest zle - duzo zalezy od pamieci, ja mialem rambusy - ddr400 mniej wiecej

porownanie mam z kilkoma procami i plytami

i850e+rambus 400mhz i p4 2.0/512mb/100 jest tak samo wydajny jak i845+sdram 130mhz i celeron 2.2@3.0/128mb/130

celina jest rownie wydajna co 1.7@2.15/256mb/126 w tych samych warunkach…

nie chce mi sie dokumentowac, ale kilku dni sie bawie roznymi prockami i plyta - na screenie

fakt, celina poszla najwyzej, ale jej wydajnosc jest rowna 1.7 willamette i sromotnie przegrywa z p4 2.0 northwood :slight_smile:

No właśnie ale przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie, skoro płyta główna umożliwia zmianę mnożnika a jest zrobiona na chipsecie VIA P4X266, który stworzony został pod Pentium4 to po co w ogóle taka opcja?

I dlaczego w instrukcji płyty głównej taka opcja jest opisana a ja jej nie mam? czyżby dlatego, że mam zablokowany mnożnik?

No tutaj powstaje pewien paradoks.

to nie paradoks, sa p4 - confidential, ktore maja odblowany mnoznik - mniejszy mnoznik pozwala na wyzsze fsb a co za tym idzie, i pamieci - fsb:ram 1:1

sa tez wersje mobile, z odblokowanym mnoznikiem w dol - jakies celerony, jak moj 2.2 - ma 128mb l2 i l1 i moge zmieniac w nim mnoznik w dol jedynie - co i tak nic nie daje, bo ruszyl na fsb130x22 :slight_smile:

a może mimo wszystko spróbować sflashować bios? nie zależy mi przecież aby zwiększać mnożnik ale aby zmniejszać - chciałem tylko sprawdzić czy proc ruszy na fsb 133 a później zwiększać mnożnik o jeden jeśli wszystko działałoby dobrze.

Pozatym czytałem, że jest możliwość zmiany mnożnika p4 poprzez płytę główną i ponoć także tych zablokowanych. Nie wiem ile w tym prawdy ale byćmoże płyta pozwala na takie coś, a najnowszy bios może coś zmieni.

zmiana biosu moze nic nie dac, a jedynie napsuc - skoro chodzi na tym, to nie zmieniaj

ten P4 ma zablokowany mnoznik i nic z tym nie zrobisz… :slight_smile:

jak konieczni chcesz - dowoltuj proca na jakies 1.6v i wtedy odpal na 133 - za male napiecia na cpu tez moze byc przyczyna niestabilnosci - poszukaj za vmodami - mobo i proca…

na poczatek, drutmod dla northwooda:

http://www.overclockers.pl/txt.php?id=nw_vcore_mod

milej zabawy :slight_smile:

ps. czekam na slonce i sam sie zabieram z moda :slight_smile:

w mojej płycie można podnieść napięcia procka tylko o 0,05 lub 0,1 (o ile dobrze pamiętam), więc cudów się nie spodziewam. Możliwe, że pójdzie na tych ustawieniach, ale zastanawiam się czy warto ryzykować jeśli nie ma się kasy na coś nowego w razie uszkodzenia a ja nie chcę już dokładać do tego kompa.

Pozdrawiam

Złączono Posta : 29.09.2007 (Sob) 14:04

A co powiedzielibyście o tej płycie głównej?:

http://overclock.pl/forum/viewtopic.php?id=479

nadaje się do oc?