Pentium D925(2x3GHz) szybszy od i5-2410M(2x2,3GHz)?

Taki temat na luzie. W zasadzie nie wiem czy dobrałem dobry dział. Ale tak przeglądając aukcje na allegro naszła mnie taka myśl. Czy nie najnowszy już procesor Pentium D925, mający dwa rdzenie taktowane zegarem 3GHz jest wydajniejszy od nowoczesnego mobilnego procesora i5-2410m, który to ma dwa rdzenie taktowane zegarem 2,3GHz (2,9 GHz przy Turbo Boost) i 4 wątki?

Tak jakby się nad tym nie zastanawiać to 3GHz * 2 > 2,3GHz * 2. Jednak to są dwie różne architektury, ten i5 jest drugiej generacji i jest szybszy od poprzedniej generacji taktowanej nawet zegarem 2,6GHz. Nie wiem czy to dobry pomysł porównywać stacjonarny i mobilny procesor, ale w końcu i tu i tu są herce :slight_smile:

Chętnie bym dowiedział się, który procesor jest wydajniejszy i dlaczego tak jest :slight_smile:

W dzisiejszych czasach nie mam sensu porównywać procesorów po częstotliwości, to się sprawdzi tylko w obrębie procesorów tej samej rodziny i generacji. Druga sprawa że częstotliwości się nie mnoży, nie ma czegoś takiego jak 2*2,3Ghz i dam głowę że ten i5 jest szybszy od Pentium D (bardzo stara architektura i do tego nie była projektowana pod procesor wielordzeniowy, ten procesor jest typową “prowizorką” tak jak byś ktoś wziął dwa silniki i je razem zespawał na wale :lol: , nie ma nawet współdzielonego cache).

i5-2410M jego wydajsnosc jest na poziomie deskopowego corei3 a od pentium D925 jest wydajniejszy jakieś 50%