Pentium Dual-Core T4200 czy Turion™ X2 2,2 GHz

Cześć.

Jak w temacie. Znalazłem dwa laptopy, które różnią się procesorem. Wiem że turion jest mniej wydajny, bardziej się grzeje, i działa krócej na baterii, jednak mnie interesuje jaka jest faktycznie różnica w wydajności między tymi procesorami. Czy jest to przepaść rzędu >30 procent, czy może niewielka rurznica (na czasie pracy na baterii i temperaturze średnio mi zależy)?? Pytam ponieważ różnica w cenie laptopów jest dość znaczna (Toshiba L500D-10R -2190zł, Dell studio 1555 >= 2350), reszta podzespołów jest podobna, bądź na korzyść toshiby nie licząc matrycy LED. Jeżeli jest to przepaść wydajnościowa, to będę musiał zainwestować w della, gdyż idę studiować informatykę na polibudzie, a tam mocny komp pewno będzie nieodzowny.

ps. Szukam modelu z dedykowaną kartą grafiki do ~2300 więc raczej nic ciekawszego od tych dwóch laptopów nie znajdziecie (k50ab odpada w przedbiegach - słabsza karta graficzna, i ubogi zestaw wyjść), pozatym już zapoznałem się z wadami i zaletami powyższych laptopów, i jak dla mnie obydwa są akceptowalne.

Toshiba tym modelem normalnie furorę robi xD

Ja mam L500D-10R i jestem z niej bardzo zadowolony. Śmiga aż miło :wink:

P.S. A co do studiowania informatyki to się zdziwisz jaki “mocny” komp Ci wystarczy, przynajmniej do większości zadań xD :smiley:

Różnica w aplikacjach profesjonalnych np.autocad będzie przepaścią 30% :stuck_out_tongue: na korzyść intela :smiley:

W grach prawie żadna coś może 10% :smiley:

Poważnie w projektowaniu aż taka wielka różnica ??

@ kimipl co miałeś na myśli ? że niby na informatyce nie potrzebny wypaśny komp, i ten turion będzie aż nadto ? Pytam poważnie, bo dopiero pierwszy rok zacznę, i nie bardzo wiem co tam będziemy robić, ale do programowania (kompilacji) procek mocny na pewno będzie potrzebny (po technikum jestem - programy małe pisałem, a co jak się jakieś kobyły pojawią ?)

Spokojnie starczyłby by ci taki lapek jak mam w configu wiem bo kolega jest na 2 roku i posiada laptopa z pentium m 2.13 1 Gb ram i grafike tą co ja i mu wystarcza bez problemu tylko ma xp a nie viste :stuck_out_tongue:

@Tabcin

Ta Toshiba ma jedną wielką zaletę ma większy dysk 70GB to zawsze coś :slight_smile: i nie martw się raczej kobył nie będziesz musiał (raczej) pisać, ja bynajmniej (a drugi rok skończyłem) nie pisałem.

Drugi rok … im dalej - tym więcej informatyki (przynajmniej tak słyszałem, że na początku tłuką matmę i fizę by najwięcej oblać, później przyjemniejsze sprawy :))

Moim zdaniem różnicy między tymi CPU wielkiej nie ma. Praktycznie to samo.

@ Tabcin sam studiuję inf to wiem jak jest. Nawet jakbyś nie wiem jaki program napisał to kompilacja nie wymaga aż takiego kompa. Przynajmniej na 1-2 roku. Przecież nie będziesz pisał kodu na 10000 linijek (ja sobie nawet takiego programu nie potrafię wyobrazić) :wink: Ale jakbyś chciał się uczyć choćby grafiki to jak najbardziej coś mocniejszego się przyda np do AutoCADa.

A co do matmy i fizyki to masz rację - pierwszy rok to praktycznie tylko to :wink: :stuck_out_tongue:

Intel powinien być bardziej oszczędny w poborze prądu co wpływa na długość działania laptopa na baterii (w końcu to 45nm, a nie 65nm), a wydajnościowo Intel jest lekko wydajniejszy (wiadomo, że mobilne AMD są słabsze od Intela, ale tutaj mamy różnicę 200MHz, które tę różnicę zmniejszają). Dodatkowo jak napisałeś w Dellu masz matrycę podświetlaną LEDami, więc ogólnie jak bardziej zależy Ci na mobilności i dłuższej pracy na baterii (w przypadku takich samych baterii), Dell będzie lepszy, ale jak kilkadziesiąt minut dodatkowej pracy nie jest Ci tak bardzo potrzebne, bierz promocyjną Toshibę.

A na informatyce, mocne podzespoły przydają się do gier. :slight_smile:

Jak wygląda teraz serwis toshiby ? Znajomy ma do niego urazy, na necie też wyczytałem sporo nagannych opinii o nich. Zmieniło się coś od tego czasu ?