Pentium e5300 dual core OC

Cześć

Jeżeli chcę podkręcić ten procesor z 2.60 Ghz do 3.00 Ghz to wystarczy tylko zmienić szynę FSB ?, czy muszę zmieniać napięcie itp ?

Szyna spokojnie starczy. Ja bez podnoszenia napięcia brałem go na 3.2GHz i normalnie działał.

jak podnosisz taktowanie FSB to będzie wzrastało taktowanie procesora i pamięci, zwróć na nie uwagę, możesz zmniejszyć ich taktowanie zmniejszają ich mnożnik w biosie często nazwa to ratio

Czyli wystarczy że zmienię szynę FSB z 200 na 240 i tyle tak ?

Dzielnik pamięci/FSB ustaw tak by taktowanie pamięci RAM było jak najbliżej wyjściowego lub niższe.

Nie wiem o co chodzi i jak to zrobić w tym temacie jestem zielony, reasumując zmiana szyny FSB nie wystarczy ?

Dodane 10.07.2013 (Śr) 21:13

A on piszę że wystarczy zmienić szynę FSB :smiley:

Dodane 10.07.2013 (Śr) 21:15

Chcę tylko podkręcić ten procesor z 2.60 Ghz do 3.00 za pomocą szyny FSB.

Wyjasnilem ci wszystko w moim poprzednim poście

Zwiększając FSB podkręcasz też pamięć RAM i jeśli nie ustawisz jej odpowiednio komputer nie będzie stabilny lub w ogóle nie uruchomi się.

Zacznij od podstaw http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow

Kurde za dużo z tym pierdzielenia :o

A czego się spodziewałeś? Że wciśniesz jeden klawisz i gotowe? Przeczytaj na spokojnie artykuł polecony wyżej i dopiero bierz się za OC. Nie rób nic na szybko ani na siłę.

http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/P … -2098.html

Podkręcanie i temperatury

Na domyślnych ustawieniach procesor osiąga 35 stopni C podczas spoczynku.

Po kilku minutach obicążenia programem Orthos E5200 rozgrzał się do 53 stopni.

Podkręcanie jest proste. Ustawiam szynę FSB na 257Mhz co daje taktowanie 3212Mhz. Pamięci pracują z częstotliwością 1028Mhz CL5. Napięcia AUTO

Procesor stabilny. W stresie nagrzewa się do 60 stopni.

Ten kolesi piszę że wystarczy zmienić tylko szynę FSB.

Jeśli chcesz spalić sekcję zasilania płyty lub procesor to proszę bardzo.

Dodane 10.07.2013 (Śr) 21:39

Już to widzę.

podkręcanie nie jest proste

niemniej jednak falcom89 ma rację…nie widziałem nigdy pamięci ddr2 6400 wyciągniętej do 1028 Mhz

z drugiej strony spalić procesory serii socket 775 jest naprawdę trudno…mają dobre zabezpieczenie termiczne…jednak jakiś mały procencik jest niepewności

sądzę jednak,że nic sie nie stanie :smiley:

należy pamiętać,że pozycja “auto” podnosi zarówno napięcie procesora jak i taktowanie pamięci…tu mozna napotkać problem

Ja mam pamięć ddr3 dwa razy po 2GB :smiley: , no i jeszcze podkręcam go tylko do 3.00 Ghz więc mu chyba nic nie będzie.

Moja płyta: http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-GS3/

Dodane 10.07.2013 (Śr) 23:20

Albo może mi napiszecie jak mam to wszystko ustawić :smiley:

jak masz ddr3 to podnoś tylko fsb…nie powinno być żadnych problemów

tak na marginesie ddr3 zaczynają się od 1066mhz

Są/były też 800MHz.

Nie chodziło o temperaturę tylko o napięcie (chociaż trochę może wyolbrzymiłem :wink: )

Czyli bez problemu mogę go podkręcić tylko za pomocą szyny FSB do 3.00 Ghz ?

wiesz falcon89, nawet napięciem jest to trudne…właściwie nie da się wyjść poza zakres napięcia…prawie na pewno płyta nie puści i bios odbije

te ddr3 800Mhz to raczej były niż są :smiley:

tak tylko przez fsb…należy jednak podnosić powoli i sprawdzac stabilność procesora

Ładnie dziękuje za pomoc :smiley:

chłopie jak nie masz pojecia o OC to się nawet za to nie bierz.

pozatym nie spodziewaj się po oc nie wiadomo czego.

tym bardziej jeżeli chodzi ci o wydajność w grach.

OC się przydaje przy nabijaniu pkt w 3dmarku.

osobiscię kreciłem wiele procesorów i w codziennej pracy różnice to tylko zauważysz w rachunkach za prąd.

a jak już chcesz brać się za to OC dla szpanu to nie zapomnij wył funkcji oszczedzania energi.

dodam że jak coś źle ustawisz to ekran bedzie czarny i trzeba zresetować bios wiec jak nie wiesz jak to się robi to daj sb spokój.