PERC H710 i Hot-swap

Cześć,

mam w serwerze kontroler RAID PERC H710. Na nim RAID5 z 7 dysków.
Dyski są podłączone bezpośrednio do kontrolera kablem Mini SAS SFF-8087 to 4xSATA.

Muszę wymienić trzy dyski z powodu słabej kondycji.

Czy mogę zrobić to tak:

Bez wyłączania serwera odłączam pierwszy dysk do wymiany i podłączam nowy.
Czekam na przebudowe RAID5 z nowym dyskiem.
Po odbudowie RAID5 odłączam kolejny dysk do wymiany i podłączam nowym.
Czekam na przebudowe RAID5. Po odbudowie RAID5 odłączam kolejny ostatni dysk do wymiany i podłączam nowym.
Czekam na przbudowe RAID5.

Czy tak mogę to zrobić? Czy przy każdej wymianie muszę wyłączać serwer?

Mam dostęp przez WWW [Dell EMC OpenManage] do zarządzania tym kontrolerem.

Serwer to DELL T40.

Teoretycznie powinno być tak jak napisałeś. Wymiana dysku, odbudowa RAID, ale Dell na pewno udostępnia szczegółowe wytyczne procedury. Warto zerknąć.

Tak, możesz zrobić to tak jak napisałeś, ale powinieneś mieć backup z aktualnymi danymi po wymianie każdego z dysków, ponieważ przy odbudowie RAID5, dyski są obciążone i potrafią się wykładać. W takim wypadku RAID idzie do piachu.

Dokładnie, kopia zapasowa musi być. RAID może się wyłożyć. Operacje na dyskach zawsze niosą ze sobą ryzyko utraty danych.

Tak przed wymianą dysków wykonam dodatkową kopię danych.

Takie pytanie jeszcze mam.

Jak odłączam dysk od kontrolera to powinienem najpierw odłaczyć zasilanie, a później kabel SATA?
A może najpeirw kabel SATA, a później zasilanie? Czy może to nie ma znaczenia?

I jak ma to być przy podłączaniu nowego dysku?
Najpierw podłączam kabel SATA, a później zasilanie?

Czy przed odłączeniem dysku mam go ustawić w tryb offline przez interfejs WWW [Dell EMC OpenManage]?

Jeśli nie masz backplane, odłącz poprostu zasilanie dysku. W OpenManage lepiej nie grzebać. Kolega raz chciał sobie po RAID poklikać w OpenManage i zainicjował sobie budowe macierzy - wszystko poszło w kosmos. Całe szczęście wcześniej zrobił kopię systemu.