Perl, Python, Ruby, a może jakiś inny?

Ostatnimi czasy zacząłem zastanawiać się nad nauką kolejnego języka interpretowanego. Znam już dość dobrze PHP. Który język polecicie? Który ma największe możliwości. Jakie są wasze opinie na ich temat. Nie chodzi mi tu o języki kompilowane, więc nie podajcie propozycji typu: C++(pisze tak na wszelki wypadek).

asp

Zależy do czego chcesz używać. Języki skryptowe nie są od wszystkiego. PERL jest doskonały do pracy z tekstem, ale ma pewną: przypadłość kod się łatwo pisze, ale trudno czyta.

Ruby nie jest zbyt popularny, ale Rudy on Rails jest ciekawe doprogramowania stron (nie licz na darmowy hosting).

Python jest pełnoprawnym językiem programowania, więc nie wiem czemu znalazł się tutaj a C++ nie. :stuck_out_tongue:

Jeśli interesują Cię języki skryptowe, to masz jeszcze do wyboru LUA, które stosowane jest bardzo często w grach.

Zatem pytanie pozostaje: do czego chcesz języka używać?

Mi chodzi raczej o aplikacje okienkowe. Proste programiki(przynajmniej na początku). Najważniejsze żeby miał dużo zastosowań. Aha, mógłby mieć też obsługę grafiki. Czyli jak na razie Python najlepszy(dla mnie).

Aplikacje okienkowe chcesz robić jak to ty nazwałeś “językiem internetowym”, czy jak mówi Ryan językiem skryptowym ?? Pierwsze słyszę. Ale polecam C++ bo ma wiele zastosowań.

marcio15 Przeczytaj uważnie co napisałem. Nie napisałem “internetowym”(bo takowego nie ma), tylko INTERPRETOWANYM!

C++ mam zamiar się uczyć(już zacząłem trochę, ale tylko trochę), ale chodzi mi bardziej o jakieś proste aplikacja(no może jak złapę doświadczenia to i bardziej złożone). Więc o język kompilowany mi nie chodzi.

Fiołek zwracam honor. Jakiś dziś niewyspany jestem :smiley: . Może Turbo Pascal ?? Tylko nie wiem czy on jest językiem kompilowanym czy nie.

Turbo Pascal to nie język, a kompilator języka Pascal i jest kompilowany.

Skryptowo można tworzyć aplikacje okienkowe prawie na pewno w Pythonie.

Są specjalne biblioteki. Chyba nawet obsługa 3D jest, ale jestem ciekaw jak szybko by działała(jak ktoś by nie wiedział, języki interpretowane działają dość wolno) :slight_smile:

Nemhein : TP to nie kompilator tylko środowisko uruchomieniowe.

Fiołek: Python wydaje się być dobrym wyborem, ale jeśli przesiadasz się z PHP będziesz miał pewnie sporo problemów. Przesiadka z języka strukturalnego na obiektowy jest zawsze bolesna.

(tak, wiem, PHP ma obiekty, ale nazywanie PHP językiem obiektowym jest przeważnie dowodem na brak zrozumienia obiektowości)

Generalnie powodzenia z Pythonem - to naprawdę ciekawy język. Szkoda, że nie jest tak popularny jak powinien być. :frowning:

Nie mam zamiaru się przesiadać. Będe robił pewnie w tym i w tym. Nie boje się takiej “przesiadki”. Tylko później będą mi się pewnie myliły…

Złączono Posta : 02.04.2007 (Pon) 17:16

A mogli byście mi jeszcze polecić jakieś dobre książki o Pythonie? Albo jakieś artykuły(ale tylko podstawowe bo nie lubię z ekranu czytać).

Ps. Pisze drugiego posta bo po edycji by pewnie nikt nie zajrzał…

polecam zeknąć na http://pl.wikipedia.org/wiki/Python

a tam napisane jest

No to polecam PHP pod windows, całkiem fajnie się robi aplikacje okienkowe. Python jest bardzo dziwnym językiem jak na mój gust, zwłaszcza po C++ oraz Delphi, pewne rzeczy które w normalnym języku dało by się zapisać w 100-200 wierszy w python’ie zapisują się w jednej i vice versa. Ruby osobiście nie polecam, bo język “bez składni” to okropność. :lol:

Aplikacje okienkowe w PHP pod Windows? O PHP-GTK Ci chodzi(innej nie widziałem)? Mimo wszystko, od jakiegoś czasu preferuje C# :wink:

@ marcin_rom : gratuluje odgrzebania tematu…