Phenom 965 i Fortis. Bardzo wysokie temperatury!

(Pierun22) #1

Witam! Złożyłem sobie nowego kompa. Mój procesor to AMD Phenom II 965. Chłodzenie SilentiumPc he1225 Fortis. Obudowa SilentiumPc Brutus 410. Procesor podkręciłem na 3.6Ghz. Bardzo martwią mnie temperatury które w spoczynku wynoszą około 40C a w stresie nawet 59C. Dodam że chłodzenie według mnie jest mocno dociśnięte ale delikatnie rusza się. Pasta termo przewodząca to MX-2. Proszę o pomoc!!

(Xparanienormalnyx) #2

59 stopni to jeszcze nie tragedia, aczkolwiek wysoko. Do OC trzeba raczej chłodzenia cieczą z dużymi radiatorami. Ewentualnie podokładaj wentylatory do obudowy, by maksymalnie schłodzić powietrze wewnątrz.

(Frankfurterium) #3

To nie są wysokie temperatury. Nie masz się o co martwić.

(Pierun22) #4

Inni na tym chłodzeniu robią 4ghz 1.45v nie przekraczając 55C. A ja robię 3.6Ghz i w stresie mam 60C.

(Xparanienormalnyx) #5

Bo wiele zależy od tego, jaka temperatura panuje wewnątrz obudowy oraz to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu w którym stoi komputer. Wystaw sobie skrzynkę za okno przy -30 też będziesz miał dobry wynik.

(Pierun22) #6

A czy radiator może się ruszać?? Bo u mnie da się go przechylić na prawy bok i do góry.

(Lechoslawgmer) #7

temperatury ? są ok w tej budzie dużo mniej nie będzie (pytanie czym sprawdzałeś) sprawdź: http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html

obudowa SilentiumPC Brutus 410 niema z boku żadnych otworów,ciasna

• co może przekładać się na niekompletną wentylację,

dlatego takie temperatury,

choć powinieneś osiągną nisze

możesz jeszcze :

1.zastosować lepszą pastę

2.dołożyć wentylatory

3.jak ustawiłeś wentylator ? - nie wdmuchuje powietrza do środka ?

4.na pewno dobrze dokręcone chłodzenie no przechylać to on się nie powinien:

patrz końcówka filmu

(Pierun22) #8

gmerson , Wentylator wdmuchuje powietrze w Fortisa. A gdybym wyciął otwory na boku obudowy żeby założyć jakiś wentyl?

A jak ustawić wentylator Fortisa by sam podwyższał obroty? Bo teraz chodzi na stałych 900RPM

(Ja$) #9

Nie.

U mnie raczej go urwiesz niż przechylisz. Nakrętki mocujące te ze sprężynami mam dokręcone do oporu (z wyczuciem). Temperatura procka przy przeglądaniu internetu bez OC 33’C / 776 RPM a przy OC w stresie jak niżej:

image_id: 5237

Wpinasz wentylator w czteropinowe złącze CPU_Fan1, następnie kolejno ustawiasz w Biosie obroty na auto, próg obrotów na poziom 1 (najmniejsze obroty) oraz próg temperatury (u mnie 45’C) po przekroczeniu której będą zwiększały się obroty.

ps. tu masz montaż: http://www.silentiumpc.com/fortis-he1225/#intel

(Pierun22) #10

Ja$ , Moja płyta to Asus M4A79XTD EVO/USB3. W biosie nie widzę takich ustawień mam tylko takie:

CPU Q-FAN FUNCTION

SELECT FAN TYPE

CPU Q-FAN MODE

CHASSIS Q-FAN FUNCTION

CHASSIS Q-FAN MODE

(falcon89) #11

Nie odczytałeś najważniejszego z wypowiedzi użytkownika Ja$

(Pierun22) #12

Radiator dokręciłem. Temperatury nie spadły. :frowning:

(Ja$) #13

… jak ruszałeś radiatorem to pasta termo-przewodząca (gęsta) odrywała się od procka i radiatora tworząc nierówną powierzchnię. Oczyść procesor i stopkę radiatora (Izopropanolem lub czystym spirytusem), nałóż nową pastę, załóż radiator, nie przesuwaj go ani nie przechylaj, dokręć go mocno ale z wyczuciem - śruby są “nieprzelotowe” i powinny być dokręcone do końca. Kontrolę docisku zapewniają sprężyny na śrubach (u mnie w Intelu tak jest).

tu masz namiar na dobrą pastę termo-przewodzącą:

http://www.ceneo.pl/4378886

Kolego w biosie pokombinuj z ustawieniami ja tylko podałem Ci przykładowe rozwiązanie przecież masz opcje: CPU Q-FAN FUNCTION, SELECT FAN TYPE, CPU Q-FAN MODE (CPU to procesor a FAN wentylator)