Phenom II 955 a taktowanie w spoczynku


(Rivon) #1

Witam, mam problem z ustawieniem rzeczywistego taktowania procesora Phenom II 955 na płycie Biostar TA790GX 128M. CPU-Z pokazuje, że jest obecnie 800mhz ? mnożnik x4 ? napięcie 1,042V ( tak, wiem procesor zwalnia taktowanie gdy nie jest w stresie). Wyłączam w biosie opcję Cool'N'Quiet, procesor nie przyspiesza, aktualizuję bios do nowszego - zero reakcji. Wbijam na sztywno mnożnik x16, napięcie 1,288V, pc nie wstaje. Jak wyłączyć tą niepotrzebną mi oszczędność energii ?

Mam jeszcze drugi problem. Otóż wcześniej posiadając Phenoma II 550, grałem w Black Ops z lekkim lagiem. Po zmianie procesora i chęci go wypróbowania w tej grze, zupełnie sobie z nią nie radzi ? w MP nie mogę połączyć się z żadnym serwerem, bo trwa to bardzo długo, gdy już wejdę na serwer zatrzymuje się wszystko na oknie wyboru klasy i zachowuje się gra tak, jakbym utracił połączenie, po czym wywala mnie z błędęm że utracono połączenie z hostem. Parę godzin wcześniej, na starym procesorze było wszystko ok.

Mój PC:

Phenom 955

GTX460 1gb

OCZ 600W

2gb OCZ

250gb

Dodam, że po zmianie CPU zrobiłem sobie format dysku, mam najnowsze sterowniki i win7 x64. Jakieś pomysły ?


(majcovsky) #2

Oszczędność energii? Naprawdę Ci zależy, żeby procek siadł Ci po paru miesiącach od pracy w wysokiej temperaturze?


(Rivon) #3

Nie sądzę żeby przy chłodzeniu przez Karakorum, z dobrą pastą, z dobrym przewiewem, z dobrą obudową tak bardzo się grzał i siadał po paru miesiącach. Osobiście nie słyszałem żeby komuś tak się stało od temperatury ?


(misza_88) #4

Jeżeli chcesz żeby procesor cały czas chodził na 100% możliwości to w Opcjach zasilania edytuj ustawienia aktualnego planu i zmień Zarządzanie energią procesora -> Minimalny stan procesora na 100%.


(Rivon) #5

Tyle że przy zarządzaniu energią cpu, mam tylko coś o chłodzeniu ?


(misza_88) #6

Spróbuj utworzyć nowy plan.


(Rivon) #7

Stworzyłem i nie ma nowych opcji.


(Phobos64) #8

Włącz coś co obciąża procesor, jakiś benchmark i sprawdź częstotliwość, zwykły gadżet do win7 pokaże ci aktualną. CNQ nie powoduje, że procesor nie przyśpiesza w momencie gdy trzeba więcej mocy, a eksperymenty ze zmianą napięcia mogą się skończyć marnie.

Zrób to porządnie. Włącz z powrotem CNQ i daj domyślne ustawienia napięć i mnożników. Poszukaj sobie gadżetu do wyświetlania częstotliwości pracy procesora, jest takich parę, w tej chwili siedzę na linuxsie i niestety nie pamiętam. Włącz benchmark, albo jakąś grę w oknie. Jak nie skoczy do maksymalnego taktowania to dopiero się będziemy martwić.


(Rivon) #9

Włączyłem 6xOrthos , puściłem test, obciążone dwa rdzenie w 100% pozostałe dwa na 50, 80% i ani drgnie taktowanie itp.


(majcovsky) #10

Instalowałeś sterowniki do płyty głównej?


(Rivon) #11

No kolego, 10 lat to ja nie mam żeby takiej podstawy nie wiedzieć, czytaj dokładnie temat, napisałem że mam wszystkie sterowniki najnowsze :slight_smile:

@Edit: Udało mi się uruchomić Black Ops na super najniższych ustawieniach i połączyłem się z serwerem, dało się normalnie grać bez lagu, ale dalej nie rozumiem dlaczego to nie działa tak jak powinno ?

@EDIT2: Problem rozwiązany. Okazało się, że płyta główna nie ma wsparcia do tego procesora i potrzebowała jeszcze innego biosa niż udostępnia producent. Obecnie wszystko działa w porządku. Dzięki za odpowiedzi, pozdro:)