Phenom II X4 960T BE a X6 1045T

W związku z tym, iż wciąż nie podjąłem decyzji co do nabycia procesora, a rozmyślam pomiędzy Phenomami II: X4 960T BE i 1045T różniącymi się o niecałe 50 zł, mam takie pytania:

  1. Czy to, że procesor jest Black Edition, oznacza w praktyce wyższy potencjał podkręcania, czy chodzi w tym po prostu o łatwiejsze podkręcanie dzięki odblokowanemu mnożnikowi? Czy w ramach możliwości danej płyty (przyjmijmy np. Gigabyte GA-970A-UD3) procesor nie-BE da się podkręcić tak wysoko jak BE poprzez inne niż mnożnik ustawienia?

  2. W ogólności mnożnik 1045T wynosi 13,5x, w Turbo do 16x - czy wartości do 16x włącznie (która jak rozumiem jest dla niego maksimum, w odróżnieniu od BE) można użyć do “podkręcania” w BIOSie lub AMD OverDrive?

  3. Czy wspomniane modele, pomijając różnice w standardowych zegarach (960T BE 3,0 - 3,4 GHz; 1045T 2,7 - 3,2 GHz), są generalnie “tym samym”, to znaczy wydajność jednego rdzenia jest taka sama lub zbliżona?

  4. Powyższe pytania sprowadzają się do: czy warto brać 1045T, nie ryzykując zauważalnej straty względem 960T BE w aplikacjach nie wykorzystujących wszystkich dostępnych rdzeni (których jestem świadom, że jest obecnie zdecydowana większość), lecz zyskując pewne dodatkowe 2 rdzenie (nie zakładam powodzenia operacji odblokowania 960T BE), które może jakoś kiedyś będą miały okazję być wykorzystane (zakładam długi czas użytkowania) przez odpowiednie oprogramowanie?

  1. BE ułatwia podkręcanie (odblokowany mnożnik)

  2. Procki z serii T da się normalnie podkręcać (one chyba też mają odblokowany mnożnik, nie pamiętam)

  3. 960T = 1090 T, więc lepiej bierz 960T. Jedynym mankamentem jest to że musisz odblokować 6 rdzeni, wtedy będzie całkiem jak 1090T

  4. Obecne programy itp. (wszystko “pod Windowsem”) używa wszystkich rdzeni, to gry używają ich 2-4 ( chyba że jakiś nowy BF3 to on używa już 6 i 8 ) polecałbym Ci wziąć 960T i odblokować rdzenie (rzadko się trafia taki że nie odblokujesz)

Co do 960T, na Allegro jest sklep który oferuje 960T (i inne procesory z zablokowanymi rdzeniami/L3) z gwarancją na odblokowanie i poprawne działanie, jedyny minus to taki, że procesor dostajesz odpakowany, ale z gwarancją “normalną” i na to, że go odblokujesz. Doliczają też za taką usługę kilka dyszek.