Photo-Paint vs GIMP - co lepsze?

Zastanawiam który z tych dwóch programów (Photo-Paint, GIMP) jest lepszy (docelowo do tworzenia grafiki na stronę www, ale nie tylko)? Oczywiście wiem, że najlepszy będzie Photoshop, ale studentem nie jestem i jest on trochę za drogi. GIMP wypróbowałem i tak średnio mi leży. Nie miałem styczności z Photo-Paint`em. Czy ktoś doświadczony może doradzić co jest lepsze?

Gimp, zdecydowanie, wszystkie te “nowości” które ma PhotoPaint już dawno są w Gimpie. Z Photo Paintem jest podobnie jak z Corel Draw - jest prosty w obsłudze i przez to popularny, jest tani a więc łatwo dostępny w szkołach gdzie uczą naiwnych ludzi jak się nim posługiwać i to tyle z jego zalet :smiley:

Nowy Gimp ma już sporo narzędzi zbliżających go do Photoshopa, może nie do końca pozwala na taką swobodę i oczywiście możliwościami mu ustępuje, ale to dlatego iż z Gimpa rzadko korzystają profesjonaliści.

Jeszcze jedną alternatywą jest taniutki Real Draw nastawiony głównie na tworzenie grafiki dla www, włącznie z generowaniem kodu - wypróbuj triala i nie spojrzysz więcej w stronę produktów Corela, bo łączy w sobie zarówno obróbkę grafiki rastrowej jak i wektorowej, efekty nieosiągalne dla PhotoPainta i co najmniej bardzo trudne do osiągnięcia nie tylko w Gimpie ale nawet w PS :smiley: Poza tym jest dużo prostszy w obsłudze od Gimpa.

Real Draw - baardzo fajny programik, ale wg. musza popracować na interface`em. Wolę już GIMPa. Dziękuję Ci Phenom , czy chce ktoś jeszcze coś dodać?

Mi o wiele bardziej odpowiada Gimp :slight_smile:

Hmm, wypróbuję

Do GIMP-a trzeba się po prostu przyzwyczaić (nie tylko okienka, ale także często trzeba długo szukać, zanim znajdzie się opcję, której się szuka), mimo wszystko warto trochę się pomęczyć.

______________________

Przynajmniej u mnie w wersji 2.6.3 nie da się zminimalizować do paska zadań i okno obrazu chowa się za narzędziówką i oknem z warstwami, co trochę przeszkadza.

Gimp to według mnie najlepszy program do tworzenia i edycji grafiki na licencji bezpłatnej (GNU General Public License) . Zdecydowanie postawiłbym na GIMP’a .

jasio , a od kiedy to GIMP jest na licencji “freeware”?

@DobryLuk

Ekhę… Freeware to nie to samo co GNU… Nie myl pojęć!

Postawiłbym na GIMPa, z tym, zę na początek interface wydaje się “toporny”, jednak jak nabierze się wprawy, praca z tym programem to czysta przyjemność :slight_smile:

Freeware się rózni tym od GNU, że nikt oprócz firmy która taki program wyprodukuje nie ma dostępu do kodu źródłowego programu. A w GNU każdy ma dostęp. Programy jednak na obu licencjach są darmowe. Tylko w przypadku freeware może być dodatkowe ograniczenie licencyjne, że program jest tylko dla użytku domowego. GNU nie ma ograniczeń.

Według mnie lepszy jest GIMP, a Photo-Paint jest dla tych, którzy szukają lepszego programu, łatwiejszego, a nie wiedzą, że wcale lepszy nie będzie. GIMPa chociaż można mieć za darmo. Tylko trzeba się przyzwyczaić i szukać opcji w niestandardowych miejscach.

Odpowiedz mi na pytanie który koń jest lepszy:wyscigowy czy pociągowy? Te same zwierzaki a przeznaczone do całkiem innych zadań.To samo dotyczy programów graficznych i nie można ich w ten sposób porównywać.Sam program jaki by nie był nie ogranicza możliwosci graficznych.Ogranicza je brak wyobrazni i niewiedza grafika. :smiley: