Photoshop DDS /TIF przestało działać zapisuje na czarno. Brak przezroczystości

Hej.
Mam dziwny problem. Wszystko działało aż do wczoraj. Teraz podczas zapisu w Photoshop pliku dds czy tif, z miejscami przezroczystymi, transparentnymi, te miejsca zapisuje mi na czarno. W png zapisuje już przezroczystość a dds już nie. W czym rzecz. Przeinstalowałem program, usunąłem wszystkie ustawienia adobe i dalej to samo. Problem leży gdzieś teraz w systemie?? Czemu mogło sie tak stać?

Może to wadliwa (jak się okazuje) aktualizacja Photoshopa (ale piszesz, że przeinstalowałeś), pluginu lub sterowników do karty graficznej z którymi owy plugin współpracuje.

Albo błędne opcje wybierasz (np. DDS który nie ma alpha lub 4 lub 8 bitowy alpha, którego do dziś photoshop nie obsługuje (plugin tak, ale PS nie wyświetla poprawnie)). TTF może stosować kompresję ZIP, LZW (ta jest bezstratna), ale także JFIF i wtedy tracisz alpha.

Jakie jeszcze pliki odpowiadają za photoshop? Coś jest miedzy tym programem, wtyczką a systemem. Przestał to funkcjonować nagle. Bo wczytuje i zapisuje ale robi czarny kolor w miejscach przezroczystości.

Sprawdziłem gimpa i tam ok, ale na tym programie nie chce działać.

Co jeszcze odpowiada za photoshop, lub jak doszczętnie usunąć wszystko z tym związane i spróbować wgrać na nowo. Sterowniki grafiki aktualne a ps nie aktualizowałem i było ok.

Użyj Revo Uninstaller:
Revo Uninstaller 2.3.5 - dobreprogramy
Po odinstalowaniu PS’a deinstalatorem od Adobe, przeskanuj rejestr Revo Uninstallerem i wywal wszystko, co znajdzie.

Pewnie nie pomoże, ale gdzie w tym programie jest opcja związana z rejestrem i odpowiednich wpisów??

Może Fizyda lub Hindus podpowie.

Ja dopytuję czy masz odpowiednio stary instalator offline, by nie okazało się, że z chmury ciągniesz popsuty pakiet PS jaki może naprawią za pół roku jak ktoś się poskarży do Adobe a nie na regionalnym forum „informatycznym”.

Usuwasz przy użyciu RU. wlacz Reci, wybierz na liście Photoshopa, odinstaluj go, a potem skabujesz rejestr.

Revo

Nie sądzę aby to był, w ogóle błąd, bo by było głośno, to nie trywialna rzecz. Raczej wygląda jakby został niepoprawnie zapisany plik.
Ja korzystam ze starszej wersji PS, ale w niej zapis pliku musi być wykonany jako zapisz dla internetu, czy tam wyeksportuj dla internetu i urządzeń mobilnych bla, bla. Nie pamietam dokładnie jak to tam w polskiej wersji. Kliknięcie zapisz po prostu zapisuje w formacie PS, co można odczytać też przeglądarkami, ale bez informacji o wszystkim.

A jakie są jeszcze inne dostępne w sieci wtyczki DDS do PS, może to w tym być wina?
Plik dobrze zapisuje, jakoś do tej pory setki razy było okej i nie było problemu. Tylko dlaczego, przez co już nie działa poprawnie :frowning:

Ja korzystam ze starszej wersji PS, ale w niej zapis pliku musi być wykonany jako zapisz dla internetu,

Ale bzdury wypisujesz… Zawsze było „Zapisz jako” z możliwością wyboru formatu. „Zapisz dla internetu” to zupełnie osobna opcja eksportowa gdzie były do zapisu tylko PNG i GIF, z możliwością podglądu indeksowanej palety, dodatkowych filtrów etc.

Nie ma. Pluginy Nvidii są najlepsze. Możesz od biedy eksportować innymi programami jak np. Gimpem, IrfanView, XNView etc. (chociaż nie wiem czy te ostatnie mają tylko odczyt czy również i zapis DDS).

I była przeźroczystość, oraz możliwość kompresji jpg. Przy opcji zapisz, zapisywał cały projekt.
Zresztą jak dojadę do pracy to zobaczę na drugim kompie, gdzie mam PS, bo nigdy nie zwracałem uwagi, zawsze zapisywałem automatycznie i może po prostu nie pamietam, a przy sobie mam tylko Affinity na macu.

To nie ma żadnego znaczenia dla autora tematu i jego problemu. :wink:

Ok, u mnie niema znaczenia, bo za stara wersja PS, niema nawet wtyczki do obsługi DDS.
Ale zajrzałem szybko na forum i okazuje się, że jakieś problemy były z przeźroczystością w przypadku wspomagania na Nvidii, z tego co czytam, to problem rozwiązała nowa wtyczka texture explorera.
Tutaj po prawej na dole.

Nie wiem czy to o to chodzi?