Photoshop - podział mapy

Cześć

Bardzo Was proszę o poradę w jaki sposób zrobić:

Photoshop:

W jaki sposób robi się estetyczny podział terytorialny na mapie PL

Zdjęcie z którego chciałem skorzystać: http://www.google.pl/imgres?safe=off&cl … =102&ty=48

Dodam, że podział terytorialny nie idzie równo po granicach województw. Jest dość…pokręcony:)

Oczywiście jeśli z takiego zdjęcia nie można skorzystać, to prosiłbym o jakąś sugestię co by ułatwiła pracę.

Dziękuję z góry:)

Nikt nie podpowie?

Nie wiem czy o to Ci chodzi ale myślę,że najlepszy był by obrys piórem.

Otwierasz mapę w PS i opcjonalnie powiększasz do jakich chcesz wymiarów.Jak nawet linie się przy powiększeniu trochę rozmyją nie ma znaczenia.

Chwytasz Pióro (może też być lasso wielokątne ale pióro lepsze) i małymi kroczkami idąc po linii obrysowujesz wszystkie linie.

sjrk.jpg

Albo obrysowujesz piórem oddzielnie każdy region np. Podlaskie.

Po zakończeniu obrysu przykładasz kursor do jakiegokolwiek miejsca obrysu,prawoklikutwórz zaznaczenie.Zamiast obrysu pokaże się migająca,przerywana linia.

Dodajesz nową warstwę.

Zalewasz zaznaczenie dowolnym kolorem.

Opcjonalnie wchodzisz w styl warstwy i dodajesz obrys zalanego kształtu.

Tym sposobem każde terytorium masz na osobnej warstwie.

yru1.jpg

Super, dzięki.

Popróbuję jutro jak to się robi i jak coś to będę pytał.

Trochę na odpowiedź się naczekałem:)

Właśnie z tymi warstwami to chyba dobra sprawa, bo nawet jeśli zmieni się tylko część zakresu działań danej osoby, to można zmienić tylko ten jeden fragment, a nie obrysowywać od nowa:)

A powiedz jeszcze w jaki sposób przesunąłeś gotowy obrys obok mapy i czy takie działanie się do czegoś przydaje?

I w momencie zalewania obrysu danym kolorem jak zrobić aby np nazwy województwo czy miast były widoczne i jak zachować faktyczne wielkości danego województwa?

Taki obrys najlepiej zrobić wektorem np. w Adobe Illustrator.Ma to tą zaletę,że możesz go potem dowolnie powiększać bez straty jakości.W PS najlepiej przed rozpoczęciem obrysu ustalić wielkość dokumentu i do tych wymiarów powiększyć mapę wg. której dokonujesz obrys.Jeśli nie będziesz zmieniał rozmiarów mapy według której robisz obrys proporcje wojewódzw zostaną zachowane.

Obrys przesunąłem wyłącznie po to aby pokazać,że jest wyodrębniony od reszty mapy.Ponieważ znajduje się na osobnej warstwie możesz go przesuwać w dowolne miejsce strzałką kursora.Jeśli nie potrzebujesz regionów na osobnych warstwach łatwiej jest zrobić jeden obrys na jednej warstwie.

Nazwy ndrukujesz na końcu po zalaniu obrysu kolorem.

Całość zapisujesz także w Plik>Zapisz jako>w formacie Photoshop (PSD.PDD).Taki plik możesz ponownie otworzyć w PS z zachowaniem warstw i nanieść poprawki…

Być może jest inny,prostszy sposób którego nie znam ale skoro nikt nie odpowiadał podałem swój.

P>S.Do czego Ci to potrzebne? Mogę podesłać Ci plik psd każdy region na osobnej warstwie wymiary mapy 4000x3426

kwl8.png

Kiedyś robiłem stronę znajomym. W kontakcie prymitywna mapka z zaznaczeniem terenu gdzie kto jeździ.

Aktualnie zasięg każdego z handlowców się zmienił no i trzeba to poprawić a w zasadzie zrobić całkowicie od nowa bo tamto jest okropne jak teraz patrze:)

Nie wiem czy ten plik z zaznaczonymi regionami mi coś pomoże, ponieważ tak jak mówiłem zakres działań tych osób jest bardzo rozrzucony, nie tyle co trochę na południu i trochę na północy ale nie jest to po liniach każdego z województw. W sumie podeślij jak możesz, zobaczę jak to jest zrobione. Będę wdzięczny.

Maila podeślę w PW

OK.Teraz rozumiem.Definitywnie potrzebujesz każdy region na innej warstwie a kontury poszczególnych regionów w miarę potrzeb możesz zmieniać np. wypaczeniem marionetkowym.Resztę trzeba niestety dorysowywać.Zaraz wyśkę pliki.

Wygląda to ok, ale teraz mam w sumie pewien problem.

Wcześniej wyglądało to w ten sposób:

http://img708.imageshack.us/img708/6412/igcs.jpg

Generalnie ok, niektóre województwa po prostu wyłączę, ale jak teraz wrzucić podział skoro tam jest wszystko po granicach…w sumie tak chciałem, ale jednak chyba to nie był dobry pomysł?

Jakieś kreatywne rozwiązanie? Kolejna warstwa?

Czy dało by się połączyć dwie mapy jednej wielkości w px aby naniosły się jednocześnie nazwy miast przynajmniej tych większych?

Teraz się zastanawiam po co się za to zabierałem:P

Człowieku trzeba było od razu tą mapę pokazać to bym wiedział o co Ci chodzi.Weż z google.com mapę Polski z miastami tak jak to zrobileś (sprawdź czy nie jest zastrzeżona publikacja) i na osobnych warstwach narysuj piórem regiony działalności poszczególnych agentów.Regiony możesz opcjonalnie podkolorować.Pisałem Ci,że jak masz słabe pojęcie o PS to wejdź na moje forum i Ci pomogę.Tutaj nie ma co śmiecić.

81gv.png