Photoshop Przekłamuje kolory

Witam

Jak w temacie mam problem z kolorami w PS sytuacja wygląda następująco mam otwarte obrobione zdjęcie w PS wygląda super wiec zadowolony uzyskanym efektem zapisuje zdjęcie do TIFF bądź JPEG i tu nagle wielkie rozczarowanie zdjęcie jest zupełnie inne jak to w PS jest blade ma zmniejszone nasycenie itd

Co robić gdzie szukać przyczyny ? Mam skalibrowany monitor , poza tym nie zmieniałem nic w profilach kolorystycznych Proszę o pomoc :slight_smile:

Pytanie odnośnie trybu kolorów ? RGB ? CMYK ? - najczęściej problem polega na tym że plik RGB próbuje się drukować w CMYK-u - samo przechodzenie miedzy RGB a CMYK powoduje utratę kolorystyki związaną z gamutem (“przestrzenią barwną”)

sRGB zawiera w sobie CMYK. CMYK nie jest w stanie odzwierciedlić pełnej kolorystyki RGB bo nie posiada takiego zasobu kolorów.

Gdzie pojawia się różnica (blednięcie) ,między monitorami czy między monitorem a wydrukiem?

Zapisywanie do JPG jest błędem gdyż “jpg” sam w sobie zawiera kompresję i generuje nieprzyjemne artefakty może zmieniać kolorystykę choć nie powinien. Proponuję zapis do TIF-a bez kompresji - wiem że pliki są dużo większe - można zapisać z kompresją “LZW” - nie generuje artefaktów.

Ktoś mi kiedyś opowiadał o podobnych problemach ale jak się okazało miał jakiegoś pirackiego PH - po zainstalowaniu 30 dniowej wersji próbnej problemu nie było.