PHP Designer 2005 a polskie znaki

Mam problem z polskimi znakami w tym programie. Po wypróbowaniu kilku edytorów polskich i zagranicznych akurat ten przypadł mi do gustu i nie bardzo chciałbym go zmieniać.

Czy ten program koduje w ogóle te nasze ogonki prawidłowo, czy muszę się czymś dodatkowym wspomóc?

No i teraz przyczyna, która tłumaczy to pytanie: to znowu te alternatywne przeglądarki ( w tym mój ulubieniec FF :slight_smile: ), bo w IE jest wszystko OK.

Dzięki z góry za pomoc.

Nie wiem czy to wystarczy, ale:

Kod:

Options -> Editor Preferences -> Editor -> Font 

Settings -> Skrypt: Europa Środkowa

Teraz nawet IE pokazuje mi dziwne znaczki:

¹œæŸ¿ñ³óê


Ÿœ¹

są to kolejno:

ąśćźżńłóę

źśą

Te trzy ostatnie są najgorsze - o ile inne jeszcze potrafią się wyświetlić o tyle te trzy przy żadnym kodowaniu, ani ustawieniach w opcjach nie działają, chociaż w edytorze po Twojej radzie widoczne są prawidłowo.

Teraz mam tak, że w IE jest tak jak powyżej, natomiast w FF oprócz źśą, które są wyświetlane jako ��š, są widoczne prawdłowo.

Na to wygląda, że będę musiał wybrać jakiś polski bo tylko nasze kodują prawidłowo te piekielne ogonki.

Dzięki za radę banzai-bin :slight_smile:

obrazek123.JPG

Klik

Ok - w IE wszystko znów wróciło do normy, ale te trzy literki (źśą) w FF robią nadal fochy. Przebadałem troszkę i zauważyłem, że póki nie dam

to jako tako jest, ale jak tylko dołożę kodowanie znaków to nawet podgląd edytora rady nie daje.

Tak się zastanawiam po co te specyfikacje kodowania znaków skoro z naszymi znakami radzą sobie tylko polskie edytory? Skoro kodowanie 8859-2 odpowiada także za nasze kochane literki, to interesuje mnie, dlaczego działa tylko w polskich edytorach?

No cóż, na to wygląda, że wrócę do edytora, który mnie jeszcze nie zawiódł - OpenOffice’a :wink: .

No właśnie - częściowo problem można rozwiazać dopisując akcje zamiany poszczegolnych znaków w autokorekcie. Wtedy krzaczki będą pojawiały sie w edytorze, ale już w przeglądarce będzie wszystko OK. No i wiąze się to z jeszcze jedną niedogodnością…wpisywanie polskiego znaczku będzie wymagało wklepania przed i po nim spacji. Zbędne spacje trzeba będzie jeszcze “odklepac” czyli troszke wiecej nastukamy sie w klawiature. Lepszym rozwiązaniem chyba jest użycie jakiegos zewnetrznego programu do konwersji kodowania znakow.

Moze w edycji 2006 wprowadzą obsługe roznych kodowan?

_________________

Po zinstalowaniu tego -> http://windows.online.pl/klawiat.htm (“Polska czcionka ekranowa i klawiatura ISO 8859-2 z EuroFONTu”) i wybraniu tej czcionki w PHP Designer powinno działać polskie kodowanie :slight_smile:

Nowa wersja (nad którą trwają prace) ma obsługiwać kodowanie UTF-8, co rozwiąże problem większości znaków narodowych :slight_smile:

No niestety tylko podmiana działa, chyba że jeszcze w edytorze muszę coś ustawić aby ta “Polska czcionka ekranowa i klawiatura ISO 8859-2 z EuroFONTu” zadziałała.

Dziękuję wszystkim za pomoc :slight_smile: