[php]galeria zdjęć użytkowników

Może mi pomożecie,może nie.Potrzebuje porady ponieważ chcę zrobić galerię zdjęć użytkownikom.Chodzi mi o to czy w nowej tabeli w bazie danych,gdzie będę przechowywał zdjęcia użytkowników trzeba także dodać pola kto dodał zdjęcie,czy nie trzeba.Następne pytanie co mnie nurtuje to,jak poprawnie zapisać w uplaudzie zdjęć zmienną tworzącą nowy katalog,gdzie będą przechowywane zdjęcia:

$folder = trim($_POST['katalog']);

mkdir($katalog, 0777);

.

Struktura zależy od Ciebie. Ja np. trzymam to wszystko w 4 tabelach (galerie, i18n galerii, obrazy, i18n obrazow).

Ze względu na to, że jest to bardziej komercyjny system trzymam nazwę pliku w bazie danych i generuje adres do obrazka na zasadzie (id_obrazu)_(nazwa_obrazu).

Pierwsza zasada przy zezwoleniu użytkownikowi na wgrywanie coś na serwer to założenie, że chce się ktoś włamać - więc filtrowanie zmiennych to podstawa, najlepiej to pobierać jak najmniej danych od użytkownika, a jak najwięcej generować w silniku, np. nazwę katalogu - może to być nazwa użytkownika uproszczona do znaków a-z0-9_-.

Ja zazwyczaj przy wgrywaniu obrazu puszczam to przez 3 etapowe sprawdzenie: czy odpowiednia zmienna w globalej $_FILES istnieje i jest tablica, potem sprawdzenie czy upload się powiódł, a następnie porównanie typu pliku zapisanego w MIME z obsługiwanymi typami.

Pozdrawiam GioWDS.

CZyli wystarczy zapisać w drugiej tabeli nazwę zdjęcia i coś tam bez nazwy użytkowników.Jeśli chodzi o ten fragment,czy

$folder = trim($_POST['katalog']);

mkdir($katalog, 0777);

będzie tworzył folder???

Nie ma szans >> google << zmienne php

Chodzi mi o skrypt który utworzy folder,gdzie użytkownik będzie miał swoje zdjęcia,czy taki zapis coś daje

$folder="testdir\subdir\test";

   mkdir($folder,0777,TRUE);

najlepiej żeby zapisywało folder danemu użytkownikowi.Jak to zrobić,bo wszystko mam gotowe oprócz tego.