PHP GET a pozycjonowanie

Witam!

Czy na pozycjonowanie wpływa adres?

Np. ?news=1 będzie gorzej pozycjonowane niż ?news=Tresc-blalba-lbalb-lalsald

Albo dlaczego niektórzy zamiast czegoś takiego:

?news=1

Używają

/news/1

Czym to się rożni i czy to coś daje?

@Edit:

Aha i jeszcze różnica między ?kontakt a kontakt.html

powinienes poczytac o seo, ladne linki

news/tytul albo numer/

lepiej sie pozycjonuja niz te brzydke

?dd=1&a=1

itp do zmiany linkow uzywaj pliku .htaccess i RewriteEngine On no i wyrazen regularnych oczywiscie no i zmiany w kodzie tez powinny byc dam ci przyklad z wyjasnieniem mam na stronie taki link

download.php?cat=1&strona=2

chcialbym aby wygladalo to tak

download,cat,1,strona,2

w kodzie strony robie odnosnik

jakis tekst[/code]


z tym ze przegladarka nie znajdzie takiego pliku i wyswietli blad dlatego dodaje w htacces taka regule

[code]RewriteRule ^download,cat,([0-9]*),strona,([0-9]*).html$

co zalatwia cala sprawe

ma to tez inne znaczenie przeciez mozna tak wykombinowac link ze nikt nie wpadnie na to jak naprawde wyglada adres ktory wykonuje skrypt dzieki temu mamy dodatkowe zabezpieczenie, przed roznymi wscibskimi.

Mysle ze bedziesz wiedzial czego szukac w wyszukiwarce

Aha a jeszcze jedno pytanie czy adres strony z pauzą lub bez wpływa na jej pozycjonowanie ?

Np:

naszaklasa.pl i nasza-klasa.pl ?

Nazwy domen nie wpływają na pozycjonowanie, lecz takie odstępy ułatwiają życie użytkownikom. :smiley: Równie dobrze do tego zestawu możesz dorzucić http://www.nk.pl Są jednak głosy przeciw “-” (myślnikowi). Złotym rozwiązaniem jest w tym wypadku “.” (kropka), która nie przeszkadza tak w czytaniu adresu i poprawia jego wygląd.

Grzesie1k kropka w adresie oznacza subdomenę np. nasza.klasa.pl - główną domeną będzie klasa.pl i ta domena będzie jako pierwsza widziana przez roboty. Oczywiście można to załatwić przez .htaccess ale wg mnie adres strony głównej z kropką w adresie nie jest dobrym rozwiązaniem (może się mylę :P)

Wiem, że są to subdomeny, lecz to chyba nie jest duży problem. Zauważ, że w ostatnim czasie powstało wiele stron na schemacie www.imie.nazwisko.name oraz podobnych. Wydaję mi się, iż jest to dobre rozwiązanie, choć głowy nie dam.

@Grzesie1k, jest to dobre rozwiązanie tylko wtedy, gdy stosujesz je w pełni świadomie.

Tobie się jedynie wydaje, więc nie jesteś świadomy konsekwencji - a takowe są np w zakresie pozycjonowania.

W takim razie przepraszam i dziękuje za info.

mam dostęp do .htaccess

Jak zrobić żeby link do newsa wyglądał mniej więcej tak:

Gdzie 666 to id newsa.

Co trzeba by było zrobić w htaccess, i jak wyglądało by wyrażenie regularne które by po każdym wyrazie z rekordu tytul, stawiało “-” poźniej “,” id “,” news “.” html ?

Pozdrawiam.

RewriteEngine On


RewriteRule ^([^,]+),([0-9]+),news.html$ news.php?id=$2 [L]

powinno przepisywac wszystkie linki tytul-czyli-tytul-bleblebl-dfsffs,666,news.html na news.php?id=666 a co do drugiego pytania, to jeżeli chcesz zamienić tylko spacje, to wystarczy str_replace, choć możesz też użyć wyrażenia regularnego np.

$text='to tylko test'; $id=999;


$wynik=preg_replace('#([]+)#','-',$text).','.$id.',news.html';