PHP i MySQL - jak zacząć?


(Azwierzyn) #1

Zaczynam się uczyć PHP i MySQL. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co będzie mi do tego potrzebne. Wiem, że do PHP i MySQL potrzebuję jakiś kompilatorów. Ale jakich? Widziałem, że do MySQL jest jakiś kompilator, że bazę tworzy się komendami SQL-a. No dobra, ale jak to połączyć ze stroną internetową. Nie proszę o to, aby mi wykładać PHP i MySQL, bo to wszystko doczytam w książkach i kursach internetowych. Ale chodzi mi o to, aby ktoś powiedział mi co będzie mi potrzebne na początek, jak stronę internetową połączyć z bazą, osadzić w niej kod PHP itd. A najlepiej, gdzie mógłbym o tym poczytać. A więc takie rzeczy na początek. Resztę (szczegóły) to już sam znajdę i doczytam - tylko muszę wiedzieć co mam szukać.

Pozdrawiam


(Airborn) #2

wiesz, że nic nie wiesz... żadnych kompilatorów, php nie jest językiem kompilowanym tylko skryptowym, parsowanym przez parser w czasie wykonywania.

czego potrzebujesz? serwera http z obsługą php oraz serwera mysql


(Krzkaczor) #3

Potrzebujesz najbardziej jakiegoś servera (wpisz w googlach Webserv) i jakiegoś edytora (wystarczy notatnik lecz ja polecam Eclipse PDT). Proponuje Ci zakup książki PHP5 ćwiczenia praktyczne. Kosztuje tylko 20zł (!) w helionie a jest świetna! Nie jest to jakaś tam biblia ale jest opisana DB i obiektowość. Wystarczy potem manual i wszystko śmiga.


(Raq0702) #4

Będziesz potrzebował serwera. Na początek radzę na swoim komputerze zainstalować Apache, PHP i MySQLa. Co do książki to viewtopic.php?f=6&t=257188&p=1707837#p1707837


(Quentin) #5

Ja polecam książkę http://helion.pl/ksiazki/phappo.htm - jest świetna. Tyle, że kilka informacji co do konfiguracji Apache jest już nieaktualnych, więc powinieneś przeczytać też mój poradnik :wink: viewtopic.php?f=7&t=204639


(system) #6

Istnieje tez PHP i MySQL w wersji pod windows'y. W google - znajdziesz :smiley:


(matiit) #7

http://pl.wikibooks.org/wiki/PHP

Masz tu też na początku opis instalacji i podstawowej konfiguracji serwera.


(Forx) #8

Ściągnij sobie z sieci XAMPP, jest to cały pakiet z serwerem Apache, PHP i Mysql. Instalacja jest banalna, instalujesz to na swoijm kompie pod Windows i śmiga, masz środowisko gotowe. Tworzysz stronę pod PHP i działa. Warto też poczytać na tem Frameworków takich jak, Zend, Kohana itp. Oczywiście należy uczyć się PHP5 bo jest na czasie.


(Forx) #9

Proponuję do edycji plików PHP i CSS edytor Komodo, jest za darmo i ma wszystko co trzeba żeby napisać stronkę.

Warto też pooglądać jak są pisane różne CMS'y


(Blotny) #10

Alternatywą dla WebServ, którego ja też polecam jest Krasnal. Nie pasuje mi bardzo, ale może Tobie? http://www.download.net.pl/288/KRASNAL-Serv/

A co do ćwiczeń praktycznych PHP z helionu - zdecydowanie nie polecam. Wszystko jest zbyt ogólnikowo wyjaśnione, ciężko zrozumiec ją początkującym.