[PHP] Ja się piszę duże serwisy


(A2395744) #1

Witam, chciałbym napisać serwis w PHP, oczywiście razem z HTML, i AJAXem.

Przeczytałem książkę PHP i MySQL Vademecum, na początku tej książki była napisane coś takiego

"powinna się jak najwięcej stosować HTML, bo nie jest on przetwarzany przez interpreter PHP i przez to strona szybciej działa."

z drugie strony zaawansowane przykłady zawierają tylko tylko kod PHP, a w nim w "echo" HTML

Wiem, że to trochę chaotycznie, ale rozplanować taki serwis, mam na myśli strukturę plików, np. jeden plik index.php i wywoływanie poszczególnych funkcji w zależności od wykonanej akcji.

Jak są zrobione duże serwisy, jakieś podpowiedzi, przykłady.

Pozdrawiam


(kubut) #2

Poczytaj o wzorcach (przykładowo MVC), do tego ściągnij sobie jakiegoś CMS i zobacz jak jest pisany, a przekonasz się (bo tutaj podejrzewam że ludzie zaczną głosić swoje teorie, bo każdy robi trochę inaczej i każdy myśli ze ma najlepszy sposób :slight_smile: ). Ja przeważnie robię w czymś podobnym jak MVC, czyli treści wstawiam do index.php, a generuje je oddzielnymi plikami (kontrolery, widoki itp.). Ma to swoje wady i zalety, jak każdy sposób :slight_smile:


(mozilla007) #3

kubut ładnie napisał łatwiej się edytuje później choć trzeba dobrze drzewo katalogów ułożyć, bo może być chaos :P. Z reguły duże serwisy są robione przez parę osób, jest dużo ciężkiej pracy i wysiłku do tego, ale napewno warto.


(M@ster) #4

MVC + front controller.

Zobacz sobie jakiś framework tego typu, np: CodeIgniter, jest chyba najprostszy. Ja dopiero gdy zacząłem go używać to otwarły mi się oczy jak można porządkować sobie kod w PHP :slight_smile:


(scripter1) #5

Ja też piszę strony w sposób opisany przez kubut tyle że w strukturze płaskiej (pliki z kodem w folderze głównym, grafiki itp w podfolderze) - likwiduje to kilka problemów ale ma to zarówno zalety jak i wady i sprawdza się tyko w przypadku mało rozbudowanych serwisów.

Natomiast duże serwisy składające się z dużej liczby plików zawierających kod piszę się w strukturze drzewiastej, tylko jak napisał mozilla007 , trzeba dobrze rozplanować strukturę i pamiętać że na niektórych platformach (mam na myśli platformę na jakiej jest serwer) nie działają niektóre sposoby definiowania relatywnych ścieżek.


(pain3hp) #6

duży serwis? polecam framework np kohana


(A2395744) #7

dziękuję wszystkim za podpowiedzi, pozdrawiam