[PHP] Ja się piszę duże serwisy

Witam, chciałbym napisać serwis w PHP, oczywiście razem z HTML, i AJAXem.

Przeczytałem książkę PHP i MySQL Vademecum, na początku tej książki była napisane coś takiego

“powinna się jak najwięcej stosować HTML, bo nie jest on przetwarzany przez interpreter PHP i przez to strona szybciej działa.”

z drugie strony zaawansowane przykłady zawierają tylko tylko kod PHP, a w nim w “echo” HTML

Wiem, że to trochę chaotycznie, ale rozplanować taki serwis, mam na myśli strukturę plików, np. jeden plik index.php i wywoływanie poszczególnych funkcji w zależności od wykonanej akcji.

Jak są zrobione duże serwisy, jakieś podpowiedzi, przykłady.

Pozdrawiam

Poczytaj o wzorcach (przykładowo MVC), do tego ściągnij sobie jakiegoś CMS i zobacz jak jest pisany, a przekonasz się (bo tutaj podejrzewam że ludzie zaczną głosić swoje teorie, bo każdy robi trochę inaczej i każdy myśli ze ma najlepszy sposób :slight_smile: ). Ja przeważnie robię w czymś podobnym jak MVC, czyli treści wstawiam do index.php, a generuje je oddzielnymi plikami (kontrolery, widoki itp.). Ma to swoje wady i zalety, jak każdy sposób :slight_smile:

kubut ładnie napisał łatwiej się edytuje później choć trzeba dobrze drzewo katalogów ułożyć, bo może być chaos :P. Z reguły duże serwisy są robione przez parę osób, jest dużo ciężkiej pracy i wysiłku do tego, ale napewno warto.

MVC + front controller.

Zobacz sobie jakiś framework tego typu, np: CodeIgniter, jest chyba najprostszy. Ja dopiero gdy zacząłem go używać to otwarły mi się oczy jak można porządkować sobie kod w PHP :slight_smile:

Ja też piszę strony w sposób opisany przez kubut tyle że w strukturze płaskiej (pliki z kodem w folderze głównym, grafiki itp w podfolderze) - likwiduje to kilka problemów ale ma to zarówno zalety jak i wady i sprawdza się tyko w przypadku mało rozbudowanych serwisów.

Natomiast duże serwisy składające się z dużej liczby plików zawierających kod piszę się w strukturze drzewiastej, tylko jak napisał mozilla007 , trzeba dobrze rozplanować strukturę i pamiętać że na niektórych platformach (mam na myśli platformę na jakiej jest serwer) nie działają niektóre sposoby definiowania relatywnych ścieżek.

duży serwis? polecam framework np kohana

dziękuję wszystkim za podpowiedzi, pozdrawiam