PHP - Jak zacząć?


(Vandavv96) #1

Witam

Mam następujący problem - chcę rozpocząć naukę php, ale nie za bardzo wiem, jaki program użyć, aby móc zobaczyć wyniki pracy. próbowałem Krasnala, ale przeglądarka (Opera) nie może połączyć sie z lokalnym adresem. Co powinienem w tym przypadku zrobić?


(pio_95) #2

Jakiś konkretny komunikat błędu?

Jeśli próbujesz łączyć się poprzez wpisywanie "localhost", może warto sprawdzić przez bezpośredni adres IPv4: http://127.0.0.1 - pomogło u mnie na wamp server, gdyż localhost jest zamieniany wg IPv6 na ::1 (zamiast 127.0.0.1 z czwartej wersji protokołu) i konieczne było dodanie tego adresu do ustawień serwera.


(Pablo_Wawa) #3

Też kiedyś używałem Krasnala, ale ponieważ jest to nie rozwijany projekt, przerzuciłem się na XAMPP, który ma wersje pod różne systemy operacyjne (Windows, Linux, Mac OS X), co w moim przypadku jest bardzo fajną sprawą (do testowania aplikacji internetowych pod różnymi systemami i przeglądarkami).

Wersja dla Windows: http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html (sugeruję wersję instalacyjną - zrobi wszystko co należy).


(Vandavv96) #4

Próbowałem tylko IPv4 i otrzymywałem komunikat, że nie można połączyć się z serwerem. A w ustawieniach nic nie zmieniałem

Spróbuję :slight_smile:


(Marcin86s) #5

Na start fajne jest: http://www.codecademy.com/


(Vandavv96) #6

Właśnie się zarejestrowałem na codeacademy , i jak na razie zapowiada się obiecująco :smiley:

Co do XAMPP`a to podczas próby uruchomienia Apache wyskakuje taki błąd :

Error: Apache shutdown unexpectedly.

12:29:10 [Apache] This may be due to a blocked port, missing dependencies,

12:29:10 [Apache] improper privileges, a crash, or a shutdown by another method.

12:29:10 [Apache] Check the "/xampp/apache/logs/error.log" file

12:29:10 [Apache] and the Windows Event Viewer for more clues


(Pablo_Wawa) #7

Zapewne masz jakiś program, który używa portu 80, tego który jest używany przez Apache - i pewnie dlatego też był problem z Krasnalem.

Wiem, że TeamViewer albo VMware Workstation mogą blokować/używać ten port - pewnie także jakieś inne programy. Spróbuj pozamykać podejrzane programy z zasobnika, ewentualnie z menadżera procesów.


(Vandavv96) #8

Zmiana portu nasłuchiwania pomogła, teraz się odpalił. Powinienem łączyć się przez 127.0.0.1? bo jeśli tak, to nie można się połączyć :confused:


(Rolek0) #9

A podajesz numer portu na jaki chcesz się połączyć? Bo przeglądarka domyślnie łączy sie na 80 (http) lub 443 (https). Nr portu podaje się po adresie serwera, oddzielony dwókropkiem, np. _http://127.0.0.1:1234/_.


(Vandavv96) #10

Jest, działa ! Dziękuję wam wszystkim za pomoc !


(Kamfalg) #11

co do nauki do polecam książkę PHP i MySQL Vademecum profesjonalisty

ta pozycja nauczy Cię od podstaw całego języka, potem Czysty Kod aby nie denerwować ludzi :slight_smile:


(pain3hp) #12

Co do nauki zdecydowanie odradzam książkę PHP i MySQL Vademecum profesjonalisty, ta pozycja na pewno nie nauczy Cię od podstaw języka. To nic innego jak spolszczona dokumentacja. A od dokumentacji nikt nie zaczyna nauki.

Zdecydowanie lepsza pozycja to PHP6 i MySQL 5 Dynamiczne strony WWW z serii "Szybki start"


(dobrygosc) #13

Zaczynałem z tym kursem. Pamiętam jak zainstalowałem krasnala i napisałem swój pierwszy kod :smiley: Hallo World! ;p


(pain3hp) #14

Przejść na linuxa. Windows i Apache to czysta informatyczna patologia.


(Pablo_Wawa) #15

Nie zgodzę się z tą opinią - obecnie pod Windows można wygodnie postawić sobie serwer (ja preferuję XAMPP) i skonfigurować go do swoich potrzeb. Na naukę oraz testy (np. wersji deweloperskiej) jest to idealne rozwiązanie i nie trzeba stawiać osobnego komputera na serwer.

Inna sprawa, że Linux (choćby jako osobny system na naszym komputerze lub maszyna wirtualna) tez się przydaje do wielu rzeczy i warto go mieć (i umieć używać). :slight_smile: