[php] książki do php


(Kapitan Planeta) #1

witam,

mam pytanie. Znam w miarę htmla i cssa ale przy zabawie z cmsami znajomość php byłaby bardzo wskazana. Polecicie jakąś dobrą książkę o języku php ale taką od zupełnych podstaw? Wyjaśniającą wszystko jak to działa. Jestem strasznym laikiem jeśli chodzi o php. Poradźcie coś.


(Pioterw) #2

Z książkami do PHP jest taki kłopot, że jest ich zatrzęsienie i nikt nie jest w stanie znać chociażby ocen innych osób dotyczących wszystkich z nich. Z drugiej strony być może nawet laik znajdzie coś dla siebie. Ja ze swojej strony polecam PHP i MySQL. Vademecum profesjonalisty - opisuje wszystko od podstaw, z tym, że jeśli nie masz ścisłego zacięcia potrzebnego w programowaniu, to lepiej znajdź programistę, a sam zajmij się np. usability.


(Kapitan Planeta) #3

dzięki, sprawdzę,

bo na prawdę potrzebuję czegoś od 'chamskich' podstaw, bo zazwyczaj już w tego typu pozycjach autorzy wychodzą z założenia, że czytelnik ma już podstawy programowania w jakimkolwiek języku i pod takiego kogoś jest pisana książka (m.in. używanie elementów składni, które powinienem niby znać).


(Uzi123) #4

Ogólnie, z ksiązkami do PHP jest ten problem, że nadzwyczaj rzadko są one czymś więcej niż skrótem z manuala php http://www.php.net/manual/en/index.php. Według mnie najlepiej przejrzeć ten manual dość dokładnie, zwracając uwagę na przykłady. Powinno dużo pomóc. Tym bardziej, jak sam nie zamierzasz tworzyć swoich aplikacji.

Kiedyś miałem aspiracje napisać cykl recenzji polskich książek do PHP i po przejrzeniu kilku pozycji uznałem, że wszystkie są do bólu podobne i są zwykle trochę inaczej opisanym manualem do PHP. Ostatecznie opisałem dwie (http://www.php.blogle.info/category/recenzje-ksiazek/), które uznałem za najlepsze na polskim rynku.