[php] model MVC - jak z tego zrobić stronę?

Może mi ktoś w kilku krokach wyjaśnić jak rozwinąć z tego jakaś stronkę? Np. dzienniczek ucznia. Niestety o php wiem tyle, że kod jest przetwarzany dynamicznie po stronie serwera. Nasz ćwiczeniowiec zażyczył sobie, że projekt ma być oparty o MVC i być napisany obiektowo

NVC nie jest przypadkiem w asp ? Ściągnij se Visual Web Develope i w nim to edytuj.

MVC - model view controller… :confused:

To netbeansowy projekt, jakiś przykład.

Dobrze rozumiem? Nie znasz ani PHP, ani modelu MVC?

Tego nie da się w kilku krokach wyjaśnić. Tym różni się programowanie od stawiania strony na CMS-ie. Nawet w pehapie to nie składanie do kupy kilku klocków, tylko proces, który wymaga wiedzy i praktyki. Musisz umieć operować na bazie i/lub innym źródle danych (M), robić strony w HTML (V) + znać coś więcej niż “Hello, World!” w PHP ©. Programistom nie płaci się za coś, co opisuje się w paru krokach. Na szczęście w internecie jest masa materiałów dotyczących powyższych zagadnień, nawet po polsku.

Jeżeli chodzi o sam MVC.

Model to warstwa odczytująca i zapisująca dane z i do bazy, pliku, strumienia albo dowolnego źródła celu.

Kontener to mózg. Pośredniczy między warstwami. Np. dostaje dane od modelu, mieli je i przekazuje do widoku. Albo odwrotnie.

Widok to kod odpowiedzialny za wyświetlenie strony.

Cała rzecz polega na tym, by poszczególne warstwy miały ze sobą jak najmniej styczności. Model i widok współpracują tylko z kontrolerem, nigdy bezpośrednio ze sobą. Wymiana informacji powinna przebiegać wedle takich protokołów, żeby modyfikacja jednej warstwy w żaden sposób nie wpływała na inne. Np. w modelu pobierasz dane osobowe z bazy i w postaci spreparowanego Stringa wysyłasz do kontrolera. Tracisz bazę i odtąd wszystko chodzi w oparciu o pliki XML. Dane z XML-a zapisujesz w takim samym Stringu i dalej wysyłasz kontrolerowi, który nawet nie zauważył zmiany.

Konstrukcja tak działającego systemu bywa problematyczna, dlatego pisze się frameworki. Wystarczy podedytować pliki konfiguracyjne i dorzucić kod do odpowiednich folderów, a silnik frameworka sam wszystko połączy. I tutaj prawdopodobnie masz przykład projektu rozpisanego z użyciem jakiegoś frameworka.

jak nie wiesz to się nie wypowiadaj.

jeśli możesz to wykorzystaj jakiś framework np. Cake PHP

Zacznij np. od tego https://www.youtube.com/watch?v=Aw28-krO7ZM