[PHP MySQL]Routing

Witam,

Ostatnio zostanawiam sie nad przyjaznymi linkami PHP czyli systemem routing`u. Zauważyłem że Joomla w tabeli menu trzyma alias i ścieżkę php.

Jednak nie mogę zrozumieć sposobu działania… Czy to oznacza, że np. warunek sprawdza wprowadzony alias i porównuje z aliasem z menu a nastepnie includuje odpowiedni plik korzystając ze ścieżki, która też jest w tabeli menu, jeśli nic nie znajdzie sprawdza kolejne tabele: artykuły, użytkownicy itd. ?Bardzo proszę o rozjaśnienie tematu.

Jak dobrze rozumiem to chodzi ci o funkcje serwera mod rewrite.

Do poczytania:

http://www.design-joomla.pl/rozne/178-co-to-sa-przyjazne

http://fathal.pl/przyjazne-linki-czyli-modul-mod_rewrite-serwera-apache/

Raczej nie nazywa się tego routingiem prędzej maskowaniem adresów.

No tak, ale w mod_rewrite wszystkie żądania są kierowane do index.php.

A dopiero tam coś się z nimi dzieje.

Interesuje się tym bo niektórzy do adresów url dają jakąś zmienna dzięki której warunek wie jaki plik podłączyć. a w Joomla czegoś takiego nie ma - jest tylko alias z tabeli menu w bazie. W tabeli oprócz aliasu jest też link generowany przez php. tylko nie wiem jak to ze sobą połączyć.

Dajesz wtedy w pliku index.php metodę która interpretuje zmienną $_SERVER[‘URI’] (Nie pamiętam czy dobrze napisałem). Następnie na podstawie adresu możesz wykonać odpowiednią akcje np. mając adres “mojastrona.pl/strona” plik index.php analizuje adres a następnie wie że musi np dołączyć plik strona.html jako plik wyjściowy. Wiem : D Słabo wytłumaczone : D