PHP + MySQL - wczytywanie zmiennych, pomoc z polskimi znakam


(Chickenooo) #1

Witam serdecznie,

jakiś czas temu robiłem stronę w PHP połączoną z bazą danych MySQL i wszystko ładnie działało. Konkretnie chodzi o to, że w zapytaniu SQL porównuje zmienną z bazy oraz wartość parametru z adresu; dotychczas za pomocą funkcji w SQL usuwalem polskie znaki i wtedy w adresie wpisując np. 'ges' poprawnie wyświetlała się strona. Niemniej jednak zmieniłem teraz serwer na Cal.pl, na którym okazało się, że nie można wykonać funkcji w SQL ktora zamienia polskie znaki na normalne, więc próbowałem rozwiązać to w samym PHP, ale nie dałem rady. Ni jak nie można usunać w zapytaniu SQL polskich znaków używając PHP.

Przykład: $query = "SELECT * FROM autorzy WHERE (bez_pl_diakrytycznych(imie)) = '$imie')";

chodzi o fragment (bez_pl_diakrytycznych(imie)), ponieważ teraz nie mogę już użyć funkcji SQL bez_pl_diakrytycznych. Można to w jakikolwiek innych sposób rozwiązać, aby później przyjazne linki również działały bezproblemowo, bo sam nie mam już żadnego pomysłu?


(Pablo_Wawa) #2

Czyli jest tak, że w bazie MySQL trzymasz imię z polskimi znakami diakrytycznymi, ale skrypt w PHP operuje na wartościach bez takich znaków?

Masz dwa rozwiązania:

  1. Przerobić bazę danych MySQL tak, by dodać dodatkowe pole, gdzie będzie trzymane imię bez polskich “ogonków”;

  2. Użyć procedury/funkcji MySQL napisanej przez siebie (http://www.sql-kursy.pl/mysql-tworzenie-funkcji-procedur-create-function-procedure.html, http://www.blog.ravns.net/zamiana-polskich-znakow-diakrytycznych-na-ich-odpowiedniki-bez-kropek-kresek-i-ogonkow-w-zapytaniu-mysql/, http://www.flash.com.pl/select-bez-polskich-liter-t2465.html) - o ile możesz na tym hostingu z tego skorzystać.


(Chickenooo) #3

Myślałem o dodatkowych polach, ale to znowu dodatkowe dane trzymane w bazie. Procedur/funkcji nie moge używać tak jak pisałem wcześniej, na innym serwerze właśnie to wykorzystywałem, jednak teraz administracja odpisala, że nie jest to możliwe.


(Pablo_Wawa) #4

No to masz tylko to 1. wyjście. Możesz je nieco zmodyfikować i zamiast całego imienia (bez polskich liter) trzymać jego hash, co dla dłuższych tekstów przyspieszy działanie wyszukiwania (poza tym koniecznie zrób indeks na tę kolumnę, ale to pewnie wiesz i zrobiłeś). Oczywiście wtedy w PHP polecenie wyszukiwania musisz stosownie zmodyfikować (ale hash liczysz w kodzie raz dla danego imienia, a potem używa się go w SELECT). Oczywiście dla krótkich tekstów (typowe imiona) hash będzie dłuższy i nie da oczekiwanego zysku, ale tak napisałem o tym, bo może Ci się ten pomysł (kiedyś) przyda do czegoś.