[PHP] Pobierane danych z formularza i zdarzenia

Mam pytanko dot. języka PHP… otóż, czy w tym języku da się wywoływać określone funkcję za pomocą zdarzeń jak w JS (np. onLoad , onClick ) oraz czy da się pobierać dane z pól formularzy, tj. INPUT , TEXTAREA?

Hej ;] w php mozesz wsio ;p

Jezeli chodzi o zdazenia to robisz w JavaScript i nie koliduje to z php - tzn. js mozesz traktowac powiedzmy ja “zwykly HTML” dajesz to w funkcje print lub echo (jak kto woli). A jezeli chodzi o formularze to - OCZYWISTA SPRAWA - przeczytaj jakis dobry kurs dla poczatkujacych tam bedziesz mial wsio - jak dajesz w formularzu:

to na stronce costam.php masz zmienna $_POST[‘whow’]; :d poczytaj o zmiennych globalnych - masz jeszcze jedna mozliwosc :] przydatna do zabezpieczenia stronek - zmienne superglobalne czyli sesje, no i ciasteczka…

Czytaj a sie dowiesz ;]

pzdr

No mi nie całkiem o to chodziło, bowiem mówię tu o następującej metodzie (przykład w JS):

document.all["jakiesPole"].value

document.all["jakiesPole"].innerHTML

A dokładniej to chodzi mi o to, aby dane te pobierać bez konieczności przeładowywania strony.

No to niestety php nie jest przystosowane do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym, raczej dane sa pobierane (przewaznie) z zewnatrz tak jak pliki *.txt czy bazy danych - jesli nie wystarcza ci js a php nie pasuje bo musisz laczyc js z php co nie zawsze sie da pogodzic to pozostaje ci JAVA. Trudny jezyk ale ma niesamowite mozliwosci - jak znasz c/c++ to nie bedziesz mial duzych trudnosci - tyle ze java jest przydatna tylko do duzych projektow - przy zwyklych skryptach pokombinuj w JavaScript i php.

kurs Java http://republika.pl/arturt/java/

pzdr

No dzięki Cudny za pomoc :)… mimo iż mi mało pomogłeś, bo nadal mam problem jak pobrać takie dane :D, a języka Javy to mi się uczyć nie chce. Pozdro.

W PHP nie ma możliwości pobrania danych bezpośrednio “w przeglądarce”. To jest język działający po stronie serwera a nie klienta jak JS. Żeby serwer mógł obsłużyć jakieś zdarzenie (zmienne itp) musi najpierw takie dane otrzymać, czyli bez przeładowania strony się nie obejdzie. Oczywiście można pokombinować z JS i przeładowywanie strony w tle przy pomocy jakiś niewidocznych ramek, ale na moje oko, zbyt dużo zabawy a efekt taki sobie.

Nie obejdzie ? Nie żartuj :wink: Do czegos takiego służy ajax (Asynchroniczny JavaScript). Można o nim poczytać tutaj http://www.advajax.anakin.us i tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/AJAX

Dzięki Ci BalonPL , gdyż widzę że korzystanie z AJAX’u jest pewnego rodzaju rozwiązaniem mojego problemu, dlatego już od dzisiaj zabieram się za lepsze poznanie tego obiektu.

Wielkie dzięki :-).

Powodzenia zycze…

Nie rozumiem… czyzbys uwazal ze za pomoca Ajaxu nie mozna tego zrobic ? Jesli tak, to widac ze nie jestes w temacie i umiesz najwyzej zrobic sobie forum na fora.pl… jesli nie, to nei czytaj tego wyzej :stuck_out_tongue:

Tylko spokojnie mi tutaj panowie… ja w AJAX’ie już nawet PROAlladyna stworzyłem :D.

A tak na serio to ten AJAX to porządna rzecz i nie jest aż tak ciężki, a w moich przypadku przydał się bardzo pomocny.