Php - powiązanie stron w np. kategorie

Witam. To pytanie pewnie jest głupie i nie chce takich odpowiedni “poszukaj kursów” “www.google.pl”. Zwykle strony robię na gotowych skryptach w stylu quick.cms lecz chcę zrobić coś samemu. A wiec mam stronę lecz jest ona w html co mnie denerwuję. Gdy chce coś zmienić np dodać nową kategorię muszę edytować 40 plików :frowning: Jak zrobić aby każdy plik korzystał z jednego pliku np kategorie.php i w różnych plikach wpisywał tylko jeden kod odpowiadającemu kategorie.php. Proszę o instrukcję jak to zrobić. Szukałem w rożnych kursach lecz nie lubie kursów bo nic z nich nie rozumiem wole przykłady. Tak było z html a kuru nic ie umiałem lecz opanowałem to dzięki szablonom :confused: A wiec jak to zrobić? Jest do tego jakis poradnik typu stwórz plik, wklej kod, itp itp. Pozdro. Jeżeli był taki temat to sorry ale nie znalazłem, a jak jest to dajcie adres :slight_smile:

Zainteresuj się funkcją inlude() oraz require() w PHP. Tyle na razie wystarczy.

Oooooooo SUPER działa :slight_smile: Wielkie dzięki za odpowiedź w 5 minut :stuck_out_tongue:

najprościej

index.html zmień rozszerzenie na .php edytuj ten plik w miejscu gdzie masz menu wstaw

<?php include("menu.php") ?>

następnie utwórz plik menu.php i wpisz w niego

link 1
[/code]

dopisz resztę linków

pamiętaj że w plikach które includujesz :stuck_out_tongue: nie wstawia się znaczników

head, body itp.

po wgraniu plików na serwer i odpaleniu w przeglądarce wyświetli ci się normalnie stronka jak poprzednio , z tą różnicą że jeżeli zajdzie potrzeba dodania dodatkowych linków nie trzeba będzie edyować wszystkich stron z menu tylko plik menu.php

to na początek :slight_smile:

Tak wiem już to zrobiłem :slight_smile: Dzięki jeszcze raz…

a tak w ogóle nie do tematu. Jak wstawić tekst na obrazek, a dokładnie tekst Java (odliczanie) bo chciałem wstawić na dolny banner :slight_smile:

ustaw obrazek jako tło (tabeli, diva, akapitu - czego chcesz)

Przerobiłem kod:

dol.jpg

na:

tretrtre

ale obrazek sienie pojawia :frowning: Co w tym kodzie źle ?

Tekst
[/code]

Super :slight_smile: Dzięki