[PHP] Sesja w PHP - co to jest i jak to rozumieć?

Witajcie. Często czytając jakieś tutoriale czy inne podobne rzeczy natykam się na sesję. Nie mam problemu z wykonaniem zapytań do bazy, zapisywanie treści czy wysłaniem formularzy itp. Nie wiem jednak czy dobrze kojarzę co to jest ta sesja. Może powiem na przykładzie. Załóżmy, ze mam plik login.php, gdzie wpisuję dane do logowania, plik index.php i podstrona.php. Jak zaloguję się poprawnie zostaje przeniesiony do pliku index.php i tam jest odnośnik to pliku podstrona.php. I teraz sesja to taki twór, ze jak kliknę po zalogowaniu na odnośnik i otworzy mi się strona podstrona.php to i tak jestem zalogowany? Dobrze myślę?  Jak z tego korzystać? Znacie może jakiś lepszy artykuł o tym, bo trafiłem jedynie na taki co sypał kodem i niewiele mi to dawało do zrozumienia, a chciałbym to pojąć. Dzięki.

 

Pozdrawiam

Utworzenie sesji - tworzysz id, wysyłasz userowi jako ciastko

Tworzysz zmienną - zapisujesz id wywołującego, oraz nazwę / wartość zmiennej w tablicy sesji

Odczytujesz zmienną - odczytujesz wartość zmiennej o danej nazwie i danym id wywołującego

Kończysz sesję - usuwasz ciastko / zmienne o danym id z tablicy sesji

Korzystając z ciastka możesz przypisać zmienne do usera, jednak trzymając id w ciastku nie pozwolisz userowi na ich zmianę.

http://pl.wikibooks.org/wiki/PHP/Sesje