PHP w HTML? Galeria zdjęć

Witam. W tym roku znalazły się środki w ośrodku kutury, dla którego tworzę stronę internetową na to aby w końcu zakupili sobie własną domenę i serwer (póki co wszystko znajdowało się na moim prywatnym serwerze). Mój problem polega na tym, że mój prywatny serwer nie obsługiwał PHP i w dodatku miałem na nim tylko 90 Mb miejsca (ale za to nie miał reklam, miał darmową domenę i generalnie był “darmowy”, dostałem go razem z usługą neostrada) a w związku z tym, że jest to instytucja kulturalna na jej stronę internetową dodawna jest masa zdjęć. Radziłem sobie z tym tak, że galerie zdjęć tworzyłem na serwerach google w ramach usługi Picasa. Miało to niestety swoje minusy - pogorszoną jakość zdjęć, odsyłanie na zewnętrzną stronę ze strony GOKu. Teraz, gdy będę miał już dostęp do serwera z nieograniczoną ilością miejsca chciałbym, aby galerie zdjęć znajdowały się właśnie na tym nowym serwerze. Pojawił się jednak pewien problem - strona jest na tyle prosta, że nie widzę sensu przerabiania jej na CMS typu Joomla. Czy w związku z powyższym jest możliwość aby w stronie html zamieścić skrypt php indeksujący i wyświetlający zdjęcia? Pytam ponieważ kompletnie nie znam się na PHP a moja jedyna styczność z nim to właśnie CMS’y typu Joomla i to bez zagłębiania się w nie.

Tak wiem, mógłbym skorzystać z rozwiązania typu Lightbox, które nie potrzebuje PHP jednak przy dodawaniu ponad 200 zdjęć z jednego wydarzenia może się okazać, że spędzę całą noc na ręcznym indeksowaniu plików i dopisywaniu do nich linijki “rel:“lightbox””.

Z góry jestem wdzięczny za pomoc :slight_smile:

Tak jest to możliwe:

http://lmgtfy.com/?q=php+lista+plik%C3% … talogu&l=1

Najprostszym sposobem będzie wrzucanie zdjęć poprzez ftp na serwer i skrypt, który będzie generował stronę na podstawie tego właśnie folderu.

Tylko widzisz… cały bajer polega na tym, że skrypt musi być zagnieżdżony w konkretną podstronę serwisu stworzoną w html’u i nie może to być zagnieżdżenie typu iframe. Owszem chodzi o skrypt tworzący listę plików ale także i z automatu całą galerię w konkretnej podstronie korzystającej z tego samego css’u co cały serwis. Gdyby to było takie proste jak opisana przez Ciebie metoda to sam bym ten problem rozwiązał i nie szukałbym pomocy na forum.

Zmieniasz rozszerzenie na php i robisz include / wklejasz tam skrypt galerii + to listowanie. Galerii się nie tworzy. Dajesz plikom podczas listowania klasę pod galerię i wszystko się ładnie wyświetli.

Jeśli zależy ci na rozszerzeniu html wystarczy zmienić w htaccess.

Rozwiązanie z listowaniem jest ok, ale na twoim miejscu polałbym sobie dynamicznie generować pliki html wg w/w listowania (mniej obciąży ci serwer)

da się bez zmiany rozszerzenia, wystarczy skierować pliki html’a na interpreter php.

http://www.besthostratings.com/articles … files.html

No dobrze, to już w zasadzie wiem, że się da :stuck_out_tongue: jednak myślałem, że będzie to trochę prostsze i bardziej na zasadzie, że mam jakis gotowy, darmowy skrypt php do galerii, który znajdę sobie w internecie po czym wkleję sobie do niego odnośnik w plik html, w którym ma się pojawić galeria i wszystko w temacie :stuck_out_tongue: jak widać tak się chyba jednak nie da jeśli dobrze wszystko zrozumiałem. Ponieważ ni w ząb nie znam php będę musiał sobie poradzić tymczasowo korzystając z lightboxa dopóki nie ogarnę chociaż podstaw PHP :slight_smile: