[PHP]Zapis i wyciągnięcie danych z pliku

Witam, mam taki o to problem. Piszę instalator, który tworzy i zapisuje w pliku podstawowe dane takie jak parametry MySQL i jednocześnie dwie zmienne $typ_pliku i $dir. Pierwsza wskazuje rodzaj edytowanego pliku, druga natomiast ścieżkę. Chciałbym dać możliwość zmiany wartości zmiennych przez specjalny formularz w panelu administracyjnym. Pytania:

  1. W jaki sposób odczytać wartość tych zmiennych? Skoro zawartość pliku config wygląda tak:

    $db_host = “”;

    // Rozszerzenie wy¶wietlanego pliku

    $typ_pliku =“php”;

    // Katalog z którego wy¶wietlane s± pliki. “./” oznacza główny katalog skryptu

    $dir ="./";

  2. Jak później po edycji dokonać zapisu nowych wartości? W taki sposób aby nie uszkodzić reszty informacji. Myślałem nad rozbiciem na dwa pliki, ale obie zmienne wykorzystywane są w innych fragmentach skryptu i zapisanie ich do postaci

    php|./

i potem wyciąganie explode niewiele mi pomoże (chyba). Poradzicie coś?

Jak do tej pory dzięki Waszym uwagom sporo się nauczyłem a to z kolei pozwoliło mi rozwinąć mój skrypt.

Może konfigurację zapisać w pliku INI, a jego strukturę umieścić w bazie?

http://php.net/manual/en/function.parse-ini-file.php

Jeśli już to tak

$as1 = str_replace( '{typ_pliku}' , $TYP_PLIKU_WPISANY_WE_FORMULARZU , preg_replace('/\$typ_pliku ="[^"]+";/', '\$typ_pliku ="{typ_pliku}";', $as1) );[/code]

Jeśli już to samą podmianę ciągu można zapisać na kilka sposobów - więc daruj sobie. A stałą wartość ‘html’ zapewne autor potrafi podmienić na to co będzie przekazywane z formularza.

Chodziło mi bardziej o uniwersalne rozwiązanie do podmiany wszystkich zmiennych. W przypadku hasła do bazy jeśli zrobiłby przez czystą podmianę ‘html’ na zmienną (wartość z forma), to nie zawsze by wychodziło to czego oczekuje,

Dziękuję za wszystkie sugestie. Problem rozwiązany. Temat do zamknięcia.