Piec na gaz ziemny zagrożenie dla człowieka?


(Marcin1025) #1

Jakie są zagrożenia dla życia z oparów z pieca gazowego na gaz ziemny? 


(rgabrysiak) #2

Czy to forum budowlane? Rozumem, że jest to dział Na luzie ale takie tematy to już chyba przegięcie.


(Cedar) #3

Nie opary ale spaliny i ewentualnie gaz nie spalony wydostający się z nieszczelności instalacji zasilającej, których nie ma prawa być.

 

 

Każdy piec jest (i musi być) podłączony do instalacji kominowej.

Produktem całkowitego spalania czystych węglowodorów (a jest nim np. gaz ziemny) jest para wodna (czyli woda) i dwutlenek węgla i to są właśnie te spaliny…

Dodatkowo ze względu na niepełne spalanie (w mniejszym lub większym stopniu ale zawsze) w spalinach jest tlenek węgla (zwany też czadem) - gaz bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia. Z tego powodu pomieszczenie, w którym znajduje się piec musi posiadać odpowiednio wydajną instalacje wentylacyjną zapewniającą dopływ świeżego powietrza potrzebnego do jak najlepszego, pełnego spalania dostarczonego paliwa. W przypadku za małego dostępu powietrza, zamiast dwutlenku węgla w spalinach jest podwyższona zawartość tlenku węgla, który może wydostać się przez nieszczelności do pomieszczenia.

 

Sprawny, nowoczesny i konserwowany piec, niezależnie na jakie jest paliwo, podłączony do odpowiednio wydajnej instalacji kominowej i wentylacyjnej jest urządzeniem bardzo bezpiecznym.


(Marcin1025) #4

Właśnie o to mi chodziło.Chciałbym się zapytać czy coś takiego 

 można legalnie zamontować na posesji sąsiada?


(GioWDS) #5

Na posesji sąsiada chcesz coś montować?

Ogólnie dobre pytanie dla kominiarza.

Zasadniczo jest tak, że piec C. O. na NG poprawność instalacji podbijają dwie osoby: pracownik gazowni i kominiarz, pierwszy sprawdza czy piec ma homologację, wyraża zgodę na użycie instalacji gazowej do celów ogrzewania, sprawdza czy instalacja jest szczelna, potem przychodzi kominiarz i stwierdza czy wyciągi są prawidłowe, czy nie wydziela cię CO, itd.


(Wojtus) #6

(Kogigogi) #7

Ta rura to zakoczenie koncentrycznego układ spalin , tą ściętą końcówką wydobywają się produkty spalania gazu , natomiast szczeliny to czerpnia powietrza które jest potrzebne do procesu spalania , cały układ jest przewidziany do podłączenia kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania pracującego w NADCIŚNIENIU  .Przepisy dopuszczają poziome wyjście spalin d kotłach do 24 kw mocy ale muszą być spełnione pewne warunki , praktycznie stosuje się to tylko w wolno stojących domkach jednorodzinnych, natomiast w budynkach wielorodzinnych stosuje sie inne rozwiązania wkład kominowy do komina , komin pionowy zewnetrzny ocieplany , sposób i budowe komina określa wymagany prawem projekt budowlany  oraz komplet dokumentów odbiorowych niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. para się będzie wydobywać i tak ma być bo para wodna jest z jednych produktów spalania gazu , powinieneś miec na kominie przy kotle odskraplacz z krućcem pomiarowym.