Pierwsza instalacja Ubuntu i niezbędna konfiguracja

Witam

Przymierzam się do instalacji Ubuntu a z tego co pamiętam jak instalowałem Ubuntu w pracy i konfigurowałem środowisko (Apache, Phpstorm itd.) to były potem problemy z uprawnieniami. A mianowicie w Phpstorm były odmowy dostępu jak np. w jakimś otwartym projekcie chciałem wprowadzić zmiany ze względu na brak uprawnień. Sam tego problemu nie rozwiązałem ale pamiętam że Phpstorm lub Apache miał tak jakby uprawnienia usera “www-data” coś takiego.

Chciałbym aby ktoś mi doradził jakie kroki mam zrobić po zainstalowaniu Ubuntu, chodzi mi o kwestie uprawnień, sudo itd.

Do pracy będę potrzebował Phpstorma, Apache. I lepiej mieć Webmina czy może skonfigurowac ręcznei wszystko?

Nie znam się na twoich narzędziach, ale w kwestii uprawnień możesz dodać się do tej samej grupy, do której należy Apache lub skorzystać z Posix ACL. Ja korzystam z Posix ACL, dodając uprawnienia dla Apache.

A czy polecacie Webmina? Czy jakoś inaczej to rozwiązać? Bo chodzi mi krok po kroku co zrobić , jak skonfigurować sudo itd. żeby Apache śmigał i żeby zabezpieczyć Ubuntu