Pierwsza kamera w życiu do użytków domowych

Witam, zastanawiałem się nad kupnem kamery, dzięki której będę mógł filmować rodzinę i przyjaciół mam na to 2000 zł, jako że są to wstępne plany piszę do was prośbę o pomoc w wyborze sprzętu i podanie linków do portalów na ten temat

Najlepsze chyba robi Sony, jakość wykonania zawsze jest perfekcyjna, nie ma problemu z dokupieniem akumulatorków (od lat akumulatorki pasują):

http://www.sony.pl/hub/kamery-handycam

Ewentualnie Panasonic, w ostateczności JVC (trzeba się upewnić co a akumulatorkami, bo litowe mogą wytrzymać 1…3 lata i jeśli są nietypowe, po tym czasie kamera będzie się nadawać do kosza). Inne firmy robią duuużo gorsze.

Wadą Sony jest korzystanie z nieco nietypowych kart pamięci (Memory Stick), trochę droższych od SD, nie wszystkie komputery też mają czytniki.

W tej cenie zmieści się coś w standardzie FullHD. Nie trzeba przesadzać z funkcjami, zaawansowane będą trudniejsze w obsłudze (i droższe), a funkcji i tak się nie wykorzysta. W razie czego można obrobić materiał na komputerze.

Zostają: http://www.sony.pl/hub/kamery-handycam/ … sential-hd

Ta jest ciekawa, oficjalnie kosztuje 1799zł (w Salonach Sony, ale można trafić taniej), ma 8GB (3 godz. FullHD, w standardowej rozdzielczości zapewne kilka razy dłużej) i starczy jeszcze na kartę pamięci, zdobyła nagrodę IF 2010: http://www.sony.pl/product/cam-high-def … hdr-cx106e

Albo ta, zdobyła nagrodę RedDot: http://www.sony.pl/product/cam-high-def … hdr-cx105e

Trzeba się upewnić, jak to jest z podłączeniem do komputera, czy system operacyjny rozpoznaje, czy potrzebny jest specjalny sterownik. Kiedyś był problem z kamerami Sony, bo miały sterowniki tylko dla XP, a weszły nowsze systemy. Jak sprzedawca się nie orientuje, to może na pudełku jest informacja, czy współpracuje z macintoshem, bo jeśli tak, to do macintoshy raczej nie dają specjalnych sterowników, jest wykrywana jako standardowa.

Panasonica ta jest niezła, ma dysk 120GB i gniazdo SD, nagroda Komputer Świata (19/2010) za najlepszą kamerę FullHD, koszt ok 2200zł (trochę więcej niż 2 tyś, ale w tym przedziale cenowym lepszej się nie kupi): http://www.panasonic.pl/html/pl_PL/Prod … index.html

Panasoniki zazwyczaj dużo lepiej spisują się w słabym oświetleniu, w specyfikacji tej kamery pisze, że wystarczy jej tylko 1lux (to taka specjalna funkcja, filmują chyba w zakresie podczerwieni jako obraz czarno-biały, przynajmniej kilkanaście lat temu tak było, tylko u tego producenta).

Są wersje bez dysku twardego, zapewne tańsze, ale słabiej się spisują w gorszym oświetleniu.

Sprawdziłem w instrukcji obsługi na stronie producenta, kamera może być rozpoznawana jako dysk zewnętrzny i działać ze standardowym sterownikiem systemowym, w tym pod komputerami Apple.