Pierwsza lustrzanka

Witam przymierzam sie całkiem poważnie do zakupu cyfrowej lustrzanki. Na oku mam Olympus e 410 chętnie poznam wasze opinie czy to dobry wybor oczywiście cena tu gra dużą rolę nie ma co ukrywać bo aparat ma kosztować około 1400zł.

Mam też pytanie czy w lustrzankach występuje zoom optyczny czy nie ? bo już sie pogłubiłam :?

Przypominam że bedzie to mój pierwszy taki aparat wiec musi być prosty czytelny i naprawde nie zbyt wymagający taki w sam raz na początek :slight_smile:

nie wiem czy to dobry wybór dla ciebie skoro zadajesz takie pytania (zoom), nie lepiej zastanowic sie nad jakas hybryda z duzym “zoomem”?

Ale wracajac do twojego pytania. w lustrzankach masz wymienny obiektyw wiec zalezy od ciebie jaki podlaczysz. mozesz miec z “zoomem” lub tak zwany stalo ogniskowy którym nieda sie “przyblizac i oddalac” zazwyczaj stndardowo do aparatu jest dolanczany obiektyw z zoomem

Co do wyboru aparatu nie bede sie rozpisywal po tym poscie widze ze nie zauwazysz róznicy w jakosci zdjec pomiedzy aparatami. Najlepiej kupic taki który jest dla ciebei najwygodniejszy i dobrze trzyma sie w dloni

Może Nikon D40 ? Lub Sony Alpha 200 ?

A może jakaś hybryda ?

Panasonic FZ50 lub Fuji S9600

Napisz więcej co chcesz fotografować ? W nocy, czy w dzień ?

dokładnie chce fotografować maecze koszykówki na różnych halach zza liń koncowych nieraz z trybun :smiley:

No to nie wiem czy do tego Ci jest potrzebna lustrzanka… Myślę, że dobry kompakt z dużym zoomem by wystarczył…

Lustrzanka ma bardzo dużo opcji manualnych… Zdjęcia na auto wychodzą gorzej niż w kompaktach. Zastanów się dobrze czy chcesz lustrzankę ?

Alpha 200 + 3 obiektywy i jesteś profesjonalista !!

Jeżeli chcesz fotografować mecze, to przede wszystkim dobre szkło to 90% sukcesu. Od siebie mogę zaproponować ci Canona 350D. Sprzęt już nienajnowszy, ale potencjał ma ogromny. I tanio go kupisz (niestety już nie są produkowane, a szkoda więc jedynie znajdziesz go na allegro). Niestety dobre szkło to wydatek rzędu 1000zł.

Ja sam mam Olympusa e510… szczerze mówiąc, 350D bardziej przypadł mi do gustu.

a kaki obiektyw kupić najlepiej w moim przypadku ?

Panie kolego, jeżeli to twój pierwszy aparat to lustrznka będzie dla ciebie mordęgą! Jesteś kompletnie zielony w temacie, a żeby obsługiwać lustro musisz mieć wiedzę! Jeżeli kupujesz lustrzankę i jedziesz na auto to wierz mi lepiej będzie kupić hybrydę z dużym zoomem. Ja na lustro przerzuciłem sie po 3 latach korzystania ze zwykłej małpki (canon A80- dooooobra malpka… :wink: ), bo zaczęła mnie ograniczać. Ale okey, jak się uparłeś to twoja sprawa… Obiektyw kupujesz w zależności jakim aparatem dysponujesz, każda firma ma inny bagnet,a co za tym idzie inne obiektywy pasują… Jak ty nawet tego nie wiesz, to najpierw poczytaj co z czym się je- w necie masz masę for specjalistycznych, portali, serwisów… :roll:

Jeżeli chodzi obiektywy, to Canon ma najszerszy wybór obiektywów (Canon, Sigma, etc). Jeżeli chcesz robić zdjęcia sportowe, to musiałbyś wziąć coś z dużą ogniskową. Niestety takie obiektywy kosztują fortunę.

A jeżeli to ma być w ogóle twój PIERWSZY aparat, to tak jak napisał Bażant. Lepiej kup jakiegoś dobrego cyfraka.

mam 3 aparaty cyfrowe ale szczerze znudziły mi sie już. Może się i nie znam ale zamierzam to zmianić a kto pyta nie błądz pomorduje się z nim troszke pare tygodni ale w końcu metodą prób i błędów będę o pewne doświadczenia zdolniejsza :smiley:

Wam dziękuję za liczne odpowiedzi :wink:

nie był bym taki pewien tego co piszesz

Jeśli już chcesz coś brać to bierz jakąś hybrydę, np. Panasonic FZ50.

A jak z lustra to tylko, Sony Alpha i jedynie coś malutkiego Nikona D40.

To podaj mi firmę aparatów która też ma szeroki wybór obiektywów (nie tylko jednej firmy). Może faktycznie jestem w błędzie.

Np Nikon :arrow: klik

Popieram kolegę paracik , jakbym dzisiaj zaczynał, wziąłbym jakąś Aphę od Sony.

czytasz końcówki zdań? to jest pani koleżanka :wink:

no w końcu ktoś zauważył serdecznie dziękuję :slight_smile:

Pentax

Sonego? może i, ale na pewno nie 200, 300 co najwyżej, która moim zdaniem prezentuje się lepiej niż 350

drodzy koledzy, robicie koleżance troche sianko z głowy. Ja proponuję odesłać na jakieś fotograficzne forum i poczytać już gotowe posty w stylu “co mam kupić”.

Osobiście jestem użytkownikiem Canona 400d i zapraszam na canonowe forum: www.canon-board.info

pogmeraj jeszcze na http://fotografuj.pl/ i na http://szerokikadr.pl/ gdzie przystępnie opisane są techniki robienia zdjęć dla początkujących.

do sportu zaproponowałbym jakieś tańsze body + obiektyw w stylu 70-200mm f/2.8 ale niestety sam taki obiektyw to wydatek ok 2,5 tys zł sigma lub 5 tys. canon.

Niestety, sprzęt do sportu swoje kosztuje :frowning:

Ale oczywiście nie mówie że nie zrobisz dobrego zdjęcia canonem 400d + sigmą 70-300 APO, taki zestaw masz za ok 2000zł.

Także przed zakupem musisz przewalić jeszcze tone artykułów żebyś sama wiedziała czego chcesz… i nie myśl że będzie tak że kupisz lustrzanke z obiektywem (KIT) i Twoje wydatki sie skończą… z autopsji wiem że dopiero się zaczną :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam!

Jak masz już aparat kompaktowy to najpierw pobaw się nim w trybie manualnym lub w którymś trybie preselekcji. Większość kompaktów na to pozwala. Zobaczysz czy ci się takie robienie zdjęć podoba.

Bez podstawowej wiedzy typu ISO, czas naświetlania, przysłona, ogniskowa lepiej nie kupować lustrzanki - o tym można poczytać na prawie każdej stronie o fotografii.