Pierwsze kroki po uruchomieniu nowego Laptopa z Win 7?

No właśnie jakie powinny być pierwsze kroki po uruchomieniu Win 7? Microsoft nie dołącza już płyt z systemem operacyjnym. Czy w taki wypadku pierwsze, co powinno się zrobić do wypalenie kopii zapasowej na DVD? W jaki sposób? Jest jakieś specjalne narzędzie, czy po prostu nagrywa się pliki znajdujące się na którejś z partycji? Trzeba rejestrować się przez telefon, czy wystarczy przez internet? Kopię zapasową najlepiej wypalić po, czy przed rejestracją?

I trochę z innej beczki. Jak wygląda sprawa podzielenia na partycje? Z tego co wiem to podzielone są standardowo. Można je zmienić? Dodać kolejną bez straty danych? Jeśli tak to kopie systemu robić po podzieleniu?

Przepraszam za amatorskie pytania, ale jestem wychowany na Win98 i XP, a z Vistą i 7 nie miałem jeszcze do czynienia. A te 3 czynności chciałbym wykonać bezbłędnie i najlepiej jak to możliwe.

Odpowiedzi

Tak zaleca sie wypalenie płyty z systemem dla pewności partycja z systeme do wypału jest ukryta w innych systemach specjalnych narzędzi nie było potrzeba wystarczy nagrać botowaloną płytę.

  1. Jeśli chodzi o rejestracje to rejestracja internetowa i telefoniczna daje taki sam efekt jeśli to pierwsza aktywacja wystarczy przez internet. Telefon będzie ci potrzebny jak ci w interneci powie że aktywacja jest niemożliwa.

  2. Raczej płyte wypalisz po rejestracji chociaż zadne dane z aktywacji na płytę nie wejdą.

  3. Partycje Można po zmieniać ale najpierw zdefragmentuj te które masz i użyj Gparted do pobrania stąd http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html

jak nie chcesz ryzykować to dopóki nie po ustawiasz sie sobie partycji tak jak chcesz to nic nie instaluj

Witam,

Nie podajesz modelu swojego sprzętu ?

Niedawno stałem się także posiadaczem nowego notebooka

Sony Vaio NW 21FM/S, Windows 7 Home Premium 64-bit.

Dlatego odniosę się do tego modelu.

Na początku dokończyłem instalację systemu.

Zrobiłem “dyski odzyskiwania” - Recovery Disc (4xDVD).

Ponadto system można przywrócić z ukrytej partycji na HDD.

Postępowałem zgodnie z podręcznikiem.

Zapewne też otrzymałeś taką dokumentację do nowego laptopa.

Co do partycji to najlepiej podzielić dysk na początku.

Możesz zmienić i dodać wg swoich potrzeb.

Partycja systemowa C: najlepiej jako system i programy.

Ja mam C: 60GB.

Zaś na innych partycjach : dane, kopie, …

Narzędzie Windows : PPM na ikonie Mój Komputer -> Zarządzaj -> Zarządzaj dyskami.

1.) Ściągasz z netu Windows 7 (taką do jakiej masz klucz na naklejce)

2.) Robisz restart i startujesz z nowo ściągniętym windows’em 7

3.) Wycinasz wszystkie partycje do pnia… następnie układasz sobie partycje tak jak chcesz.

np: system 64GB // dane pozostała część dysku

4.) Instalujesz system

5.) Aktywujesz system na kluczu z naklejki

6.) Instalujesz wszystkie niezbedne ci programy i sterowniki

7.) Kiedy wszystko już jest zrobione na cacy robisz sobie obraz systemu.

8.) Wypalasz “Ghost’a” na CD i startujesz komputer z ghost’em a nastepnie wykonujesz obraz systemu.

9.) Po upływie 30minut masz już gotowy system :slight_smile: wrazie jakby coś się działo przywrócenie systemu trwa max 20 minut a system będzie sprawny jak tuż po formacie :slight_smile:

Enjoy & have fun :lol:

System po ewentualnym ponownym wgraniu nie będzie miał problemów z tym, że partycje mają inną wielkość niż te przy których wypalana była płyta? Rozumiem, że partycje mam zrobić Gpartedem. A jak wygląda sprawa formatu plików. Nadal NTFS?

Również Sony Vaio, ale dokładnie nie jestem w stanie teraz powiedzieć. Ale to chyba nie ma większego znaczenia.

No właśnie, ale jak? Przecież to musi być bootowalne DVD. Nie wystarczy nagrać plików na płytę.

To chyba może przydać się później. Narazie nie ma większego znaczenia, prawda?

Tak po prostu można podzielić i dodawać partycje według własnego uznania?

Jeśli będzie podręcznik to nie będzie problemu. Jeszcze jednak nie dostałem towaru.

mat987 , Wszystko dostajesz w komplecie.

screenshotjh.th.jpg

Dopiero trafił do mnie mój laptop. Odpaliłem i robiłem wszystko jak jak jest w instrukcjach. Oczywiście nie ma problemów. Ma pierwszy rzut oka zaczynam tęsknić za XP. W 7 użytkownik ma mało do powiedzenia.

No ale nie o tym chciałem pisać. Zastanawia mnie rada Edmunta. Facet w sklepie twierdził, że w SONY nie ma możliwości ściągnięcia 7 z neta i zainstalowania z własnym oryginalnym kluczem. Miał rację? Robił już tak ktoś? Jak wygląda sprawa ze sterownikami?