Pierwszorzędne kolory RGB

Witam,

Mam do osób, którzy w grafice i na modelach barw dobrze się znają ale pytam aby się upewnić czy dobrze zaznaczyłem. Nie ukrywam, miałem zaliczenie ale mam taką niepewność, że o amło włos nie pokłóciłem się z wykładowcą a chodzi o pytania:

Kolor czerwony jest:

a. Pierwszorzędnym kolorem RGB,

b. Pierwszorzędnym kolorem CMYK

c. Nalezy do modelu achromatycznego

 

Te same odpowiedzi były takie same w kolejnych dwóch pytaniach ale chodziło o kolor niebieski i zielony. I zaznaczałem a i było źle, ponownie miałem zaliczenie poprawkowe i później zaznaczyłem ostatnie i też źle było. No ale czytałem przed zaliczeniami czym jest achromatyczny model. Pytałem u siebie w grupie i mówili, aby zaznaczyć achromatyczny bo to inaczej się liczy i tu teraz niewiem.

czytałem na wikipedii. Jak to jest?

ponieważ się nie znam to się wypowiem :E

niebieski i zielony i czerwony wszystkie wydają się być podstawowymi kolorami rgb

ale pierwszorzędny? co to jest kolor pierwszorzędny?

czarny może być podstawowym cmyk

źółty, różowy, niebieskawy wydają się być podstawowym kolorem cmyk

a do modelu achromatycznego nie wiem co należy :smiley:

biały?

co to model achromatyczny…Ty studiujesz nie ja więc zielonego pojęcia nie mam

chyba można to ogarnąć na logikę?

co wyczytałeś?

pierwszorzędne to takie które można uzyskać poprzez zmieszanie dwóch kolorów podstawowych danego modelu?

skoro czerwony nie jest pierwszorzędnym rgb to wyczuwam podchwytliwość - że jest różnica podstawowy a pierwszorzędny

moze to jest klucz?

Barwy achromatyczne - biały, czarny, odcienie szarości (nie występuje zabarwienie, na którykolwiek kolor)

 

Pierwszorzędnym/podstawowy - minimalne zestawy kolorów, które łączone umożliwiają uzyskanie dowolnych kolorów. z nich tworzone są pozostałe kolory. czyli:

http://pl.wikipedia.org/wiki/CMYK -jest "Cyjan’ ;“Magenta”; “Yellow”; “Czarny” . Czerwonego niema.  Więc CMYK chyba nie. W RGB czerwony jest jednym z kolorów podstawowych. Co do modelu achromatycznego może lektura(rozdział 11): http://zs9elektronik.pl/naszeprace/raftra/skryptgk.pdf coś ci pomoże.  Ale niech ktoś jeszcze się wypowie.

z tego co piszecie wynika że autor słusznie pokłucił się z wykładowcą o zaznaczoną odpowiedź “a” dotyczacą czerwonego, niebieskiego i zielonego

w pytaniu o żółty powinien zaznaczyć b

w pytaniu o biały szary i czarny - c

więc nie ma podchwytliwej różnicy między podstawowym/pierwszorzędnym!?

achromatyczny to poprostu odcienie szarości a nie jakieś “anormalne barwy niepodstawowe”

natomiast jego koledzy - zaznaczający c są w błędzie

 

albo macie racje i wykładowca jest wredy albo 3 osoby racji nie mają?!

albo chodzi o przeczołganie klienta? bo przecież oni się nigdy nie przyznają do błędu - trzeba się nauczyć przed pracą kontaktów z kierownikami i dyrekcją - ona ma zawsze racje :stuck_out_tongue:

albo nie zaliczył z jakiegoś innego powodu i wykładowca sobie jaja robi żeby odciągjąć uwagę od podstawowego problemu…w innych pytaniach?

 

achromatycznie kończ szkołe, cmyk do dubaju i przysyłaj  kolorowe pocztówki w palecie rgb  :stuck_out_tongue:

@hatezit

 

Kolor czerwony jest:

a. Pierwszorzędnym kolorem RGB,

b. Pierwszorzędnym kolorem CMYK

c. Nalezy do modelu achromatycznego

Odpowiedź a. gdyż RGB -> Red Green Blue http://pl.wikipedia.org/wiki/RGB

 

“niebieski i zielony”

Niebieski - odpowiedź a. - Blue

Zielony - odpowiedź a. - Green

 

Model CMYK http://pl.wikipedia.org/wiki/CMYK

Cyjan

Magenta

Yelow

K - kolor czarny

 

Model achromatyczny - odcienie szarości

 

Albo coś źle zrozumiałeś, albo wykładowca/nauczyciel nie ma bladego pojęcia czego uczy. Jeśli już dostałeś jakieś oceny i nie zaliczyłeś to masz pełne prawo domagać się poznania prawidłowej odpowiedzi. W końcu on od tego jest aby przekazać jakąś wiedzę. Niech ci wyjaśni gdzie się mylisz. Choć jak sądzę może go to wprowadzić w lekką konsternację.

Ja dobrze zrozumialem to pytanie, nawet wykładowcę pytałem. Mam ostatni termin, ale zapytam jeszcze o CMYK. Jeżeli by było pytanie podobne czyli: Kolor czarny jest pierwszorzędnym lub kolorem. To ja bym zaznaczył achromatyczny, lecz w tym przypadku jeden kolega z grupy mi mówi abym CMYK zaznaczył. Więc tu też nie do końca rozumiem.

sprawa dyskusyjna

teoretycznie czarny należy do modelu achromatycznego (wszystkie barwy nieposiadające dominanty barwnej)

ale

za względu, że przy mieszaniu kolorów CMY nie da się uzyskać czerni (ze względów technicznych możliwy do uzyskania jest jedynie ciemny brąz) to dla odzwierciedlenia czerni dodano czarny czyli CMYK ( c yan, m agenta, y ellow, blac k ). przy czym czarny w tym przypadku określany jest często jako kontur

 

na moje oko (sądząc po pytaniach) prowadzący chyba sam nie ma pojęcia o tym czego uczy