Pierwszy kontakt z linuxem

Witam, jestem posiadaczem starego laptopa, którego specyfikacja to:
Intel Celeron B820 2x 1,7ghz
Intel HD Graphic
4gb ram ddr3
Dysk SSD 256gb

Aktualnie używam Windowsa 7, ale nie jestem z niego zadowolony, bo laptop miewa problemy żeby otworzyć 2 karty w przeglądarce…

Zatem moje pytanie jest takie: Jakiego linuxa polecacie pod takie zespoły? Dodam, że laptopa używam do przeglądania internetu, grania w gry przegladarkowe czy też słuchania muzyki innymi słowem do codziennego użytku, a jakoż iż będzie to mój pierwszy kontakt z linuxem to chciałbym żeby był na tyle prosty i przejrzysty w obsłudze jak prosty jest Windows.

Żaden współczesny linuks nie uczyni ze starego sprzętu rakiety. Możesz spróbować Xubuntu lub nawet Lubuntu, ale żeby nie było rozczarowań. Potem portalowi szamani spod znaku giganta z Redmond defekują wręcz swoim rozczarowaniem w komentarzach, a utoczoną żółć można wynosić wiadrami…

Druga sprawa - linuks nie jest zamiennikiem Windowsa i nie uruchamia plików *.exe w zamierzeniu, docelowo acz w przewadze kulawo za pomocą protezy zwanej Wine. Wieśki, Ofisy, Fotoszopy czy inne Dawinczi RiZolF nie będą działać “jak w Windows”.

Jak ogarniesz linuxa, skoro powinieneś cieszyć się z windows 7?
Ja na windows 7 x64 0twieram 7 kart i jet mu lekko. Bardzo lekko, ale to trzeba ustawiać! Ogarnąć!
Pewnie, że zachęcą Ciebie do linuxa, bo niektórzy tutaj tak mają.
Mam laptop sprzed 11 lat z 2 GB RAMu windows 7 x64 i firefox śmiga na nim - co mu tam kilka kart! Hej, żeby kto miał do mojego acer aspire drugie 2 GB RAM, ale bym się cieszył.

Podaj jeszcze dokładny model laptopa.

Nie powinien mieć z tym problemu, zwłaszcza z SSD.

Lekkie środowiska jak MATE czy XFCE powinny działać znośnie nawet na słabym sprzęcie, jednak wielkich różnic względem W7 nie będzie.

Moc tego sprzętu jest aż nadto wystarczająca dla każdego linuxa.

Chcesz mieć pozytywne doświadczenia z Linuxem to nie używaj go na szrotowym sprzęcie. To sprzętowy masochizm, dla desperatów :wink:

2lajki

E1-531-b822g32/vlnks