Pierwszy linux (debian) pomoc w wyborze konkretnej wersji

witam!

http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.6.0/amd64/iso-cd/debian-7.6.0-amd64-CD-1.iso

http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.6.0/amd64/iso-cd/debian-7.6.0-amd64-kde-CD-1.iso

http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.6.0/amd64/iso-cd/debian-7.6.0-amd64-lxde-CD-1.iso

http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.6.0/amd64/iso-cd/debian-7.6.0-amd64-xfce-CD-1.iso

 

W zależności jakie środowisko graficzne.

 

Dlatego też proszę zapoznać się z tym tematem: Poradnik zakładania i edycji tematu

A następnie korzystając z przycisku Edytuj i opcji Użyj pełnego edytora , dokonać korekty tytułu, tak aby konkretnie mówił o problemie.

W przeciwnym razie temat trafi do Kosza.

A jeśli mogę wiedzieć, czym to się różni? i skąd mam wiedzieć jaką mam architekturę procesora?

Jak napisał Jack_Daniels w zależności jakie środowisko graficzne. Czyli jaki “motyw” systemu chcesz używać. XFCE oraz LXDE to najlżejsze dla systemu wersje systemu.

Jaki masz procesor i płytę główną? Te dane odczytasz w programie CPU-Z:

http://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Program,Windows,13047.html .

Jeśli nie wiesz jaką masz architekturę procesora, to w ciemno możesz pobierać obraz dla i386, bo system 32-bitowy bez problemu zadziała na procesorze 64-bitowym, w drugą stronę już nie będzie tak łatwo o ile w ogóle się da. Systemy i386 i amd64 niczym się nie różnią pod względem ilości pakietów itp.

AMD Athlon 64 X2 7850 (~2,8 GHz) i Gygabyte GA-M720-US3 (ver 1.0).

 

W sumie to nie mam zamiaru z tego systemu korzystać do celów osobistych. Bardziej do ćwiczeń czy jakiś zadań na linuxie (dlatego debian, ponieważ w pracowni tego systemu używają)

Jeśli chcesz instalować na komputerze o parametrach z opisu to instaluj wersję 32bitową. Co prawda amd64 zadziała na tym procesorze (jak każdym nie “przedpotopowym”) ale systemy 64bitowe zużywają zauważalnie więcej RAM więc 2GB to trochę za mało. Obrazy różnią się też środowiskiem graficznym.

Moim zdaniem najlepiej, żeby korzystał ze środowiska którego używają w szkole :slight_smile:

c3rsH , na forum używamy polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku Edytuj (na dole każdego posta po prawej stronie) - wyedytować wszystkie swoje posty w tym temacie. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

U mnie na studiach korzystaliśmy tylko z Basha pod Debianem, więc środowisko graficzne odpadało.

Jeżeli bez środowiska graficznego 

 

http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.6.0/amd64/iso-cd/debian-7.6.0-amd64-netinst.iso

 

Później nie ma problemu aby na tym zainstalować dowolne, ale dla początkującego chyba najlepiej już z gotowym. 

Jeśli bez środowiska graficznego, to można sobie spokojnie Debiana zainstalować na VirtualBoskie. Do ćwiczeń wirtualizacja się przyda: 1. Można sobie klonować system, przerobić ćwiczenie i w razie potrzeby wrócić do systemu świeżo po instalacji (nie trzeba instalować systemu na nowo, aby mieć świeży system); 2. Nie trzeba przełączać się między systemami.

No otóż to, chodzi o Basha.

 

Jak napisał kolega wyżej, nie lepiej ściągnąć system pod 32 bity? Nie będzie wydajniejszy?

 

 

Jestem zielony w tych sprawach. Możesz objaśnić dokładniej o co chodzi ?

Chodzi o to, że zamiast instalować Debiana na dysku, instalujesz na wirtualnej maszynie, np. VirtualBox. VirtualBox oferuje klonowanie wirtualnych maszyn (VMWare pewnie też, dawno nie korzystałem z tego hypervisora, to nie wiem jak to obecnie wygląda). Możesz wykonać pełne klonowanie lub linkowane (tworzone są na podstawie stanu maszyny, tzw. snapshoty). Ta druga opcja jest bardzo przydatna. Instalujesz sobie Debiana i masz czysty system świeżo po instalacji (VMki możesz też grupować - przydatna sprawa), tworzysz sobie klon (migawkę), uruchamiasz robisz ćwiczenia w Bashu czy ogólnie i jak potrzebujesz mieć znowu czysty system, usuwasz klon i tworzysz nowy. Takich klonów możesz zrobić więcej, jak np. potrzebujesz uruchomić kilka instancji.

Stąd możesz pobrać 32-bitową wersję Debiana :arrow: http://cdimage.debian.org/debian-cd/7.6.0/i386/iso-cd/debian-7.6.0-i386-netinst.iso