Pierwszy w zyciu Format c:

Witam chcialbym sobie sformatowac dysk C: i zainstalowac wszystko od nowa tzn WIN Xp Pro tylko nie bardzo wiem jak to zrobic czytalem troche niektore temety na forum ale i tak zabardzo niewiem jak ma to zrobic niewiem np co tzn zbotowac i pary innych rzeczy podajcie mi jakis latwy i przejrzysty sposob na formatowanie dla osoby ktora to bedzie robic pierwszy raz

Z Gory Wielkie Dzieki :smiley:

Tu masz wszy┼Ťciutko w tej themie : :arrow: Formatowanie i partycjonowanie

Bootowanie, czyli uruchamianie systemu z danego urz─ůdzenia (dysku, CD-ROM-u).

Na pocz─ůtek musisz ustawi─ç w BIOS-ie bootowanie z CD-ROM-u.

Uruchamiasz kompa i naciskasz przycisk Del. To da ci dostep do BIOS-u.

Tam wyszukujesz zak┼éadk─Ö Advanced BIOS Features i wybierasz j─ů za pomoc─ů strza┼éek na klawiaturze. Naciskasz Enter.

Jeste┼Ť teraz w opcjach tej zak┼éadki.

Wyszukujesz wpisy First Boot Device , Second Boot Device , Third Boot Device.

Za pomoc─ů strza┼éek na klawiaturze naje┼╝d┼╝asz na Firs Boot Device i klikasz Enter. Masz kolejne menu, gdzie ustawiasz CD-ROM i znowu Enter.

W zakładce Second Boot Device ustawiasz HDD-O , w Third Boot Device Floppy.

Potem naciskasz bodaj┼╝e F10 (Save & Exit Setup) i ÔÇťYÔÇŁ. Komp ci si─Ö uruchomi.

Wkładasz do napędu płytę z systemem i robisz restart.

Potem ju┼╝ tylko musisz uwa┼╝nie czyta─ç , co ci b─Ödzie tam napisane i wybiera─ç odpowiednie opcje, a system zrobi sam formatowanie i przejdzie potem do ponownej instalacji.

To naprawd─Ö proste, tak ┼╝e ┼Ťmia┼éo i powodzenia.

Pami─Ötaj jeszcze, ┼╝e po sformatowaniu dysku tworzony jest nowy rejestr, co spowoduje konieczno┼Ť─ç ponownej instalacji wszystkich program├│w i gier, poniewa┼╝ tracone s─ů wpisy w rejestrze. Co prawda gry b─Öd─ů fizycznie istnie─ç na dysku (je┼Ťli by┼éy instalowane na innym ni┼╝ domy┼Ťlny C: ), ale nie b─Öda dzia┼éa─ç (w┼éa┼Ťnie przez utrat─Ö wpis├│w w rejestrze).

acha to nie musze uzywac do formatu dyskietki startowej ?

Nie do formatu używasz płyty instalacyjnej Windows XP. :smiley:

to jak mi sie uruchommi plyta Windowsa bo zbotowaniu

to sam juz sie bedzie rbil format ?

sory ze takie pytania zadaje ale nieznam sie na tym

Tak jak ci napisałem, format zrobi sie sam.

Musisz tylko zaznaczy─ç odpowiedni─ů opcj─Ö spo┼Ťr├│d tych, jakie ci si─Ö wy┼Ťwietl─ů.

On ci─Ö poprowadzi ÔÇťza r─ůczk─ÖÔÇŁ, tak ┼╝e wystarczy tylko uwa┼╝nie czyta─ç, co ci proponuje i wybiera─ç odpowiednie opcje.

Nie kolego najpierw musisz odpowiedzie─ç na kilka pyta┼ä typu licencja gdzie chcesz zainstalowa─ç itd. W linku kt├│ry poda┼é ci Damian masz wszystko opisane jak na d┼éoni tylko ┼╝e ciebie obowi─ůzuje dopiero

:arrow:PARTYCJONOWANIE ZA POMOC─ä Instalatora lub Konsoli Odzyskiwania

ale ja nie chce tworzyc zadnych nowych partycji tyle zformatowac dysk i od nowa zainstalowac Win Xp pro i reszte programow wiec czemu piszesz ze mnie obowiazuje jakie partycjowanie ?

Tam pomijasz us├│wanie tylko poprostu formatujesz istniej─ůce partycje. Kolego wsadz p┼éyte i zr├│b to. Post─Öpuj wed┼éug komunikat├│w. :smiley:

a w tym partycjanowaniu cos zalapalem ale co mam wpisac wtedy

ÔÇťWprowadzamy rozmiar w megabajtach dla nowej partycji i klikamy ENTER:ÔÇŁ

rozmiar mojego dysku C:20Gb?

Kolego robisz tak

Wk┼éadasz p┼éyt─Ö Windowsa uruchamia si─Ö i ┼éaduje pliki, po tym pyta co chcesz zrobic m├│wisz mu ┼╝e now─ů instralacje i wciskasz enter po tym masz licencje klikasz F8 czekasz a┼╝ pojawi si─Ö pytanie gdzie chesz zainstalowa─ç on poka┼╝e ci partycje klikasz c i post─Öpujesz wed┼éug informacji kt├│re pojawiaj─ů si─Ö na ekranie. :smiley:

tu masz dokładnie jak instalować http://www.widex.piwko.pl/komp/winxpinstal/

Jak podzieli─ç na partycje i sformatowa─ç dysk twardy w xp-http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=953