Pierwszy w zyciu Format c:

Witam chcialbym sobie sformatowac dysk C: i zainstalowac wszystko od nowa tzn WIN Xp Pro tylko nie bardzo wiem jak to zrobic czytalem troche niektore temety na forum ale i tak zabardzo niewiem jak ma to zrobic niewiem np co tzn zbotowac i pary innych rzeczy podajcie mi jakis latwy i przejrzysty sposob na formatowanie dla osoby ktora to bedzie robic pierwszy raz

Z Gory Wielkie Dzieki :smiley:

Tu masz wszyściutko w tej themie : :arrow: Formatowanie i partycjonowanie

Bootowanie, czyli uruchamianie systemu z danego urządzenia (dysku, CD-ROM-u).

Na początek musisz ustawić w BIOS-ie bootowanie z CD-ROM-u.

Uruchamiasz kompa i naciskasz przycisk Del. To da ci dostep do BIOS-u.

Tam wyszukujesz zakładkę Advanced BIOS Features i wybierasz ją za pomocą strzałek na klawiaturze. Naciskasz Enter.

Jesteś teraz w opcjach tej zakładki.

Wyszukujesz wpisy First Boot Device , Second Boot Device , Third Boot Device.

Za pomocą strzałek na klawiaturze najeżdżasz na Firs Boot Device i klikasz Enter. Masz kolejne menu, gdzie ustawiasz CD-ROM i znowu Enter.

W zakładce Second Boot Device ustawiasz HDD-O , w Third Boot Device Floppy.

Potem naciskasz bodajże F10 (Save & Exit Setup) i “Y”. Komp ci się uruchomi.

Wkładasz do napędu płytę z systemem i robisz restart.

Potem już tylko musisz uważnie czytać , co ci będzie tam napisane i wybierać odpowiednie opcje, a system zrobi sam formatowanie i przejdzie potem do ponownej instalacji.

To naprawdę proste, tak że śmiało i powodzenia.

Pamiętaj jeszcze, że po sformatowaniu dysku tworzony jest nowy rejestr, co spowoduje konieczność ponownej instalacji wszystkich programów i gier, ponieważ tracone są wpisy w rejestrze. Co prawda gry będą fizycznie istnieć na dysku (jeśli były instalowane na innym niż domyślny C: ), ale nie będa działać (właśnie przez utratę wpisów w rejestrze).

acha to nie musze uzywac do formatu dyskietki startowej ?

Nie do formatu używasz płyty instalacyjnej Windows XP. :smiley:

to jak mi sie uruchommi plyta Windowsa bo zbotowaniu

to sam juz sie bedzie rbil format ?

sory ze takie pytania zadaje ale nieznam sie na tym

Tak jak ci napisałem, format zrobi sie sam.

Musisz tylko zaznaczyć odpowiednią opcję spośród tych, jakie ci się wyświetlą.

On cię poprowadzi “za rączkę”, tak że wystarczy tylko uważnie czytać, co ci proponuje i wybierać odpowiednie opcje.

Nie kolego najpierw musisz odpowiedzieć na kilka pytań typu licencja gdzie chcesz zainstalować itd. W linku który podał ci Damian masz wszystko opisane jak na dłoni tylko że ciebie obowiązuje dopiero

:arrow:PARTYCJONOWANIE ZA POMOCĄ Instalatora lub Konsoli Odzyskiwania

ale ja nie chce tworzyc zadnych nowych partycji tyle zformatowac dysk i od nowa zainstalowac Win Xp pro i reszte programow wiec czemu piszesz ze mnie obowiazuje jakie partycjowanie ?

Tam pomijasz usówanie tylko poprostu formatujesz istniejące partycje. Kolego wsadz płyte i zrób to. Postępuj według komunikatów. :smiley:

a w tym partycjanowaniu cos zalapalem ale co mam wpisac wtedy

“Wprowadzamy rozmiar w megabajtach dla nowej partycji i klikamy ENTER:”

rozmiar mojego dysku C:20Gb?

Kolego robisz tak

Wkładasz płytę Windowsa uruchamia się i ładuje pliki, po tym pyta co chcesz zrobic mówisz mu że nową instralacje i wciskasz enter po tym masz licencje klikasz F8 czekasz aż pojawi się pytanie gdzie chesz zainstalować on pokaże ci partycje klikasz c i postępujesz według informacji które pojawiają się na ekranie. :smiley:

tu masz dokładnie jak instalować http://www.widex.piwko.pl/komp/winxpinstal/

Jak podzielić na partycje i sformatować dysk twardy w xp-http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=953