"Pikanie" komputera - o co z tym chodzi?

Witajcie. Koleżanka poprosiła mnie o oblukanie PC’ta bo “coś jest nie tak”. No i faktycznie. Normalnie podczas włączania słychać start podzespołów, wiatraczek i jedno piknięcie i komputer startuje, są komunikaty na ekranie itd. Czasem (komputer wyłączony normalnie poprzez Start =>Wyłącz) podczas uruchamiania zamiast jednego piknięcia są aż 4 (po dłuższym czasie od włączenia) i nic ciemny ekran, komputer chodzi dalej, jak gdyby nigdy nic, nie gaśnie - jedynie się nie “uruchamia” (brak czegokolwiek na monitorze). Właśnie po braku jakiejkolwiek reakcji, komunikatu na monitorze przypuszczam, ze chodzi o kartę - jednak nie wiem co mogą oznaczać te pikania - coś a’la system diagnozujący (ilość piknięć określa konkretny błąd)? Myślałem, ze może zabezpieczenie przed przegrzaniem, ale wentylator startuje normalnie. Po paru próbach jednak komputer uruchamia się normalnie przez kilkanaście\kilkadziesiąt razy i potem problem jest znowu. Miał ktoś do czynienia z podobnym problemem? Dzięki z góry za jakieś sugestie.

Jaka płyta główna, jaki bios? Tak piknięcia oznaczają bios.

BIOS firmy AWARD - nie ma skomplikowanej gamy dźwięków. Informuje praktycznie tylko o błędach związanych z kartą graficzną lub pamięcią. I tak dźwięk:

* 1 krótki - wszystko w porządku.

* 1 długi - błąd pamięci

* 1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM

* 1 krótki 2 długie - błąd karty graficznej

* ciągły - błąd pamięci RAM lub karty graficznej

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:

* 1 - dźwięk błąd odświeżania RAM

* 2 - błąd parzystości RAM

* 3 - błąd w pierwszych 64kB RAM

* 4 - błąd zegara systemowego

* 5 - błąd procesora

* 6 - błąd kontrolera klawiatury

* 7 - błąd trybu wirtualnego procesora

* 8 - błąd I/O pamięci karty graficznej

* 9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu

* 10 - błąd pamięci CMOS

* 11 - błąd pamięci cache

* ciągly dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

No, to chyba wszystko jeśli chodzi o “piski blaszaka”

Może podał byś źródło chociaż:-)

Płyta: AUSU P5QL Pro, BIOS: American Megatrends. Jednakże nie są to pikania tej samem częstotliwości. Pierwszy sygnał jest dłuższy, następne 3 krótkie.

4 - błąd zegara systemowego

Dodane 22.07.2011 (Pt) 8:38

Wymień bateryjkę na płycie głównej taka srebrna okrągła koszt 8 zł może nawet mniej.

iaZ , fakt są 4 piknięcia, lecz jak pisałem. 1 dłuższe (pierwsze) i 3 kolejne są krótsze. Znalazłem info, ze taki układ (1-dłuższy, 3 krótkie) to błąd pamięci RAM. Bateryjkę kupie, warto spróbować :slight_smile: . Dodatkowo, chciałbym sprawdzić pamięć. Słyszałem o programie memtest, lecz nie bardzo wiem jak go obsłużyć. Może ktoś coś o nim napisać ? Ponadto:

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:


* [b]1 - dźwięk błąd odświeżania RAM[/b]

Więc co? Komputer od nowości był “trefny”? Bo od nowości po uruchomieniu był jeden krótki dźwięk(wg mnie sygnał, ze wszystko jest ok) i komputer działał poprawnie. Jeżeli jest taka możliwość i wiecie gdzie to znajdę to chciałbym sprawdzić czy komputer nie miał blue screenów, oraz sprawdzić ich ewentualnej treści. Gdzie znajdę takie informacje?

Nie! Komputer jak się uruchamia wykonuje POST (Power of self test) jeśli podzespoły przejdą go dobrze komputer wydaje krótki piiik. Memtest ściągasz i wypalasz na płytę.

Nie mogłem wcześniej napisać, ale problem nadal występuje. Wymieniłem baterie i nic. fakt, pochodził chwile dobrze, ale znów jest to samo. Z tego co wyczytałem w książce od płyty głównej to 1dłuższe piknięcie i 3 kolejne krótkie to “No VGA Detected” czyli brak wykrycia karty graficznej. Dodatkowo po uruchomieniu pokazał się błąd, że katalog jest nie do odczytu i żeby uruchomić program CHKDKS - jest to spowodowane zapewne “brutalniejszym” wyłączaniem komputera, zgadza się?. Mam parę hipotez:

  1. Kabel zasilający jest trefny, ale przecież komputer się włącza to czyli prąd jest podawany także to raczej odpada (chyba, że się mylę).

  2. Włącznik - może powodować jakieś zwarcie etc.?

  3. Antywirus - czy program mógłby powodować taki problem? Chodzi o program/pakiet antywirusowy.

  4. Ciągłe odłączanie kabla zasilającego z gniazdka. Z tego co wiem, to komputer był dość często (szczególnie na noc) odłączany od prądu (kabel zasilający wyciągany z gniazdka). Czy o coś może mieć wspólnego z problemem?

Pamięć przetestowana, wszystko OK. Będę wdzięczny za jakąś pomoc. Jakby ktoś mógł także napisać jak wyjąc kartę graf. (jak działa to gniazdo, zapięcia itd.) to byłbym wdzięczny - wiecie nie chce niczego połamać.