"Pikanie" komputera - o co z tym chodzi?

(arlid) #1

Witajcie. Koleżanka poprosiła mnie o oblukanie PC'ta bo "coś jest nie tak". No i faktycznie. Normalnie podczas włączania słychać start podzespołów, wiatraczek i jedno piknięcie i komputer startuje, są komunikaty na ekranie itd. Czasem (komputer wyłączony normalnie poprzez Start =>Wyłącz) podczas uruchamiania zamiast jednego piknięcia są aż 4 (po dłuższym czasie od włączenia) i nic ciemny ekran, komputer chodzi dalej, jak gdyby nigdy nic, nie gaśnie - jedynie się nie "uruchamia" (brak czegokolwiek na monitorze). Właśnie po braku jakiejkolwiek reakcji, komunikatu na monitorze przypuszczam, ze chodzi o kartę - jednak nie wiem co mogą oznaczać te pikania - coś a'la system diagnozujący (ilość piknięć określa konkretny błąd)? Myślałem, ze może zabezpieczenie przed przegrzaniem, ale wentylator startuje normalnie. Po paru próbach jednak komputer uruchamia się normalnie przez kilkanaście\kilkadziesiąt razy i potem problem jest znowu. Miał ktoś do czynienia z podobnym problemem? Dzięki z góry za jakieś sugestie.

(Soninja11) #2

Jaka płyta główna, jaki bios? Tak piknięcia oznaczają bios.

(Marek Krakus) #3

BIOS firmy AWARD - nie ma skomplikowanej gamy dźwięków. Informuje praktycznie tylko o błędach związanych z kartą graficzną lub pamięcią. I tak dźwięk:

* 1 krótki - wszystko w porządku.

* 1 długi - błąd pamięci

* 1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM

* 1 krótki 2 długie - błąd karty graficznej

* ciągły - błąd pamięci RAM lub karty graficznej

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:

* 1 - dźwięk błąd odświeżania RAM

* 2 - błąd parzystości RAM

* 3 - błąd w pierwszych 64kB RAM

* 4 - błąd zegara systemowego

* 5 - błąd procesora

* 6 - błąd kontrolera klawiatury

* 7 - błąd trybu wirtualnego procesora

* 8 - błąd I/O pamięci karty graficznej

* 9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu

* 10 - błąd pamięci CMOS

* 11 - błąd pamięci cache

* ciągly dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficznej

No, to chyba wszystko jeśli chodzi o "piski blaszaka"

(Soninja11) #4

Może podał byś źródło chociaż:slight_smile:

(arlid) #5

Płyta: AUSU P5QL Pro, BIOS: American Megatrends. Jednakże nie są to pikania tej samem częstotliwości. Pierwszy sygnał jest dłuższy, następne 3 krótkie.

(Soninja11) #6

4 - błąd zegara systemowego

-- Dodane 22.07.2011 (Pt) 8:38 --

Wymień bateryjkę na płycie głównej taka srebrna okrągła koszt 8 zł może nawet mniej.

(arlid) #7

iaZ , fakt są 4 piknięcia, lecz jak pisałem. 1 dłuższe (pierwsze) i 3 kolejne są krótsze. Znalazłem info, ze taki układ (1-dłuższy, 3 krótkie) to błąd pamięci RAM. Bateryjkę kupie, warto spróbować :slight_smile: . Dodatkowo, chciałbym sprawdzić pamięć. Słyszałem o programie memtest, lecz nie bardzo wiem jak go obsłużyć. Może ktoś coś o nim napisać ? Ponadto:

Z kolei BIOS firmy AMI wydaje dużo bardziej skomplikowaną gamę dźwięków, a błąd zależy od ich liczby. Poszczególne liczby dźwięków to:

* [b]1 - dźwięk błąd odświeżania RAM[/b]

Więc co? Komputer od nowości był "trefny"? Bo od nowości po uruchomieniu był jeden krótki dźwięk(wg mnie sygnał, ze wszystko jest ok) i komputer działał poprawnie. Jeżeli jest taka możliwość i wiecie gdzie to znajdę to chciałbym sprawdzić czy komputer nie miał blue screenów, oraz sprawdzić ich ewentualnej treści. Gdzie znajdę takie informacje?

(Soninja11) #8

Nie! Komputer jak się uruchamia wykonuje POST (Power of self test) jeśli podzespoły przejdą go dobrze komputer wydaje krótki piiik. Memtest ściągasz i wypalasz na płytę.

(arlid) #9

Nie mogłem wcześniej napisać, ale problem nadal występuje. Wymieniłem baterie i nic. fakt, pochodził chwile dobrze, ale znów jest to samo. Z tego co wyczytałem w książce od płyty głównej to 1dłuższe piknięcie i 3 kolejne krótkie to "No VGA Detected" czyli brak wykrycia karty graficznej. Dodatkowo po uruchomieniu pokazał się błąd, że katalog jest nie do odczytu i żeby uruchomić program CHKDKS - jest to spowodowane zapewne "brutalniejszym" wyłączaniem komputera, zgadza się?. Mam parę hipotez:

1. Kabel zasilający jest trefny, ale przecież komputer się włącza to czyli prąd jest podawany także to raczej odpada (chyba, że się mylę).

2. Włącznik - może powodować jakieś zwarcie etc.?

3. Antywirus - czy program mógłby powodować taki problem? Chodzi o program/pakiet antywirusowy.

4. Ciągłe odłączanie kabla zasilającego z gniazdka. Z tego co wiem, to komputer był dość często (szczególnie na noc) odłączany od prądu (kabel zasilający wyciągany z gniazdka). Czy o coś może mieć wspólnego z problemem?

Pamięć przetestowana, wszystko OK. Będę wdzięczny za jakąś pomoc. Jakby ktoś mógł także napisać jak wyjąc kartę graf. (jak działa to gniazdo, zapięcia itd.) to byłbym wdzięczny - wiecie nie chce niczego połamać.