Pikanie komputera

Witam, mam następujący problem, mianowicie przy uruchamianiu komputera pojawia się 1 krótki sygnał potwierdzający rozruch. Następnie krótkie piknięcia, powodujące że uruchamianie stoi w miejscu. Pojawia się czarny obraz wyglądający jak wiersz poleceń. Komputer sprawdzany w innym domu działa poprawnie.

Płyta Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P

Zasilacz Corsair TX650

Procesor AMD Phenom x4

Grafika Radeon 5700

Zlicz ile jest tych piknięć i sprawdź co oznaczają http://active-comp.pl/bios.html :slight_smile:

W książeczce gigabyte podają informacje że to problem z zasilaniem, problem wystąpił dopiero niedawno. Wcześniej go nie było. Trudno było mi zliczyć piknięcia ponieważ odstępy między nimi są bardzo krótkie :wink:

Jeśli masz więcej niż jeden moduł to uruchom komputer tylko na jednym (wyjmij pozostałe), jeśli nie zadziała to sprawdź kolejny.

…jeżeli komputer z tym samym monitorem i okablowaniem działa dobrze w innym domu to szukaj przyczyn np. w gniazdku zasilania (230V) - złe sfazowanie (na bolcu jest faza) lub może uszkodzona listwa zasilająca - brak zasilania monitora.

Cudów nie ma, podzespoły komputera jak są dobre w jednym mieszkaniu to są również dobre w innym.

A może sprawdzałeś kadłubek na innym monitorze lub z innym przewodem sygnałowym lub przejściówką itp. to w takim przypadku doszukuj się przyczyny awarii w różnicy sprzętowej.

btw - “czarny obraz wyglądający jak wiersz poleceń” nic to mi nie mówi - jest wiersz poleceń czy go nie ma? bo czarny obraz może być również wtedy gdy monitor jest uszkodzony.

pojawia się pierwsza informacja o BIOSie

Według mnie to z jakiegoś powodu nie widzi HDD.

Wejdź do Biosu i sprawdź wykrywanie HDD w tych starych biosach często samemu trzeba było go przypisać gdy bateria jest słaba a kompa odłączyłeś od sieci 230V (zrobił się Clear CMOS), sprawdź też złącze Molex (4 pin) zasilające HDD czy dobrze kontaktuje. W złączach tych często dochodzi do utleniania się srebrzonych kontaktów - kropelka specyfiku o nazwie “Kontakt” pomoże w ostateczności można zastosować preparat do wszystkiego “WD 40”. Sprawdzenie baterii (pod obciążeniem) i jej ewentualna wymiana obowiązkowa.

btw - sprawdź czy bootowanie (rozruch) komputera jest ustawione z tego napędu na którym jest system.