Ping - radiówka, jak zmniejszyć?

Witam,

Zastanawiam się czy niestabilny ping to tylko wina administartora i olewanie klienta. Czy raczej jest to wina dystanasu do odbiornika, jakieś zakłócenia.(u mnie odległośc wynosi ok.2 km., na swojej drodze sygnał nie ma do pokonania jakis specjalnych przeszkód). Wymiana anteny na mocnijsza może wyeleminować problem z pingiem?. Czy administartor sieci może to naprawić w łatwy sposób? bez stosowania jakiś specjalnych rozwiązań.

Pozdrawiam.

Według mnie powinieneś zapomnieć o dobrym pingu w internecie radiowym, bo na jego wysokość ma tak wiele czynników, że nie jesteś w stanie stwierdzić, co jest tego przyczyną. Taka po prostu jego specjalizacja, łącze radiowe jest stosunkowo tanie, jednak ma beznadziejne czasy ping. I wierz mi co mówię, sam miałem takie łącze blisko rok czasu i robiłem wszystko, aby zwiększyć jego użyteczność i absolutnie się to nie udało. Dlatego aby zaoszczędzić twój czas i pieniądze mówię Ci wprost - daj sobie z tym spokój i weź np. neostradę, netię lub orange freedom, a o radiówce zapomnij. Uwierz mi, to najlepsza rada.

Netia, Neostrada? Z tego co się dowiedziałem tam z pingami też nie jest rózowo. Chyba że dla Ciebie ping w granicach 60 jest w porządku.

Gram trochę po necie i z takim pingiem to trudno cokolwiek osiągnąć. Niektórzy twierdzą że zmiana trybu działania neta na fast może znacznie zmniejszyć ping, ale nie jest to takie proste. Po pierwsze należy zadzwonić do obsługi klienta z prosba o zmiane, niektórzy pracownicy o niczym nie mają pojęcia i od razu mozna zapomnieć o jakiejkolwiek rozmowie. Ale czasem można trafic na jakiegos ogarnietego typa i wszytsko nam załatwi.

Jeśli zdecyduje się na zmiane internetu, to co jest bardziej stabilne pod względem pingów, netia czy neo?

A to Orange Freedom, to nie radio? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Znajomy ma właśnie wyżej wymienione i pingi najniższe to ~150ms :wink:

Z UPC nie mam problemów z pingiem, bardzo rzadko kiedy mam problemy z grą w sieci). Netia = Neo (z reguły, o ile się dużo nie zmieniło), gdyż Netia jest głównie na liniach Neo, więc i te same węzły. A to one w dość znaczącej mierze są odpowiedzialne za opóźnienia/ping (no chyba że ISP się uprze i będzie Ci po prostu dostarczać słabej jakości łącze).

:expressionless: Zebrało się koledze na żarty. =D>

Otóż sposób przesyłu sygnału nie ma wpływu na delay tak zwany pospolicie “ping”.

Latencja jest mierzona na podstawie splotów jakie musi pokonać a nie na podstawie czasu przepływności.

Nie chce mi się dalej odpowiadać, ale powiem ci że radio nie ma tu żadnego wpływu na ping.

Zgłoś problem do usługodawcy. Niech poprawią to na BSA lub DSLAM’e. Prawdopodobnie pogłębiony przeplot, lub przeciążenie na węźle.

Tego typu operacje, o ile mogą obniży ping?

Ping można obniżyć do ok 10ms o ile sieć nie jest zawalona.

Wszystko zależy od łącza jakie posiada twój dostarczyciel.

Nie nazwałbym tego żartami, a realiami i przyzwyczajeniami. Nie spotkałem się jeszcze z łączem radiowym które by miało rozsądne pingi (o Polsce myślę).

I z chęcią bym się dowiedział dlaczego duże latency nie ma nic wspólnego z tym że to łącze radiowe? Dla mnie to jest prosta zależność (patrz wyżej).

A co do dzwonienia. Jak uda Ci się dodzwonić, to się nie zdziw jak Ciebie zbędą i/lub potraktują jak głupka (nawet nie wspominając jakbyś zaczął sypać terminami “BSA” lub “DSLAM”, zaczynając od tego oczywiście że wiesz co one oznaczają)

Żeby uprzedzić uprzedzić pytanie, dlatego bo internet działa, a to że są duże pingi to nie ich wina “bo u nas wszystko w porządku”.

Jeżeli masz w umowie zastrzeżone jaki może być maksymalny ping, to jest się o co kłócić, ale jeżeli nie ma takiej wzmianki… To równie dobrze byś mógł mieć pingi rzędu 1s, ważne by prędkość była i strony się otwierały.

Sam zakładałem łącze radiowe, oczywiście docelowo Frame Relay.

Ping na poziomie 16ms.

Opóźnienie na odległości 7km, bez przeszkód, jakość sygnału 70% wynosi 2ms.

Jeśli ktoś przesyła sygnał na radiu a docelowe połączenie to neostrada czy inny ADSL do tego nieprzeznaczony to zdziwienie zawsze będzie spore co do jakości łącza.

marcus123456789 , proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W przeciwnym razie temat zostanie przesunięty do kosza.

Dlaczego na żarty? Powiedz, które łącza, za które nie będziemy płacić jakiś bagatelnych sum zapewnia dobre czasy ping? Widzę, że wszyscy mnie trochę wyśmiali, ale panowie taka jest polska rzeczywistość. Sam testowałem orange freedom i neo dość długo, netię troszkę krócej, i nie wiem gdzie wy tam macie ping 150ms (panie Kichaa), skoro u mnie wahały się w granicach 20-60ms. Poza tym na radiówce nie ma dobrych pingów, ponieważ w większości są tą łącza mega zapchane, w które wali się ludzi w butelkę ile wlezie, aby ciągnąć od nich kasę… A pospolite radiówki nie mają na celu zapewnienia niskich czasów ping, tylko umożliwiają jako takie przeglądanie stron internetowych.

Uważasz, ze 10ms to dużo? Skoro na łączach radiowych pingi wynoszą 150-300ms?

Uważam że dobry ping to taki który nie przekracza 35ms w serwerach w Polsce.

W moim regionie jest tylko jedna większa firma dostarczająca łącze radiowe na którym ping waha się w granicach 8ms do 20ms i jest to jak najbardziej ok.

To że większość łącz radiowych jest zapychanych to nie jest winą dostarczyciela (providera docelowego łącza) lecz usługodawcy który wykorzystuje zazwyczaj masę routerów (urządzeń które nie powinny pracować w stabilnych sieciach szkieletowych). Każdy powinien się liczyć ze sieć radiowa powinna być oparta na solidnym serwerze unixowym bądź mikro tiku z zaawansowanych kreowaniem ruch QoS.

Większość ludzi zwala winę na łącze które pracuje stabilnie nie mając pojęcia jakiego słabego sprzętu obsługowego używa dostarczyciel przez który zapycha się nie segment wyjściowy lecz sieć szkieletowa danego dostarczyciela.

PaPuX, ale za przeproszeniem co interesuje odbiorcę, który zakładając sobie przykładowo łącze radiowe, czyją winą jest wysoki ping… Poza tym odbiegamy w tej chwili od tematu, ponieważ i tak zwykły user niewiele jest w stanie pod tym względem zrobić. Wierzę Ci, że w Twoim regionie znajduje się firma zapewniający dobrą radiówkę z niskimi czasami, ale niestety z tym jest jak z trafieniem, co najmniej piątki w lotku. Dlatego, aby nie męczyć się z tym “czymś”, powinno się omijać łącza radiowe i brać raczej łącza stałe. Oczywiście i one mają swoje wady, ale są o niebo stabilniejsze, pingi może nie są świetne, no ale 200 a 50ms, to jednak jest różnica… Poza tym w dużej mierze zależy, gdzie mieszkamy. Na wiosce czy w niewielkich miejscowościach ktoś może nie mieć takiego wyboru, jak np. w Warszawie.

Nie ja bezpośrednio. Kumpel który mieszka na pomorzu. Jak pisałem, nigdy nie widziałem u niego (tak jak i on) pingu mniejszego niż 150ms. Czy to godzina 12, czy 18, czy 23, czy 4, mniej niż 150 nie było.

Ale wracając i ze swojej strony kończąc (bo dobrze zostało powiedziane, że offtop się robi). Masz możliwość, polecam UPC, w cenie 90zł masz 15Mbit/1Mbit wysyłania. Pingi na poziomie 40-90max jakie zarejestrowałem swoim okiem. Nie masz możliwości to Neo/Netia, zależny od promocji i Twojego “widzimisię”. Z tym się nie da też, niestety musisz się męczyć z radiówką.

Dzwonienie do ISP raczej da tyle co zapłacenie za koszt połączenia, bo szczerze wątpię by dało rade cokolwiek ze strony ISP zmienić (jak pisałem, stały szlagier “adminów” od ISP “u nas wszystko w porzadku”).

Wczoraj o północy grałem w Counter Strike’a i wszystko było ok, ping w okolicach 30-40, nie było żadnych skoków, grało sie znakomicie. Dzisiaj niedawno włączyłem i gre i ping co jakis czas skacze do 200 i nie da sie normalnie pograc. Czyli wychodzi że siec jest przeciążona? Co w tym przypadku? Może jednak admin cos na to poradzi? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dokładnie, w takim wypadku wygląda na przeciążenie sieci.

Spróbować zadzwonić zawsze możesz, na pewno nie zaszkodzi.

Oczywiście, że sieć przeciążona, kiedyś miałem dokładnie to samo. Po godz. 23 dało się grać, bo nie siedziało już tyle ludzi. Następnego dnia wszyscy już siedzą na kompach i pingi znowu są do bani… Spróbuj zadzwonić, może coś poradzi, ale na Twoim miejscu nie robiłbym sobie nadziei… No chyba że trafisz na uczciwego, a nie na złodzieja, no cóż, szczęścia życzę…

A nie istnieją jakieś tryb któreby usprwniły ping jak naprzyklad w adsl’u (interleaved i fast )? :frowning:

Gdyby istniały, na pewno ktoś by Ci o tym powiedział.

Powtórzę siebie i wiele osób. Zadzwoń tylko to może Ci generalnie pomóc.

Istnieją ale u dostarczyciela nie u ciebie.