Pioneer VSX-321 - jak podłączyć do kompa

Witam. Nabyłem zestaw audio 5.1 Pioneer VSX-321 i chciałbym go podłączyć do kompa. Problem jest taki, że jak podpinam przez HDMI do kompa to nic się nie dzieje, dźwięku nie ma i pioneer i komp zachowują się jakby nic nie zostało wpięte. Jak podłączę przez “czinczę” biało czerwoną i jackiem do kompa to tylko lewy i prawy głośnik gra a reszta nie.

Tak wygląda tył Pioneera - https://tinyurl.com/y7gnsf8e
Tak wygląda tył mojego kompa - https://tinyurl.com/yakwh4l7

Co robić?

Przez czincze możesz nadawać max 2 kanały audio, dlatego grają Ci tylko 2 głośniki.
Sam mam PC podpięty tylko tyle, że do Yamahy RX-A840.
Żeby dźwięk działał Ci przez HDMI musisz mieć kable HDMI z ARC (Audio Return Channel).
Pod HDMI OUT podpinasz telewizor, pod HDMI DVR/BDR IN lub BD IN podpinasz PC.
Na amplitunerze dodatkowo musisz aktywować kanał ARC w opcjach.

W komputerze z kolei nie używasz karty dźwiękowej z płyty głównej tylko twoim urządzeniem dźwiękowym jest karta graficzna.
Sorka za screena z Linux, ale obecnie na nim śmigam:

Poza tym musisz w amplitunerze ustawić odpowiednie wyjście (pod to pod które podłączyłeś HDMI z PC) dźwięk powinien być.
Kolejna sprawa to jeżeli chcesz słyszeć dźwięk stereo na wszystkich kanałach to przełączasz amplituner w odpowiedni tryb u mnie jest to “7ch Stereo”, wtedy kanały stereo zwielokrotniają się.

Jeżeli masz film z wieloma kanałami audio np. 5.1 to przełączasz amplituner w Surround decode i wtedy po 2 kanałach idzie dźwięk cyfrowy 5.1, jest dekodowany przez amplituner na 5.1.

Tu masz manual do tego amplitunera, jestem opisane jak podłączyć:
https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/pioneer/vsx-321-k-p/instrukcja

1lajk

Sorry za odkopanie ale nie mogłem ci wyslac DM, mam ten sam model co założyciel tematu, natomiast u mnie jest trochę inny problem.
Mam połączenie z amplituner hdmi out do tv hdmi arc, dźwięk jest.
Przy teście głośników podłączenia bezpośrednio z amplitunera każdy z 5.1 działa(nie mam subufera tylko), natomiast gdy włączam tv i z YouTube włączam przykładowy filmik „test 5.1” to lewy oraz prawy tył działają wraz z przednimi, próbowałem szukać czegoś w instrukcji ale nic nie ma co by mi pomogło(wszystko już przekopalem). Taka sama sytuacja jest z konsola, jest podłącza kablem hdmi do tv z wyjściem od konsoli i przy włączeniu dźwięk działa z 5.1 ale tak samo jak na tv.
Czy jeśli dobrze myślę to muszę podłączyć tak jak napisałeś wyżej drugim kablem hdmi (konsola-amplituner) ? Tylko co wtedy z TV