Pionowe paski na ekranie - padła matryca, grafika czy taśma?

Witam wszystkich,
posiadam problem, a mianowicie ostatnio na ekranie mojego laptopa pojawiły się pionowe paski z nieprawidłowym kolorem na środku ekranu. Nie chcę dokonywać złych zakupów, więc najpierw chciałbym się upewnić, co sie stało - zepsuła się elektronika matrycy, taśma czy karta graficzna (Mobile Intel 945). Problem wygląda następująco:

Zepsuła się matryca, taśma, czy grafika? A może wystarczy po prostu podregulowac wtyczkę z tyłu matrycy ? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Na włączonym kompie? Czy czymś to sklejać po ustawieniu? Kropeczka w lewo-dół na ukos os ikonki programu to część tapety, nie wada.

Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że po podłączeniu zewn. monitora, telewizora, pasków nie ma.

Aha, jeszcze jedno: Podczas regulowania nachylenia klapki paski zmieniają kolor i grubość

Chyba taśma.

Chyba w zawiasie uszkodzona.

Plus taki, że to najmniejszy problem do naprawy, najtańszy będzie i na upartego sam w domu możesz próbowac wymienić. :wink:

Podłączając laptopa do zewnętrznego monitora lub tv. Jeżeli obraz będzie dobry to na pewno nie padła grafika. A wtedy pozostaje matryca lub taśma.

napisaem

No to pozostaje taśma lub matryca. Naprawę taśmy jeżeli trochę znasz się na sprzęcie możesz wykonać sam. Nie jest to coś bardzo kosztownego. Wystarczy ją odpiąć od matrycy i płyty głównej i przypiąć nową. I sprawdzić czy się coś zmieni. Jeżeli nie to padła matryca. Matryca to zdecydowanie większy koszt i wymaga większej wprawy jeżeli chodzi o wymianę jej samodzielnie. Nie jest to niewykonalne w domowych warunkach ale jak nie masz doświadczenia to wymianę matrycy lepiej zlecić serwisowi. Bo już sam demontaż starej matrycy wymaga wprawy w dłoniach a co dopiero montaż nowej.

Dobra, ale i tak taśma jest z tyłu matrycy, więc chyba trzeba ją zdjąć żeby odpiąć wtyczkę. Jeżeli nie to jak?
PLACKI ZIEMNIACZANE SĄ NIEDOBRE BTW

Nie wiem gdzie jest taśma. Bo nie wiem co to za laptop i nie mam do niego specyfikacji i instrukcji. Są laptopy które nie wymagają przy montażu nowej taśmy zdjęcia obudowy matrycy. Zdejmuje się jedynie obudowę do samego laptopa by dostać się do płyty głównej.

W tym modelu trzeba obudowe matrycy ściągnąć. Ale mam problem, bo żeby odkręcić śrubki trzeba zdjąć takie gumki-odbojniki. czy w laptopach da się to potem założyć, czy trzeba kupic nowe i przykleić? Bo zależy mi na estetyce.

Spoko, sprawdziłem już na własną rękę.

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Bez nerwów :smiley:

Na 99% uszkodzona matryca.

zacznę od taśmy, bo taniej. Jak nie da efektu, zastanowię się nad matrycą, a w ostateczności grafiką.