Piorun uderzył w linię energetyczną, co mogło się uszkodzić?

Znajomy ma problem. W jego imieniu zakładam ten topic i proszę was o wszelkie informacje. Oto co mi wysłał:

1 piorun uderzył w linie

2 ekran zgasł

3 zresetowałem komputer

4 raz się włączył

5 zawiesił się na ekranie z logo windows

6 włącznik zaciął się, musiałem wyłączyć zasilanie

7 dioda zasilania się pali ale nie mogę włączyć komputera

8 lampka z tyłu od sieci lokalnej miga jeżeli włącze głośniki wydają dźwięk w tym samym rytmie co lampka

9 co mogło się uszkodzić?

10 uszkodził się zasilacz, płyta główna, czy wszystko? (poza komputerem, nic innego się nie uszkodziło)

Mogło dojść do uszkodzenia pojedynczych podzespołów jak również mogło paść wszystko.

Jeżeli znajomy ma możliwość to niech spróbuje podłączyć inny zasilacz do komputera i sprawdzić czy komputer włączy się poprawnie.

Nie zaszkodzi również przyjrzeć się czy na płycie i innych elementach nie ma przepaleń etc.

Podłączał jakiś inny zasilacz i zasilacz poszedł z dymem przy włączeniu włącznika pc. A na płycie nie zauważył przepaleń żadnych.

Nie wiem czy w domowych warunkach jeszcze coś poradzi. Warto byłoby przetestować każdy element pojedynczo, np. podłączając do innego komputera aby sprawdzić czy coś jeszcze działa.

Zacząłbym od oględzin linii zasilającej w domu (rozdzielnia / tablica bezpiecznikowa).