Piorun uderzył w linię energetyczną, co mogło się uszkodzić?

(Hala Ntamustagil) #1

Znajomy ma problem. W jego imieniu zakładam ten topic i proszę was o wszelkie informacje. Oto co mi wysłał:

1 piorun uderzył w linie

2 ekran zgasł

3 zresetowałem komputer

4 raz się włączył

5 zawiesił się na ekranie z logo windows

6 włącznik zaciął się, musiałem wyłączyć zasilanie

7 dioda zasilania się pali ale nie mogę włączyć komputera

8 lampka z tyłu od sieci lokalnej miga jeżeli włącze głośniki wydają dźwięk w tym samym rytmie co lampka

9 co mogło się uszkodzić?

10 uszkodził się zasilacz, płyta główna, czy wszystko? (poza komputerem, nic innego się nie uszkodziło)

(rgabrysiak) #2

Mogło dojść do uszkodzenia pojedynczych podzespołów jak również mogło paść wszystko.

Jeżeli znajomy ma możliwość to niech spróbuje podłączyć inny zasilacz do komputera i sprawdzić czy komputer włączy się poprawnie.

Nie zaszkodzi również przyjrzeć się czy na płycie i innych elementach nie ma przepaleń etc.

(Hala Ntamustagil) #3

Podłączał jakiś inny zasilacz i zasilacz poszedł z dymem przy włączeniu włącznika pc. A na płycie nie zauważył przepaleń żadnych.

(rgabrysiak) #4

Nie wiem czy w domowych warunkach jeszcze coś poradzi. Warto byłoby przetestować każdy element pojedynczo, np. podłączając do innego komputera aby sprawdzić czy coś jeszcze działa.

(boykott) #5

Zacząłbym od oględzin linii zasilającej w domu (rozdzielnia / tablica bezpiecznikowa).