Pisanie skryptów do SAMP


(Karoles357) #1

Witam!
Chciałbym zacząć pisanie skryptów do samp( na swój serwer), nie wiem za bardzo od czego zacząć, znam podstawy c++, mógłby mnie ktoś nakierować?


(Venzonite) #2

Witaj Karoles357! Aby zacząć przygodę z tworzeniem serwera SAMP musisz nauczyć się programowania w języku PAWN. Jest to język bardzo podobny do C++ lecz łatwiejszy :slight_smile: . Podstawą serwera jest tzw. “gamemod” a skrypty to tylko dodatki. Pełno skryptów znajdziesz na forum gtao. Szybkie porady z mojego własnego doświadczenia:

  1. Skrypt/gamemod ZAWSZE jest zaczynany linijką #include <a_samp> ponieważ jest to główna biblioteka w PAWN.

  2. Tutaj w programowaniu masz tzw. callbacki, np “public OnGameModeInit()” wykonuje się on gdy serwer/gamemod się uruchomi itp.

  3. Do tworzenia własnych obiektów na serwerze (domy,drzewa,bazy) używaj programu SA:MP Map Construction lub MTA San Andreas. Wyeksportowane obiekty konwertujesz na stronie convertffs.com.

  4. Jeśli chcesz tworzyć komendy, użyj callbacku OnPlayerCommandText lecz większość programistów używa tzw. procesorów komend. Najpopularniejszym procesorem komend jest ZCMD by ZeeX.

  5. Do tworzenia grafik na ekranie, pasku statów, licznika itd używaj TextDrawów. Weź skrypt z jakiegoś forum na tworzenie TextDrawów i wgraj go, wpisz /text lub /td lub /tdeditor i pojawi ci się menu tworzenia grafik na ekranie tzw. textdrawów.

To tyle :slight_smile: A i jak masz za dużo obiektów, bo SA:MP limit to 1000 użyj streamera obiektów.

Na wiki sampa znajdziesz id broni,pickupów,obiektów,samochodów.