Piszczenie cewek na płycie gł. przy obciążeniu dysku

Witam

Mam problem z cewką(może i cewkami :P) na płycie gł.(abit ab9) podczas pracy kompa nic mi nie przeszkadza, cichutko… ale zawsze przy wyłączaniu szła taka “melodyjka” :smiley: nie wiedziałem co to mogło być, ale własnie dziś się dowiedziałem, właczyłem skan avasta i zaczeły dochodzić piski, szumy itd. po 5 min zauważyłem że ten dźwięk dobiega z obudowy komputera :lol: zdjąłem obudowe… i okazało sie że tą są cewki na płycie głownej :? dają znak o sobie podczas wyłączania komputera i podczas skanowania dysku (przy defragmentacji nie…)

i mam pytania:

1 czy to jest niebezpieczne?(mam jeszcze gwarancje)

2 czy da sie to jakoś naprawić?

napięć nigdzie niezwiększałem są standardowe jedynie podniosłem taktowanie procka ;]

ps

a bym zapomniał…

zasilacz amacrox ax450 pnf

nie jest, gwarancja nie uwzględnia piszczących cewek.

zalać cewki klejem nie przewodzącym (lub lakierem również nieprzewodzącym) prądu - niektórzy korzystają z parafiny…

aha…

kiedyś spróbuję… bo jak jakieś tuningi bende robił to mi gwarancje szlag trafi jeszcze :stuck_out_tongue:

Ja kiedyś gdzieś wyczytałem że można także zalać ja woskiem.

też może być.

a jeszcze jedno przy okazji…

dlaczego one zaczeły piszczeć?

kręciłeś proca ?? podnosiłeś napięcie zasilania proca ??

tak

nie

podnosiłem na kościach pamięci, ale przywróciłem później na standardowe

cewki zastosowane na twojej płycie głównej mają kiepskie parametry i dlatego piszczą :slight_smile: (to zależy czasem też od ich budowy) niestety nie podlega ją reklamacji gdyż owe piszczenie nie ma wpływu na wydajność sekcji zasilania. w nowszych konstrukcjach cewki są zabudowane.

a ze moja płyta jest stara :stuck_out_tongue: taa

tyle dobrego :roll:

a czy jak zaleję je np. woskiem to stracę gwarancje? i czy jest z tym jakieś ryzyko? ale jeśli nie przewodzi prądu to nie powinno być problemów… tak mi sie wydaje

Co ty to w żaden sposób nie wpływa na inne podzespoły komputera nawet na płytę główną to nie wpływa niebezpiecznie.

nie wiem ja nie ostrzygam słuszności gwarancji

powinieneś uważać by nie stopić laminatu, wosk przecie musi być ciepły aby można było coś z niego zrobić.

Gdy zalejesz to oczywiście stracisz bo to będzie z twojej winy a nie z winy sprzętu radzę zanieść do serwisu lub nic przy tym nie robić samemu:)

to narazie jest w miare cicho :stuck_out_tongue:

a po serwisach nie chce mi sie tłuc i dawać im kasy ;] wolę poczekać az gwarancja minie i jak się te piski nasilą to zastanowię się bardziej co zrobić :smiley:

jak bym coś robł to użyłbym kleju/lakieru(nie przewodzącego oczywiście)

Pokrycie klejem cewek serwis mógł by uznać za przeróbkę płyty i po gwar.

Można jeszcze na cewki założyć dławiki ferromagnetyczne.

Cewki często piszczą przy zwiększonym obciązeniu

czyli zwiększonym prądzie, płynącym przez nie.

Rzecz jasna - ich jakość też ma znaczenie

nie tylko jakość ale sposób montażu a także zastosowanych elementów (zwojów) i rdzenia…

też tak mi się wydawało…

a to coś w ogóle jest gdzieś dostępne? :stuck_out_tongue: