Piszczenie nowego ramu

A różnić się mogą PCB,zastosowaną pamięcią i biosem? To co powyżej,to bardzo mało.

Jedyne co mi do głowy wpadło wczoraj, ale nie napisałem to to, ze ta płyta ma obsługę max 8GB więc możliwe jest, że kość ma zbyt dużą pojemność jak na płytę… :roll: ale to są tylko moje domniemania. Nie zagłębiałem się w opis płyty (bo internet mam 3,5kb/s). Sprawdź na liście pamięci ram, które na tej płycie działają czy są tam kości o pojemności 4GB. Marka i częstotliwość nie odgrywa roli…

“Posiadam Windowsa XP SP3, który czyta do 3,15GB pamięci” to mnie zmyliło przy poprzednim poście.

“płyta ma obsługę max 8GB”

ale przecież podłączam SAMO 4GB i komputer się nie włącza.

nie ma tam goodramów, ale maksymalna pojemność jaką tam widzę to 2GB.

czyli co? oddać i kupić 2GB? to trochę śmieszne, że płyta za którą wybuliłem kilka stów rok temu nie odczytuje na jednej kości 4GB, a maksymalnie na obu odczytuje 8GB. Niby jak miałbym tam włożyć 8GB? 4x2GB? przecież nie ma tam tylu slotów.

Hej,

Ok, ale jaka dokładnie wersja? Informacja o niej pojawia się w czasie uruchamiana komputera.

Bardziej chodzi o to, by przywrócić ustawienia domyśle i pozwolić BIOS’owi automatycznie ustawić optymalne parametry. A do tego służy sposób, o którym pisał falcon89.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Mógłbyś odpowiedzieć na poprzedni post? wydaje mi się, że chyba wpadłem na to, dlaczego nie działa :frowning:

Hej,

Wydaje mi się, że to nie z pojemnością pamięci jest problem - w zestawieniu pamięci kompatybilnych jest wymieniony jeden moduł 4GB Samsunga.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Uff. To dobrze, bo już się trochę spiąłem, że karta sprzed 2 lat nie potrafi obsłużyć 4GB na jednej kości :P. Zaraz zresetuje komputer i sprawdzę bios. Aha i jak podłączyłem od nowa 2GB ram to po włączeniu na chwilę jakby się wyłączył i dopiero kontynuował uruchamianie.

Hej,

Przecież to jest jasno określone w materiałach dostępnych na stronie producenta.

Lepiej zresetuj ustawienia BIOS’u, bo inne zagrania mogą spowodować, że nie ruszysz z punktu wyjścia.

Pozdrawiam,

Dimatheus

To tak:

CMOS Setup utility award software

po wejściu w bios pokazuje wersje v6.0 PC

Hej,

Bardziej chodzi o symbol BIOSu niż o jego nazwę - powinien pojawić się symbol F0, F1 bądź F2.

Jeśli zaś chodzi o dalsze postępowanie, to koniecznie zgodnie z tym, co było już zalecane.

Pozdrawiam,

Dimatheus

przy włączaniu prawie nic nie widzę, bo monitor mi się wtedy włącza i musiałem z 3 razy resetować, by doczytać co to jest :smiley:

Hej,

Na to niewiele już poradzisz - ewentualnie w BIOS’ie wyłącz opcję Full Screen Logo oraz Fast Boot.

I koniecznie zresetuj ustawienia BIOSu - bez tego nie wracaj.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Okej to tak. Mam biosa AWARD. Reset nic nie dał. Ram nadal nie chce współpracować. Próbowałem zaktualizować, ale albo wyskakują jakieś błędy, albo BIOS nie widzi aktualizacji.

umiesz w ogóle bios wgrać? Tego się nie instaluje przez Windows…

http://www.bay-wolf.com/usbmemstick.htm instrukcja jak “zrobić” dyskietkę startową MS-DOS z USB. Potrzebujesz pendrive, bo stacji dyskietek pewnie nie posiadasz?

Bios wraz z programem do instalacji ściągnij ze strony Gigabyte tylko upewnij się, że to bios dla twojej płyty! Podczas tej operacji nie może ci paść zasilanie. Jeśli w czasie instalowania biosu wystąpi błąd, a płyta nie będzie w stanie przywrócić poprzedniego to płytę możesz co najwyżej dać do naprawy dla kogoś kto ma urządzenie do programowania CMOS, a taka usługa podejrzewam, że tania nie jest.

Byle ci zasilanie nie padło, albo komputer się nie zresetował podczas instalacji nowego biosu.

rozpakowany bios i program instalacyjny musisz przekopiować na przygotowany wcześniej pendrive, uruchomić komputer z USB (menu boot w bios) i wpisać nazwę programu instalacyjnego (skrypt bat, albo exe, lista plików wyświetli ci się po wpisaniu ‘dir’) Co stanie się później nie wiadomo :lol: może będzie trzeba wcisnąć enter a może podać nazwę pliku z biosem :wink: Poradzisz sobie chyba. Czekasz aż komputer się zresetuje lub wyłączy i wtedy dopiero sprawdź czy ram działa.

Próbowałem z pendrive i nie wykrywa żadnej aktualizacji w biosie.

to coś robisz źle. Nawet jeśli to będzie ta sama wersja biosu to powinna się wgrać. Oddałeś już tą kość? Skoro bios masz najnowszy, a pamięć nadal nie działa to na bank jest wadliwa. Z podzespołami trzeba ostrożnie. Wystarczy przeskok iskry z naelektryzowanego ubrania, albo upuszczenie takiej pamięci choćby z wysokości 5cm na stół może ją uszkodzić… Współczuję :slight_smile: Wymień ją na samsunga skoro tylko takie pamięci wspiera twoja płyta

kość nadal mam, bo brat upiera się przy tym, że jest ona sprawna, ale trzeba coś pogrzebać i poprzestawiać w BIOSIE. jak wymienię na samsunga to pewnie nie będzie współpracować z aktualnym ramem, więc mnie to nie urządza. wiesz co, jak ją dostałem to po kilku godzinach została wyjęta i od razu włożona do komputera. nie było żadnych otarć ani upadków. no cóż, chyba pozostaje wymiana.

Hej,

Pamięć RAM nie jest aż tak delikatna.

Poczekałeś przynajmniej te 10 - 15 minut, by ustawienia faktycznie się zresetowały?

 

Można to łatwo sprawdzić podłączając pamięć do innego komputera.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

No i niestety albo stety okazuje się, że ram działa na innym komputerze. Kompletnie mnie to zaskoczyło i tego nie rozumiem. Czyżby moja płyta główna nie współpracowała z tym ramem? No cóż, napisałem już do firmy Goodram. Chcę żeby wszystko działało, ale widzę, że jest to loteria. Chciałbym kupić nową płytę główną, a co jeśli okaże się, że na niej również nie działa ten ram?

Hej,

Zgadza się. Dlatego też przy płytach na stronie producenta widnieją informacje o kompatybilnych (przetestowanych) modelach pamięci RAM - warto się ich trzymać.

Pozdrawiam,

Dimatheus