Piszę poprawnie po polsku

spoko nie widziałem tego;d

Zgadzam się, ale kiedy czytam “user” lub “userów” bądź podobne to coś według mnie jest nie tak.

Mamy swój język i swoje słownictwo, więc poprawne pisanie po polsku nie powinno ograniczać się wyłączanie do ortografii czy gramatyki, ale również do POPRAWNEGO ZASTOSOWANIA POLSKIEGO SŁOWNICTWA. Chyba, że chcemy wygryźć swoje słownictwo przez angielskie, wtedy to najlepiej zlikwidować język polski. A więc “Do you understand?”.

Tu pewnie chodzi o to, by skrócić swoją wypowiedź - nie trzeba pisać długiego “użytkownik” - tylko krótko “user”.

A i poprawny skrót przeglądarki Firefox to Fx a nie FF.

Phi… coś takiego jak dysleksja nie istnieje, to tylko ktoś sobie wymyślił, bo jego dziecko się nie nauczyło czegoś w pierwszej klasie podstawówki.

To tak, jakbym ja się tłumaczył, że nie myślę, bo mam dysmyślenie itd. Jak tylko sobie przypomnę, że tych dyslektyków mieliśmy w podstawówce z 16 na 20 osób…

Myślę, że to dobry pomysł, jednak można by zrobić podpis typu ‘Jestem dyslektykiem’ (choć ja nie jestem ;))…

a czemu zakladacie, ze z forum korzystaja tylko Polacy… z lenistwa? 8)

dla mnie ten jezyk nie jest ani ojczysty, ani nawet matczyny - nauczylem sie go, jak kazdego innego a nie uzywany, niestety gubi sie w pamieci przyslaniany nowym lub biezacym

nie badzcie bardziej swieci od swietych…

alez duza - uczyles sie jakiegos innego jezyka, poza wlasnym?

uczylem sie, bo lubilem poczytac Sienkiewicza, czy Kraszewskiego albo Lema, a ze tlumaczenia nie zawsze byly zadowalajace, to sie nauczylem czytac w oryginale…

i nie, nie uzywam FF - a zaczem i narzedzia do poprawiania bledow, po co?

to jezyk, ktorym posluguje sie na forum i czasem w zyciu - kompletnie nieprzydatny z mojego punktu widzenia - sentymentalny jestem :roll:

a czy ja pisze o jakiejkolwiek taryfie?

nie, ale Ty sie burzysz o czystosc i poprawnosc jezyka, samemu tego nie stosujac - chocby interpunkcji i stylistyki - znaczy chaotycznie piszesz, byle napisac… ?

clockwork , Będąc dla przykładu użytkownikiem forum francuskiego musiałbym pisać w tym języku. Nasze forum jest forum polskim i oczekujemy od użytkowników przestrzegania zasad naszego języka.

Oczywiście są przypadki (takie na przykład jaki Ty opisujesz), które były są i będą traktowane indywidualnie. Nie możemy jednak przyjąć ogólnej zasady pozwalającej na bezpodstawne “kaleczenie” naszego języka tylko dlatego, że w społeczności tego forum znajdą się być może osoby, dla których język polski nie jest językiem ojczystym. I nie ma to nic wspólnego ze świętością bo pomylić się każdy może. Temat ten dotyczy tylko zwykłej niechlujności. :wink:

obowiazuja, jesli jezykiem posluguja sie nacodzien - jesli nauczysz sie jezyka np. w wieku 5 lat i potem go zmienisz na inny, to ile Ci zostanie po 30 latach? nic…

uzycie jezyka i jego poprawnosc zaleza glownie od czestotliwosci stosowania - im wiecej gadasz, tym lepiej

gorzej, jesli gadasz na raz kilkoma, to potrafi znacznie utrudnic ‘rozumowanie’ w kazdym z nich - rozumiesz? :slight_smile:

glownie do picia wodki :smiley:

i czasem odpowiedzi, jak ta :roll:

zacznij czytac, chocby gazety - wiekszosc ludzi jest wzrokowcami i jesli pozniej piszesz wyrac, to czasem cos moze nie ‘pasowac’, a to znaczy ze mozna sie zastanowic glebiej nad poprawnoscia…

pisanie, jak i mowa wymagaja ulozenia wczesniej w glowie co chce sie powiedziec, czyli zastanow sie co chcesz powiedziec/napisac - tak mnie przynajmniej uczono (nie po polsku) 8)

Dodane 06.08.2009 (Cz) 15:47

owszem, ale na francuskim forum sa byki, jak nigdzie… na angielskich/amerykanskich pisza skrotami, ktore nijak maja sie do rzeczywistego jezyka… znaczy maja troche, bo wchodza powoli w powszechne uzycie :slight_smile:

to, ze ‘czasem’ tolerujecie, to wiem - sam jestem przykladem, bo juz nie otrzymuje mail’i o ogonkach :smiley:

dzieki

tylko juz jedno, ostatnie - kaleczenie jezyka przez osobe ‘uczaca’ sie go jest niezamierzone i czasem wynika z blednego przetlumaczenia tekstu z jezyka ojczystego… w glowie 8)

chodzi o w/w ‘ogonki’?

nie mam polskiej czcionki - widze kwadraciki, zamiast… ogonkow? :wink:

ps. nic mi nie da ‘wrzucenie’, bo i tak roznicy nie zauwaze…

AMEN :slight_smile:

fakt, bo jak zauwazylem na tym forum dba sie szczegolnie o czystosc jezyka, ale juz nie samej wypowiedzi… w sensie merytorycznym

i owszem, odnioslem do siebie, bo dosc czesto edytuje posty, ale nie po to by cos dopisac a poprawic byka, czy pisownie - na tym tle ogol wypada faktycznie tragicznie - dlatego sie dziwie, ze komus sie chce poprawiac nienaprawialne

solidny ‘byk’ tez moze kopnac, gorzej ze sie utrwala w pamieci i akceptacji…

a duze litery… jaka to roznica, jesli stosujesz inne znaki przystankowe+spacje? co innego w stosunku personalnym - tu juz kwestia szacunku do adwersarza

ps. studiowalem w Pl, wiec moge powiedziec, ze dosc dobrze opanowalem jezyk? :stuck_out_tongue:

zamiast kropki mozna wcisnac ‘enter’, tez chyba dziala? :slight_smile:

ach, co innego pisanie ‘dla papierka’, a co innego na luzie, dla przyjemnosci… no, nie? :roll:

poza tym, prace ktos zawsze sprawdza, wiec wylapie lub doda uwagi wlasne - tu, poza moja estetyka, nic innego nie padnie… :smiley:

widzisz… dla mnie ta akcja jest troche bez sensu, bo kazdy w siga wklei linka i bedzie uwazal, ze to wystarczy, by byc cool i na topie, niczym brokacik czy fotka…

ps. nie czujesz sie od razu lepiej bez z gory zalozonej poprawnosci w sigu? :smiley:

to może dzial na samym dole forum “kółko polonistyczne” :lol:

Każdy pisze jak moze i jak mu warunki na to pozwalają :wink: nie róbmy już z forum dedykowane forum z czysto polskim językiem , bo zaczyna sie robic to śmieszne, tym bardziej ze jeden z administartorow nie uzywa polskich znaczków (ja tez nie zawsze ) i jakoś istniejemy… wiec dajcie spokuj :wink:

Pisanie w sposób, w jaki napisałeś posta powyżej absolutnie mi nie przeszkadza (może za wyjątkiem “spokoju” przez u zwykłe - takie byki mnie po prostu drażnią). Chodzi tu raczej o to, żeby pisać tak, aby można było nas zrozumieć. Spójrz do przykładów w pierwszym poście.

A sa slowa, ktore po usunieciu polskich znakow wygladaja tak samo. Ni emoge sobie akurat przypomniec zadnego przykladu, ale to tez moze prowadzic do nieporozumien.

widzisz juz od kilku lat jezyka polskiego uzywam tylko "kilka godzin dziennie " a w internecie najwięcej. Nigdy niebylem “ASEM” z polskiego ale naprawde teraz zdaje sobie sprawe ze jak nie używasz -zapominasz :wink: a o dzieciakach nie wspomnę sa polakami chodzą do hiszpańskich szkol i jak mam im powiedzieć na przykład wkiedy kolwiek korzystajac z vortalu niezapominajcie o polskich znaczkach jak juz … zapominają podstawy polskiej pisowni :?

reasumując;

chacialem tylko napisać ze ci którzy az tak dobrze piszą piszą po polsku, powinni pamiętać ze jest to język jeden z najtrudniejszych gramatycznie języków w europie . Ja daje rade bo korzystam z FF jakbym tego nie miał, pewnie moderatorzy zasypali by mnie swoimi wpisami …

****, jeden z najtrudniejszych na świecie :wink: to tak nawiasem mówiąc.

A co do tematu, a dokładniej propozycji dodania działu “Ośla ława”, to nie głupie, ale i tak niczego nie zmieni wg mnie, ludzie dalej będą korzystali z IE bądź też w każdej innej przeglądarce będą mieli bardziej czerwono od podkreśleń niż w Rosji było podczas Rewolucji Październikowej. Mentalności nie zmienisz “bo to szybciej jest”… :wink:

Moi drodzy, chyba nie wiecie, że jedyną książką, która znajduje

się obok komputera jest “Słownik ortograficzny języka polskiego”.

Mam swoje lata, z różnymi tekstami się stykałem, ale czasem,

po dłuższym siedzeniu na forum, naprawdę zapominam, jak

powinno się prawidłowo napisać to czy tamto.

Zwłaszcza, że jestem wzrokowcem.

PS.

Zapis o używaniu prawidłowej polszczyzny nie powstał dla mojej wygody :slight_smile: