Płacenie rachunku przez internet

(Zdzichorowerzysta) #1

Witam, chciałbym zasięgnąć rady w sprawie płatności rachunku za prąd przez internet. Może znajdzie sie ktoś

(Kpc21) #2

Z tego co widzę, ty wybrałeś przelew "do organu podatkowego". Dostawca energii elektrycznej organem podatkowym raczej nie jest.

(Coobix) #3

Jak kolega wyżej już stwierdził, dostawca prądu nie jest organem podatowym.

Musisz wybrać przelew "Do osoby lub firmy"

Tam masz pola nazwa odbiorcy i tytuł przelewu które musisz wpisać.

Tytuł przelewu możesz przepisać z rachunku ale powinien wystarczyć numer faktury.

Prawdopodobnie numer konta na który masz dokońac przelewu przypisany jest tylko i wyłącznie do Twojego taty.

Jeszcze nie spotkałem się z tym żeby było inaczej. Zapewne numer klienta albo coś takiego odpowiada ostatnim cyfrom numeru konta.

(Zdzichorowerzysta) #4

Dzięki za pomoc :slight_smile: o tak o myślicie powinno być dobrze?

GnHdouAs.jpg

(roobal) #5

Możesz też podać adres odbiorcy, choć to jest opcjonalne, sam numer rachunku powinien wystarczyć.

PS ładnie sobie krzyczą za Express Elixir.

(Cedar) #6

Nie przesadzaj. 5 PLN to tak dużo jeśli komuś zależy na czasie?

(roobal) #7

No lekko za dużo, ja w WBK płaciłem 1,50zł za Express Elixir, z tego co widzę, to teraz jest jakaś promocja i do końca roku za EE życzą sobie 1zł (mam na myśli WBK). 1,50zł za przelew wydawało mi się dużo, ale 5zł to już przesada.

(Kpc21) #8

W placówce mniej więcej tyle płaci się zazwyczaj za przelew normalny. Tak więc ja bym z tym nie przesadzał.

(roobal) #9

No okej, ale ja mówię o przelewach internetowych. To że tradycyjnie płaci się więcej, to ja wiem. Papier, tusze, obsługa to wszystko kosztuje, przy przelewach internetowych te rzeczy odpadają.

Mimo wszystko zobacz jaka różnica, w WBK 1zł, a w mBank 5zł, to dość spora różnica.

(Kpc21) #10

Pewnie coś innego w mBanku jest tańsze. Choć na pewno klienci WBK z przelewów natychmiastowych korzystają częściej.

Co do papieru i tuszu - w punkcie ksero wydrukowanie (odbicie) jednej strony kosztuje 10 groszy, albo i mniej. Placówki bankowe często używają drukarek igłowych (nie mam wielkiego doświadczenia z bankami, ale tak jest w przynajmniej dwóch placówkach Pekao SA) - w takiej sytuacji koszty powinny być jeszcze niższe. Płaci się więc w zasadzie tylko za obsługę.

Swoją drogą to trochę dziwne, że w XXI wieku za natychmiastowe wykonanie przelewu trzeba dodatkowo płacić, a tradycyjne przelewy nie przechodzą np. w weekendy. Przecież czy przelew jest tradycyjny, czy natychmiastowy, nikt nie wozi gotówki z banku do banku, tylko po prostu aktualizuje stany kont w komputerowych bazach danych. Wydaje mi się, że komputery wolnych weekendów nie potrzebują.

(roobal) #11

Tylko, że EE nie działa we wszystkich bankach, bo nie wszystkie podpisały jeszcze stosowne umowy. Od czasu wprowadzenia EE i tak jest już lepiej, coraz więcej banków w tym uczestniczy. Ja np. nie korzystam z EE, bo banki, do ktorych robię przelewy nie odbierają przelewów Express Elixir, taki przelew owszem pójdzie (sprawdzałem), ale płacisz więcej, a pieniądze dochodzą jak w zwykłym przelewie Elixir, tj. nie natychmiast, ale po pewnym czasie (sesje wychodzące/przychodzące) i w dni robocze.

Dopóki wszystkie banki nie będą wysyłały i odbierały przelewów EE, nikt z tego nie bedzie korzystał. Pomijam oczywiście nieświadome korzystanie z tego typu przelewów.

Co do igłówek, to zależy prawdopodobnie od placówki, może być tak, że dana placówka jest mała i do niej spycha się stary sprzęt, a w większej mają wszystko nowe. U mnie jest nawet jeden bankomat co ma igłówkę do drukowania kwitów :wink:

(Kpc21) #12

Ja słyszałem raz wytłumaczenie, że banki nadal stosują i będą stosować igłówki dlatego, że pozwalają one wydrukować jeden oryginalny dokument w kilku kopiach, co niby ma mieć jakiś związek z bezpieczeństwem. Ale do mnie to nie przemawia. Czym się różni dokument odbity na kalce od dokumnetu skserowanego bądź kilku kolejnych wydruków tego samego?

(lith) #13

Polska i tak ma nowoczesny system jeśli chodzi o rozliczenia międzybankowe. ELIXIR ma 3 sesje dziennie, podobno w większości państw jest 1 sesja. Detaliczne systemy natychmiastowe wprowadzono jako u nas jako drugich w Europie (po UK). Żeby zmienić cyferki na kontach bank musi najpierw tę kasę mieć, a na taką skalę to wcale nie jest takie oczywiste. Przecież banki nie trzymają kasy, którą tam wpłacamy, tylko obracają nią. Żeby wykonać przelew natychmiastowo, bank musi mieć te pieniądze przygotowane i nie może z nich korzystać w inny sposób. Dlatego woli, żeby ludzie korzystali z standardowych przelewów. A jak ktoś chce szybciej to go chociaż skasuje za ten przelew :wink:Do tego na pewno banki muszą więcej zapłacić KIR za przelew ekspresowy niż standardowy.  Przynajmniej ja tak to rozumiem. 

Może ktoś bardziej ogarnięty w finansach się wypowie, bo dla mnie to trochę czarna magia :stuck_out_tongue:

(Frog) #14

Kto ma czas polecam lekturę:

http://kir.pl/main.php?p=elixir

http://www.expresselixir.pl/

Oprócz systemu Express Elixir w bankach działa również system BlueCash firmy Blue Media.

https://bluecash.pl/info/obslugiwane_banki

Jeśli chodzi o koszty to np dawny Alior Sync (obecnie T-Mobile Usługi Bankowe) oferuje 10 takich przelewów w miesiącu za darmo.

(tomeeek64) #15

Co do samych przelewów ekspresowych, to warto zauważyć, że bank odbiorcy musi też w danych godzinach księgować przelew :wink:

(Zdzichorowerzysta) #16

No dobra, jak mi odetną prąd w czerwcu to będzie znaczyło że rachunek nie doszedł :mrgreen:

(Odyniec_Stary) #17

Najpierw otrzymasz upomnienie :wink:

(roobal) #18

Prądu tak szybko Ci nie odetną :wink: