Płacić czy nie płacić mandatów za wykroczenie drogowe?

Jest wiele sprzecznych sygnałów w sprawie grzywien nakladanych przez straże gminne imiejskie za wykroczenia drogowe, ujawnione przez fotoradary stacjonarne. Jedni w tym( Prokurator Generalny RP) mówią, że straże nie mają prawa nakładać takich grzywien, straże twierdzą, że działają zgodnie z literą prawa. Co robić? W internecie są przykłady, z których wynika, że strażnicy łamią prawo nakładając mandaty za wykroczenia drogowe ujawnione przez fotoradary stacjonarne. W radiu, w “Jedynce” osobiście słyszałem jak redaktor namawiał do nie przyjmowania mandatu i kierowania postępowania na drogę sądową, by to właśnie sąd rozstrzygał o winie.

Jak powszechnie wiadomo straż miejska nie może robić pomiarów poza terenem zabudowanym (więc nie może ukarać za wykroczenie drogowe poza terenem zabudowanym).

W sądzie więc fotka z fotoradaru ustawionego przez straż miejską poza terenem zabudowanym nie będzie żadnym dowodem (samo wykroczenie jednak jest, ale go niema).

Straż miejska lubi też ustawiać fotoradary we własny, innowacyjny sposób. Więc jeżeli na zdjęciu z takiego fotoradaru byłby widoczny np. znak drogowy albo metalowy płot to wydaje mi się, że również można by się spierać, bo na drodze nadajnika fotoradaru nie może być żadnych metalowych elementów takich jak np. znaki drogowe. Ciężko byłoby wyczytać z fotki jaki był kąt wykonania takiego zdjęcia, ale może jakiś ekspert by stwierdził, czy fotokasownik był ustawiony pod odpowiednim kątem, czy też nie.

Nie słuchaj żadnych “redaktorów”, bo to nie wyrocznia, na której można się oprzeć, ale podejmij decyzję sam. Zdecydujesz się nie płacić, równa się droga sądowa. Doświadczysz sam jak to jest. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności konkretnego przypadku i tego co sąd weźmie pod uwagę, a co nie. Finał w każdym indywidualnym przypadku jest nie do przewidzenia!

ja od siebie tylko podpowiem:

jeśli zamierzasz NIE płacić to pamiętaj by inny numer konta mieć podany w urzedzie skarbowym, a na innym mieć pieniądze, bo kiedyś może cię czekać nieprzyjemna niespodzianka w postaci blokady na rachunku - mało zabawne, gdy dowiadujesz się o tym stojąc przy kasie.

Głównie też zależy od urządzenia. Np laserowe pomiary to nawet zaznaczają “miesjce trafienia” - np nasz Trzebnicki Trucam - http://www.strazmiejska.trzebnica.pl/cm … &id_men=21 i dzięki temu łatwiej wykazać co zostało trafione na zdjęciu.

Ostatnio na sieci zrobiło się dość głośno o Tym czy Straże Miejsko - Gminne mają uprawnienia do korzystania z radarów stacjonarnych - a odpowiedzi na To pytanie nie na leży szukać na portalach typu Onet czy Interia, gdyż te portale tak kręcą informacjami że można wyczytać takie głupoty że bardziej nam zaszkodzą niż pomogą; tylko najlepiej na stronach z ustawami - tak wszystkie informacje są. Nic nie stoi na przeszkodzie o telefon do najbliższej Straży Miejskiej i prośbę o podanie artykułu który pozwala im na dokonywanie pomiarów i wsio :slight_smile:

Nie zapłacisz skierują sprawę do sądu lub do komornika a,wtedy dużo więcej zapłacisz.

Jak ktoś chce mieć problemy i bawić się w sądy, komorniki to niech nie płaci :slight_smile: Powodzenia :).

A co myślicie o suszarkach ? Bo znalazłem taki przepis:

§ 10.1.1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym (Dz.U. 2007 nr 225 poz. 1663) stanowi, że:

“Konstrukcja i wykonanie przyrządów powinny zapewniać identyfikację pojazdu, którego prędkość jest kontrolowana.”

Więc jakim prawem dostajemy mandaty za suszarki ?

W tym przypadku zdajemy się na celność funkcjonariusza :slight_smile: (może powinni sobie robić pozwolenia na “suszarki”, tak jak jest to w przypadku broni palnej).

A to co mówi Walczący z Fotoradarami pan Emil Rau http://moto.onet.pl/raporty/dostales-ma … acic/cdjf4

http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Wi … ic-czy-nie

Tyle dobrze że do czasu decyzji Sądu nie ma punktów karnych.

A i tak przy przyjęciu mandatu i tak punkty karne są naliczane od dnia wykroczenia :slight_smile:

Płacić, jak się popełniło wykroczenie, to trzeba za to beknąć :wink: Ale podobno za zdjęcia nie trzeba płacić, bo fotoradary są nielegalne ;D

Jakby były nielegalne to by już dawno nie stały a każdy by sprawę wygrywał …