Płacić czy nie płacić?


(Exsul) #1

Za muzykę trzeba płacić

Właściciele sklepów, kawiarni czy zakładów usługowych muszą płacić tantiemy za muzykę emitowaną z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Takie wnioski płyną z wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego dla umilających muzyką zakupy czy oczekiwanie na usługę. Kończy on wieloletni spór Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ze spółką z o.o. Bata Poland. ZAiKS jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zwrócił się do niej w 1998 r. o podanie informacji o liczbie jej placówek, ich nagłośnieniu, liczbie urządzeń do odbioru, monitorów i głośników i rozpoczął pertraktacje o wynagrodzenie. Spółka nie zgodziła się na zaproponowane stawki. Sprawa znalazła się w sądzie.

ZAiKS zażądał na podstawie art. 79 ust. 3 prawa autorskiego 250 tys. zł. Przepis ten pozwala twórcy żądać od osoby, która w sposób zawiniony naruszyła jego prawa majątkowe, wynagrodzenia w potrójnej wysokości. Spółka odmówiła zapłaty, powołując się na art. 24 ust. 2 prawa autorskiego. Pozwala on odbierać utwory także w miejscach ogólnie dostępnych, jeśli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych. Firma przekonywała, że puszczanie w sklepach muzyki przez radio nie przynosi jej takich korzyści. Ludzie bowiem przychodzą tam kupować buty, a nie na koncert.

Rzeczpospolita 29.09.05

Ciekawa argumentacja: Firma przekonywała, że puszczanie w sklepach muzyki przez radio nie przynosi jej takich korzyści. Ludzie bowiem przychodzą tam kupować buty, a nie na koncert.

Zgadzacie się z tym? A w ogóle to muzyka w sklepach jest dobrym pomysłem?


(Piotrek Płatek) #2

nie powinno się płacić !!


(aju) #3

jasne że muza jest dobrym pomysłem. Umila mi robienie zakupów.

Co do głównej sprawy czyli płacenia za licensje na puszczanie owej muzy.

Jeśli leci ona np. z radia (zet, rmf fm itd.) to jeśli sprzedawca opłaca abonament za tv i radio już nic nie powinien dopłacać.

Jeśli kupił płytę ona staje się jego użytkiem. Nie ma prawa kopiowania i sprzedawania jej, ale ma bezapelacyjne prawo na puszczanie jej w miejscach jakich chce, czy to publicznie czy nie. Kupując płytę nabył takie prawo i nie powinien nic do tego dopłacać.

Głosuje na pierwszą opcje.


(Duch) #4

za niedługo będziemy płacić za słuchanie radia w samochodach, słuchanie walkmana etc.

herezja! 8)


(aju) #5

teraz się z tego śmiejemy, ale tak będzie i to już w niedalekiej przyszłości. Świat schodzi na psy :frowning:


(Filifera) #6

No tu niestety juz sie stało, gdyż firma w której ja pracuje została ustawowo zmuszona do płacenia abonamentów za radia , które zamontowane są w samochodach słuzbowych - firmowych, międzyinnymi w moim słuzbowym ( osobowym), którym smigam po kraju . Dobrze, że narazie nie obciążaja mnie tym kosztem, ale wszystko przed nami - juz były takie pomysły.


(Zbych ) #7

No niestety ale mój szwagier pracuje w komunikacji miejskiej jeździ autobusem , przychodząc do pracy i chcąc mieć radio w samochodzie najpierw musi pokazać dowód opłacenia abonamentutu radiowego a wtedy dyspozytor wydaje mu radio , paranoja, śmiechu warte ,


(system) #8

Prawda leży zawsze po środku… Bo gdyby nie przynosiło im to żadnej korzyści, to by nie wydawali na prąd zasilający tak potężne nagłośnienie. Ale z drugiej strony rację mają w tym, że do sklepu chodzi się kupować, a nie słuchać muzyki puszczanej z głównego głośnika…

Generalnie nie tyle powinna się zmienić wykładnia SN, co w ogóle sam przepis, który w obecnej formie nie jest klarowny i powstają własnie takie sprawy jak między ZAiKS i Bata Poland.

Złączono Posta : 29.09.2005 (Czw) 13:03

W ankiecie nie wziąłem udziału.


(Krzysiek21) #9

Bo firmy fonograficzne są nadto pazerne.

Przed wczoraj czytałem że próbują na Ipodzie wymusic aby dzieli sie czescią zysków! to jest chore.

Kiedyś sie przejada na swojej pazernosci.


(Bunio) #10

Krzysiek21 zgadzam się z Tobą

masz rację ,sami się przejadą kiedyś na SWOJEJ pazerności ! 8)


(Canaletto) #11

Badania dowodzą, że rodzaj muzyki ma duży wpływ na nasze zakupy 8)

Tak więc płacić trzeba :slight_smile:


(fiesta) #12

Niekoniecznie, sieć Intermarche nadaj swój program przeplatany reklamami i płacą tylko tantiemy za puszczane utwory a nie abonament.


(Canaletto) #13

Dlatego tam nie chodzę ;]

Ciągle to samo leci, co jest bardzo irytujące :slight_smile: