Płacić czy nie płacić?

Za muzykę trzeba płacić

Właściciele sklepów, kawiarni czy zakładów usługowych muszą płacić tantiemy za muzykę emitowaną z odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Takie wnioski płyną z wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego dla umilających muzyką zakupy czy oczekiwanie na usługę. Kończy on wieloletni spór Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ze spółką z o.o. Bata Poland. ZAiKS jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zwrócił się do niej w 1998 r. o podanie informacji o liczbie jej placówek, ich nagłośnieniu, liczbie urządzeń do odbioru, monitorów i głośników i rozpoczął pertraktacje o wynagrodzenie. Spółka nie zgodziła się na zaproponowane stawki. Sprawa znalazła się w sądzie.

ZAiKS zażądał na podstawie art. 79 ust. 3 prawa autorskiego 250 tys. zł. Przepis ten pozwala twórcy żądać od osoby, która w sposób zawiniony naruszyła jego prawa majątkowe, wynagrodzenia w potrójnej wysokości. Spółka odmówiła zapłaty, powołując się na art. 24 ust. 2 prawa autorskiego. Pozwala on odbierać utwory także w miejscach ogólnie dostępnych, jeśli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych. Firma przekonywała, że puszczanie w sklepach muzyki przez radio nie przynosi jej takich korzyści. Ludzie bowiem przychodzą tam kupować buty, a nie na koncert.

Rzeczpospolita 29.09.05

Ciekawa argumentacja: Firma przekonywała, że puszczanie w sklepach muzyki przez radio nie przynosi jej takich korzyści. Ludzie bowiem przychodzą tam kupować buty, a nie na koncert.

Zgadzacie się z tym? A w ogóle to muzyka w sklepach jest dobrym pomysłem?

nie powinno się płacić !!

jasne że muza jest dobrym pomysłem. Umila mi robienie zakupów.

Co do głównej sprawy czyli płacenia za licensje na puszczanie owej muzy.

Jeśli leci ona np. z radia (zet, rmf fm itd.) to jeśli sprzedawca opłaca abonament za tv i radio już nic nie powinien dopłacać.

Jeśli kupił płytę ona staje się jego użytkiem. Nie ma prawa kopiowania i sprzedawania jej, ale ma bezapelacyjne prawo na puszczanie jej w miejscach jakich chce, czy to publicznie czy nie. Kupując płytę nabył takie prawo i nie powinien nic do tego dopłacać.

Głosuje na pierwszą opcje.

za niedługo będziemy płacić za słuchanie radia w samochodach, słuchanie walkmana etc.

herezja! 8)

teraz się z tego śmiejemy, ale tak będzie i to już w niedalekiej przyszłości. Świat schodzi na psy :frowning:

No tu niestety juz sie stało, gdyż firma w której ja pracuje została ustawowo zmuszona do płacenia abonamentów za radia , które zamontowane są w samochodach słuzbowych - firmowych, międzyinnymi w moim słuzbowym ( osobowym), którym smigam po kraju . Dobrze, że narazie nie obciążaja mnie tym kosztem, ale wszystko przed nami - juz były takie pomysły.

No niestety ale mój szwagier pracuje w komunikacji miejskiej jeździ autobusem , przychodząc do pracy i chcąc mieć radio w samochodzie najpierw musi pokazać dowód opłacenia abonamentutu radiowego a wtedy dyspozytor wydaje mu radio , paranoja, śmiechu warte ,

Prawda leży zawsze po środku… Bo gdyby nie przynosiło im to żadnej korzyści, to by nie wydawali na prąd zasilający tak potężne nagłośnienie. Ale z drugiej strony rację mają w tym, że do sklepu chodzi się kupować, a nie słuchać muzyki puszczanej z głównego głośnika…

Generalnie nie tyle powinna się zmienić wykładnia SN, co w ogóle sam przepis, który w obecnej formie nie jest klarowny i powstają własnie takie sprawy jak między ZAiKS i Bata Poland.

Złączono Posta : 29.09.2005 (Czw) 13:03

W ankiecie nie wziąłem udziału.

Bo firmy fonograficzne są nadto pazerne.

Przed wczoraj czytałem że próbują na Ipodzie wymusic aby dzieli sie czescią zysków! to jest chore.

Kiedyś sie przejada na swojej pazernosci.

Krzysiek21 zgadzam się z Tobą

masz rację ,sami się przejadą kiedyś na SWOJEJ pazerności ! 8)

Badania dowodzą, że rodzaj muzyki ma duży wpływ na nasze zakupy 8)

Tak więc płacić trzeba :slight_smile:

Niekoniecznie, sieć Intermarche nadaj swój program przeplatany reklamami i płacą tylko tantiemy za puszczane utwory a nie abonament.

Dlatego tam nie chodzę ;]

Ciągle to samo leci, co jest bardzo irytujące :slight_smile: